Podatki w Niemczech

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec i jak skrócić czas oczekiwania?

Ile czasu będę musiał czekać na decyzję podatkową z Niemiec?

Zeznanie podatkowe z Niemiec dawno temu znalazło się już na serwerze urzędu. Odpowiednie dokumenty zostały dosłane pocztą. Spodziewasz się konkretnego zwrotu podatku. Właśnie teraz taki zastrzyk gotówki z rozliczenia dochodów szczególnie by się przydał. Tymczasem Finanzamt milczy jak zaklęty. Wyczekiwana decyzja podatkowa z Niemiec nie przychodzi. NIC, zupełna cisza, zero odzewu. Jak długo można jeszcze czekać? Znasz to? Więc od czego zależy długość opracowywania zeznania? Jak przyśpieszyć czas wystawienia decyzji? Jak postępować z niemieckim urzędem skarbowym i zwrócić jego uwagę? Oto kilka mamy nadzieje przydatnych wskazówek.  

 

Kiedy w końcu przyjdzie decyzja podatkowa z Niemiec? 

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że zwykle czas oczekiwania nie jest długi. W większości przypadków wpływające do urzędu zeznania są opracowywane od 2 tygodni do 6 miesięcy. Według statystyk średni czas opracowywania zeznania w roku 2022 wyniósł 53,1 dni. Jednak nikt z nas nie lubi uśrednień. Zwłaszcza uśrednienia dotyczące wynagrodzenia budzą tu kontrowersje. Stąd, choć jest to oczywiście, wypada wspomnieć, że czas ten bywa krótszy i dłuższy. W tym roku pierwsze tzw. Steuerbescheid, czyli decyzje podatkowe z Niemiec przyszły już w marcu. Zdarzają się przypadki, że decyzja przychodzi nawet już po 2 tygodniach. Jednak nigdy nie należy nastawiać się na aż tak szybki zwrot podatku. Niekiedy Twoje zeznanie może trafić też w ręce osoby, która swoje obowiązki wypełnia nieco wolniej. W tym miejscu pewnie masz przed oczami obraz z filmu "Zwierzogród". Niestety choć rzadko, bywa i tak... Wróćmy jednak do meritum. Czas na wystawienie decyzji podatkowej w Niemczech trzeba oczywiście liczyć od wpływu zeznania do konkretnego Finanzamt. Co ważne urzędy nie mają oficjalnych terminów, w których byłyby zobligowane do wystawienia decyzji. Akty administracyjne mają być wystawiane „w odpowiednim czasie”. Co za tym idzie, nie ma realnego wpływu na szybkość opracowania dokumentów. Odpowiedni czas rozliczenia dochodów pozostaje do wolnej interpretacji osoby opracowującej deklarację. Nikt kto nie opracowuje zeznania, nie może dać gwarancji, że decyzja zostanie wystawiona szybko.

Z reguły czas wystawienia decyzji podatkowej z Niemiec zależy od:

  • okresu, w którym zeznanie wpływa do urzędu (jeżeli urzędnicy mają więcej pracy, termin opracowania jest dłuższy),
  • danego urzędu (są szybsze i wolniejsze urzędy,
  • konkretnego urzędnika, który opracowuje zeznanie,
  • samej deklaracji podatkowej i ilości dołączonych dokumentów,
  • szybkości odpowiadania na ewentualne pytania urzędu.

Najważniejsze, by szybko uzyskać zwrot podatku, jest to, by zeznanie trafiło do właściwego urzędu w Niemczech. Bywa tak, że urzędy przerzucają się kompetencjami, ale o tym nieco dalej.

Warto wspomnieć także o osobach rozliczających się na Bawarii. Jeżeli płacą one podatek kościelny, będą musiały poczekać na osobną decyzję z Kirchensteueramt. Zwykle taka decyzja przychodzi około miesiąca od wystawienia Steuerbescheid. 

 

Jak długo od decyzji trzeba będzie czekać na zwrot podatku z Niemiec?

Rozwińmy nieco powyższy temat. Samo oczekiwanie na decyzję podatkową nie jest tak ważne. Dużo ważniejszy jest czas, w którym zwrot podatku wyląduje na koncie. Ile czekać trzeba na wypłatę pieniędzy po otrzymaniu decyzji podatkowej? Zazwyczaj w momencie jej wystawienia do Finanzkasse idzie polecenie przelewu zwrotu podatku. Banki (nie tylko te na terenie Niemiec) działają szybciej niż poczta. Na ogół, zanim decyzja znajdzie się w skrzynce pocztowej, pieniądze ze zwrotu już zasilają Twoje konto. Kiedy pieniędzy nie ma, warto sprawdzić jakie konto widnieje na decyzji. Tutaj przeczytasz więcej o tym, na co zwrócić uwagę po otrzymaniu decyzji.

