Energiepreispauschale - sprawdź czy i Ty dostaniesz dodatkowe 300 euro?
Napisała Karina S. poniedziałek, 02 styczeń 2023 14:10Aktywni zawodowo mają prawo do otrzymania EPP, czyli jednorazowej ryczałtowej dopłaty do energii w wysokości 300 euro za rok 2022 jako dodatek do wynagrodzenia. Uprawnieni pracownicy zostali wypłaceni we wrześniu.
Mobilitätsprämie? Bonus, na który warto zwrócić uwagę.
Napisał Piotr W. wtorek, 14 czerwiec 2022 20:12Według Statistisches Bundesamt dwie na trzy osoby pracujące w Niemczech dojeżdżają do pracy samochodem. Jednak z uwagi na rosnące ceny to nie środek lokomocji a odległość może stanowić problem. Z tego powodu wiele osób wydaje krocie na dojazdy do pracy. Jeżeli Ty również identyfikujesz się z tą sytuacją polecamy zagłębić się w lekturze poniższego tekstu. Być może dzięki zawartym tu treściom choć w małym stopniu ulżysz swojemu portfelowi.
Czy wiesz, że...? Czyli ciekawostki podczas rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce
Napisał Piotr W. wtorek, 28 wrzesień 2021 19:53Składając zeznanie podatkowe, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Wiedzą o tym pracujący w Niemczech i rozliczający swoje podatki. Starają się oni, by ich rozliczenie było jak najkorzystniejsze. Każdy podatnik, nawet zlecający zeznanie podatkowe, chce znać możliwości, jakie daje mu prawo podatkowe.
Na co zwrócić uwagę otrzymując decyzję podatkową po rozliczeniu podatku z Niemiec?
Napisane przez Jan S. piątek, 03 wrzesień 2021 07:25Nieprzyjemności związane z rozliczeniem podatkowym z Niemiec mogą być konsekwencją niewiedzy osoby, która je złożyła. Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć problemów związanych z tą decyzją podatkową?
Przede wszystkim powinniśmy zainteresować się czy przyznano nam zwrot (albo dopłatę) do podatku w Niemczech. Następnie należy zorientować się, jakiej wysokości. W tym celu trzeba odnieść się do wyliczenia, czyli szacowanego zwrotu podatku z Niemiec. Właściwy urząd ustala to na podstawie złożonego wcześniej zeznania podatkowego. Po opracowaniu zeznania Finanzamt wydaje decyzję podatkową i ją wysyła.
Czy to jednoznaczna odpowiedź na postawione w tytule pytanie?
Otóż nie.
Jak pranie ubrań roboczych można ująć jako koszt podatkowy w Niemczech?
Napisane przez Jan S. poniedziałek, 23 sierpień 2021 12:48Niemieckie prawo podatkowe uważa się za mocno rozbudowane i skomplikowane. Rozliczając dochody w tym kraju, można zastosować (mówiąc kolokwialnie) wiele kwot zmniejszających podatek. Ulgami i odliczeniami podatkowymi mogą być rzeczy, o których nie śniło się podatnikom w Polsce. W zeznaniu rocznym w Niemczech można ująć np. koszty prania ubrań roboczych. W tym wypadku kwota zmniejszająca podatek nie będzie oczywiście szczególnie wysoka. Jednak w rozliczeniach PIT warto wykorzystać wszelkie możliwości. Warto więc skorzystać na przykład z tzw. ryczałtowego 1000 Euro. Podatnik, który nie poniósł kosztów 1000 Euro, będziemy mógł skorzystać z Arbeitnehmerpauschbetrag. Po więcej informacji zapraszamy do lektury naszego artykułu. Suma wszystkich nawet niewielkich kosztów ujętych w deklaracji pozwoli osiągnąć konkretny zwrot odprowadzonego podatku.
Jak efektywnie ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?
Napisane przez Jan S. sobota, 14 sierpień 2021 00:00Jak efektywnie rozliczyć podatek z Niemiec? Jak długo czeka się na decyzję podatkową i zwrot podatku z Niemiec? Jakie koszty mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym? Czy mogę rozliczyć kilka lat wstecz? Na te i inne kluczowe dla rozliczenia pytania poruszamy w niniejszym tekście. Artykuł nie jest przeznaczony dla osób, które od lat rozliczają się z urzędem niemieckim. Prawdopodobnie te osoby nie znajdą tu żadnych nowości. Jednak osoby rozliczające swoje podatki od niedawna powinny znaleźć tu coś dla siebie.
Czy rozliczenie emerytury otrzymywanej z Niemiec będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku?
Napisane przez Jan S. wtorek, 03 sierpień 2021 15:11Zapewne wiele osób zastawia się, w jaki sposób może rozliczyć podatek od emerytury w Niemczech. Od 2005 roku obowiązują przepisy nakazujące opodatkowanie emerytury w Niemczech. Jednak wiele osób mieszkających w Polsce i otrzymujących wspomniane świadczenie nie ma świadomości obowiązku rozliczenia. Sporo emerytów uważa, że rozliczenie jest zbyteczne. Twierdzą tak, ponieważ żaden urząd nie upomniał się o deklaracje. Dlatego tez nie zamierzają nic z tym zrobić. Wiele osób po rozliczeniu otrzymuje decyzję z obowiązkiem zapłaty podatku od emerytury w Niemczech. Dlaczego mimo niewielkiej kwoty otrzymywanej emerytury pojawiła się dopłata do podatku od emerytury w Niemczech? Czy jest jakikolwiek sposób na uniknięcie dopłaty, jeżeli nie przekroczyła ona kwoty wolnej od podatku? Czy podatek od emerytury w Niemczech koniecznie musi być odprowadzony do Niemiec?