Podatki w Niemczech

Mobilitätsprämie? Super bonus, na który warto zwrócić uwagę.

Mobilitätsprämie? Super bonus, na który warto zwrócić uwagę.

W niemieckich miastach pełnych życia, gdzie uliczny ruch splata się z rytmem codziennego życia, statystyki są nieubłagane: dwie na trzy osoby wyruszające do pracy wybierają samochód jako środek transportu. Ale, w miarę jak ceny paliw skaczą w górę, to co kiedyś było wygodne, staje się teraz ciężarem dla naszych portfeli.

To już nie tylko kwestia wygody, ale także realny problem ekonomiczny. Dojazdy do pracy to przecież nie tylko krótkie odległości. Jeśli również Ty, drogi Czytelniku, podnosisz brwi, myśląc o kosztach swoich codziennych podróży do pracy, to zachęcamy Cię do lektury poniższego tekstu. Ważne jest, żebyś wiedział, że nie chodzi tylko o koszty dojazdu samochodem, ale o tym poniżej. 

W niniejszym artykule zgłębimy tajniki "Mobilitätsprämie" – premii mobilnościowej, która może okazać się kluczem do złagodzenia obciążeń Twojego portfela. Poniżej znajdziesz odpowiedź na najważniejsze pytania na ten temat. Przeczytasz, czym jest wspomniana premia, czy Ty masz szansę ją otrzymać i w jaki sposób ta inicjatywa może pomóc w ograniczeniu Twoich kosztów. Kto wie, może to właśnie dzięki tym treściom uda się znaleźć sposób na wyjście z finansowego impasu, nie rezygnując z pełnej wygody.

 

Czym jest tzw. Mobilitätsprämie?

Premia mobilności, to dodatkowe pieniądze, które są wypłacane przez Finanzamt podatnikom z tytułu dojazdów do pracy. Jednak nie warto cieszyć się na zapas. Nie wszyscy pracujący w Niemczech otrzymają dodatkową kwotę. Wymogi, które należy spełnić, by otrzymać bonus, opisujemy poniżej.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, powinniśmy w paru słowach przypomnieć o istotnym w tym wypadku ryczałcie obowiązującym dojeżdżających do pracy. Osoby rozliczające podatek dochodowy z Niemiec wiedzą, że w przypadku zamieszkania w Polsce jednym z najwyższych kosztów podatkowych są wydatki związane z dojazdami do pracy do Niemiec. Takie koszty do tej pory można było odliczyć w zeznaniu ryczałtowo (jako tzw. Entfernungspauschale) odliczając 0,30 € za każdy przejechany kilometr.

Rozliczając podatek,  można  odliczyć:

  • ryczałt odległościowy – za każdy przejechany kilometr do 20 kilometrów,
  • podwyższony ryczałt odległościowy -  za każdy przejechany kilometr, powyżej 21 kilometrów.

Konkretne kwoty za kilometr dla poszczególnych lat pokazuje poniższa tabela:

Rok

2021

2022

2023

2024

2025

2026

Dojazd do 20 km

0,30 EUR

0,30 EUR

0,30 EUR

0,30 EUR

0,30 EUR

0,30 EUR

Dojazd od 21 km

0,35 EUR

0,38 EUR

0,38 EUR

0,38 EUR

0,38 EUR

0,38 EUR

Odległości jest bardzo istotna przy wyliczeniu wspominanej wyżej premii mobilności. Jednak wysokość wypłaconej premii nie będzie zależna tylko od liczby przejechanych kilometrów. Zanim jednak przejdziemy do wysokości należnych pieniędzy, skupmy się jeszcze chwilę na innych istotnych kwestiach.

 

Jak długo będzie wypłacana Mobilitätsprämie?

O wypłatę premii można wnioskować dopiero od rozliczenia za rok 2021. Zatem rozliczając lata wcześniejsze, nawet w późniejszym okresie, mimo przejechania sporych odległości, prócz wypłaty nadpłaty podatkowej nie uzyskasz nic więcej. Ministerstwo finansów na ten moment ograniczyło premie mobilności do lat 2021 – 2026. W ten sposób planuje się odciążyć około 250 tys. osób dojeżdżających do pracy. W teorii jest mało prawdopodobne, by po tym okresie premia nadal była wypłacana, ale to pokaże czas.

 

Czy Ty również otrzymasz premię mobilności?