Jeżeli w ciągu 2 tygodni od decyzji dalej pieniędzy nie ma, trzeba to wyjaśnić z urzędem. Oczywiście wcześniej, jak wspomniano wyżej, warto sprawdzić samą decyzję.

 

Jak wpłynąć na czas rozpatrzenia zeznania podatkowego z Niemiec?

Niemiecki Fiskus ma w zanadrzu kilka metod, którymi jest w stanie wychować sobie podatnika. Są nimi np.:

  • wezwania do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech,
  • niekorzystne decyzje szacunkowe,
  • kary przy opóźnieniach w składaniu zeznań,
  • odsetki za zwłokę w dopłaceniu podatku.

Jeżeli jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego i nie dotrzymasz terminu, wówczas masz problem. Jednak co można zrobić, jeżeli to urząd zwleka z wystawieniem decyzji podatkowej? Kiedy nie odzywa się, mimo znacznego upływu czasu? 

Deklaracje opracowywane są zgodnie z terminem ich otrzymania. Co można zrobić, jeżeli czekasz już więcej niż 4 miesiące? Możesz wtedy osobiście zadzwonić do urzędu i rzeczowo zapytać o stan opracowania swojego zeznania. Telefonując do urzędu warto mieć przy sobie Identifikationsnummer ewentualnie Steuernummer. Wspomniany 11-cyfrowy Identifikationsnummer można znaleźć np. na niemieckim odpowiedniku PIT 11, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Steuernummer znajdziesz natomiast na decyzji podatkowej z roku poprzedniego. Taki telefon oczywiście możemy wykonać za Ciebie. Co jednak zrobić, jeżeli osoba opracowująca zeznanie nie jest w stanie podać terminu opracowania zeznania? Szczerze mówiąc, urzędnik zawsze znajdzie powód, dlaczego zeznanie nie zostało opracowane. Nie zawsze jednak jest w stanie podać choćby przybliżony termin wystawienia decyzji podatkowej. Nie zalecamy wówczas naciskać i występować z żądaniami. Może się wiązać z dociekliwymi pytaniami do zeznania. Warto chwilę odczekać, a jeżeli to nie pomoże do urzędu wystąpić pisemnie. W piśmie nawiązać do rozmowy i zapytać wprost o stan opracowania ewentualne braki w dokumentacji.

Warto też mieć na uwadze, że telefonowanie do urzędu przed upływem 4 miesięcy nie przyniesie efektu. W takiej sytuacji urzędnik potwierdzi tylko, że mają zeznanie i zaleci cierpliwość. Nie wskazane są także częste telefony. Im więcej czasu urzędnicy podatkowi spędzają na telefonie, tym mniej będą mieli czasu na opracowanie zeznania. 

Co zrobić, gdy minęło już pół roku od złożenia zeznania, a decyzja podatkowa nie przychodzi? Można wówczas złożyć skargę na opieszałość działania urzędu do Sądu Finansowego. Jest to jednak działanie, które należy podjąć w ostateczności. Naszym zdaniem, jeżeli sytuacja nie jest bardzo zaogniona, nie należy tego czynić. Warto po raz kolejny wystąpić z pisemnym zapytaniem. Powinno to przynieść skutek. Wato, także mieć tu na uwadze naliczane odsetki za zwłokę. 

Naliczanie odsetek zaczyna się po 15 miesiącach, jednak nie od złożenia zeznania. Wspomniane miesiące należy liczyć od upływu rozliczanego okresu podatkowego. Spróbujmy to przełożyć na informację bardziej zrozumiałą. Przypuśćmy, że zeznanie podatkowe za 2019 rok zostało wysłane do urzędu w roku 2020. Od kwietnia 2021 roku urząd ma obowiązek naliczać odsetki za zwłokę w jego opracowaniu. Jeżeli więc jesteś cierpliwy i jesteś w stanie czekać, może się to opłacać. Czekając kilka miesięcy, otrzymasz odpowiednią rekompensatę.

Wskazówka:

Najlepiej zeznanie podatkowe składać w formie elektronicznej. Wówczas decyzja podatkowa z Niemiec powinna przyjść w krótszym czasie. Niemiecki urząd skarbowy szybciej przetwarza zeznania elektroniczne wysłane tzw. ELSTER-em niż te w tradycyjnej formie papierowej. Co więcej, mimo że niektóre urzędy nie wymagają wysyłania rachunków, dobrze jest załączyć wszystko do zeznania. Unikniemy w ten sposób zapytań ze strony Finanzamt. Jeżeli Twoje zeznanie będzie przypominało to z wcześniejszych lat, decyzja podatkowa powinna być wystawiona szybciej. W przypadku nowych kosztów, zmiany danych itp. urząd może zażądać dodatkowych dokumentów. W takiej sytuacji decyzja podatkowa z Niemiec przyjdzie nieco później. Dlatego ważne jest, aby szybko odpowiadać na pytania z Finanzamt. 

 

Dlaczego urząd nie ma mojej deklaracji podatkowej? 

Niestety osoby, które często zmieniają miejsce zamieszkania ew. pracodawcę, może spotkać jeszcze jeden poważny problem. Takie zmiany zwykle prowadzą do zmiany właściwego urzędu skarbowego. Oczywiście taka sytuacja wpłynie negatywnie na czas opracowania zeznania i spowoduje inne problemy. Spróbujemy to opisać na przykładzie. 

Pan Jan był zameldowany w Monachium. Pod koniec roku podatkowego zmienił pracę i przeprowadził się na drugi koniec Niemiec do Hamburga. Tam jednak pracował tylko parę miesięcy i wrócił do Polski. W związku z tym, że ostatnim miejscem zamieszkania był Hamburg, właściwym urzędem jest urząd w Hamburgu. Ten jednak stwierdza, że nigdy nie rozliczał takiego podatnika i wysyła zeznanie do Monachium. W ten sposób czas rozpatrywania zeznania się wydłuża. Dzieje się tak, ponieważ najpierw dokumenty czekają na swoją kolej w Hamburgu. Następnie są przesyłane do Monachium i tam ponownie czekają, aż nadejdzie ich kolej. Często podatnik, który zniecierpliwiony dzwoni do Hamburga, dowiaduje się, że nie ma tam jego zeznania. Nie zawsze urzędnik, z którym prowadzone jest rozmowa, próbuje ustalić, co stało się z zeznaniem. Wówczas należy szukać go w poprzednim urzędzie i zazwyczaj tam się znajduje. W przypadku problemów z zaginięciem zeznania w Finanzamt oczywiście służymy pomocą. 

 

Czy rozliczenie dochodów w styczniu to pomysł, który przyspieszy wystawienie decyzji w Niemczech?

Jak wspomniano wyżej, na czas rozpatrzenia decyzji wpływa okres, w jakim zeznanie trafia do urzędu. Wiadomo, że jeżeli urzędy mają więcej pracy termin opracowania deklaracji może się wydłużać. Dzieje się tak w tzw. sezonie podatkowym, który trwa zazwyczaj od marca do końca maja. Okres wakacyjny, ze względu na urlopy, też nie jest wskazanym do szybkiego rozliczenia. Zatem, czy dobrym pomysłem na przyspieszenie procedury jest rozliczenie dochodów już w styczniu? Niestety do połowy marca w kwestii rozliczeń w Niemieckich Finanzamt mało się dzieje. Dlaczego? Powodem są przepisy, które pozwalają pracodawcom przesyłać do urzędu dane o dochodach. Nie tylko pracodawcy, ale i instytucje mają na to czas do 28.02. Dlatego właśnie urząd w obawie, że nie ma wglądu we wszystkie dochody, nie wystawi decyzji. 

 

Oczekiwanie na decyzję podatkową i zwrot po odwołaniu? Czy warto ponaglać urząd? 

Niestety bywa tak, że decyzja podatkowa przychodząca z Niemiec nie jest pomyślna. W mniejszym lub większym stopniu koszty zostają odrzucone. W tym wypadku przyznany zwrot podatku jest mniejszy od szacowanego. Wówczas jeżeli jest to uzasadnione, warto się odwołać. Niestety czas rozpatrywania odwołania także jest różny. Podobnie jak w przypadku zeznania, nie warto dopytywać urzędu o stan rozpatrzenia. Zwłaszcza w przypadku, gdy od jego wysłania nie minęło więcej niż 2 miesiące. Rozpatrzenie odwołanie to ponowne sprawdzenie i zweryfikowanie wszystkich kosztów. Takie ponaglenie często powoduje odwrotny skutek. Urząd bardzo wnikliwie zaczyna badać dokumentację potwierdzającą koszty. Często wiąże się to z dodatkową korespondencją urzędu, dodatkowymi pytaniami i wydłużeniem się czasu opracowania. Oczywiście, jeżeli urząd zwleka z rozpatrzeniem odwołania, można i należy podpytać o stan jego opracowania. Ma to sens, jeżeli minie już co najmniej 3 miesiące. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej by w razie czego pozostał po takim kontakcie ślad. Z reguły takie zapytanie skutkuje wystawieniem decyzji po odwołaniu. 

One thought on “Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec i jak skrócić czas oczekiwania?

Comments are closed.