Ponieważ są to dodatkowe, często spore pieniądze, w internecie aż huczy od plotek i domysłów. Jak wiadomo, każdy dodatek finansowy niesie za sobą pewne konkretne wymogi. W tym wypadku:

  • po pierwsze liczy się odległość - miejsce pracy podatnika powinno być oddalone co najmniej 21 kilometrów od miejsca zamieszkania,
  • po drugie istotny jest dochód – który po złożeniu deklaracji podatkowej po uwzględnianiu kosztów powinien być niższy od kwoty wolnej od podatku,
  • po trzecie ważna jest wysokość premii – nie może ona być niższa niż 10 €, ponieważ urząd po prostu nie wypaca mniejszych kwot,
  • po czwarte ważny jest sam koszt - premia za mobilność jest dostępna wtedy, gdy koszty podróży przekraczają ryczałt kosztów uzyskania przychodu (2022: 1200 euro),
  • po piąte ważny jest okres - premia jak już wspomniano, obowiązuje od 2021 roku i podobnie jak zwiększony dodatek na dojazdy do pracy jest ograniczona do 2026 roku,
  • po szóste konieczny jest wniosek – o samym wniosku piszemy niżej.

Tylko bezwzględne spełnienie wszystkich 6 warunków pozwoli na otrzymanie Mobilitätsprämie. Co ważne środek lokomocji nie będzie w tym wypadku istotny. Nawet osoby podróżujące rowerem będą mogły ubiegać się o opisywaną tu premię, jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki.

 

Czy premia jest niezależna od wysokości zapłaconego podatku?

Do tej pory podatnik dzięki kosztom (m.in. za dojazdy) mógł odzyskać tylko cały zapłacony zaliczkowo podatek. Mógł ewentualnie otrzymać odsetki ze zwłokę, ale to już zupełnie inny temat. Teraz jak nietrudno się domyślić (skoro tekst dotyczy dodatkowych pieniędzy), uległo to zmianie.

Od rozliczenia za rok 2021 urząd wypłaca (jako zamiennik utraconego dochodu ze względu na ponoszone koszty dojazdu dodatkowe pieniądze. Wspomniana premia mobilności daje więc możliwość uzyskania większych pieniędzy niż zapłacone zaliczki na podatek.

 

Jak i gdzie złożyć wniosek?

W tym wypadku nie są wymagane żadne skomplikowane działania. Wniosek można złożyć do Finanzamt w ramach deklaracji podatkowej. Zatem, aby otrzymać premię mobilności trzeba, wypisując zeznanie wypełnić dodatkowy załącznik tzw. Anlage Mobilitätsprämie.

Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) po otrzymaniu deklaracji podatkowej ze wspomnianym załącznikiem sprawdza należną „premię za mobilność” i po opracowaniu zeznania wypłaca ją wraz ze zwrotem podatku. Jej wysokość będzie można więc odczytać z decyzji podatkowej i otrzymać na konto jako jedną kwotę wraz z nadpłatą podatkową.

 

Ile pieniędzy otrzymasz?

Niestety premia mobilności nie jest jedną, stałą kwotą. Można jednak przyjąć, że jest to 14% podwyższonego ryczałtu z tytułu odległości (0,35 € za każdy przejechany kilometr). Choć brzmi to logicznie, jest to uproszczenie. Nie byłoby niemieckiego prawa podatkowego, gdyby wszystko było tak proste. Nie chcemy tu wchodzić w szczegóły, ponieważ tekst podwoiłby swoją objętość i prawdopodobnie dla wielu straciłby przejrzystość. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, możemy dokonać takiego wyliczenia. Należy jednak pamiętać, że im większe są koszty dojazdów i im większa jest różnica między kwotą wolną od podatku a uzyskanym dochodem, tym większej premii mobilności podatnik powinien się spodziewać. Warto także mieć na uwadze, że odliczenie kosztów dojazdu wymaga ich wiarygodnego udokumentowania. Jak co roku, różne Finanzamty mogą wymagać różnej dokumentacji.

 

Podsumowując, Mobilitätsprämie to klucz do dodatkowych środków, które bezpośrednio dotyczą Twoich dojazdów. Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem stawiającym pierwsze kroki, czy doświadczonym specjalistą, ta premia daje Ci szansę na oszczędności w przypadku dalszych dojazdów. To Twoja okazja, by dojeżdżać do pracy i rozliczać podatki z uśmiechem na twarzy.

One thought on “Mobilitätsprämie? Super bonus, na który warto zwrócić uwagę.

Comments are closed.