Podatki w Niemczech

Jak pranie ubrań roboczych można ująć jako koszt podatkowy w Niemczech?

Niemieckie prawo podatkowe uważa się za mocno rozbudowane i skomplikowane. Rozliczając dochody w tym kraju, można zastosować (mówiąc kolokwialnie) wiele kwot zmniejszających podatek. Ulgami i odliczeniami podatkowymi mogą być rzeczy, o których nie śniło się podatnikom w Polsce. W zeznaniu rocznym w Niemczech można ująć np. koszty prania ubrań roboczych. W tym wypadku kwota zmniejszająca podatek nie będzie oczywiście szczególnie wysoka. Jednak w rozliczeniach PIT warto wykorzystać wszelkie możliwości. Warto więc skorzystać na przykład z tzw. ryczałtowego 1000 Euro. Podatnik, który nie poniósł kosztów 1000 Euro, będziemy mógł skorzystać z Arbeitnehmerpauschbetrag. Po więcej informacji zapraszamy do lektury naszego artykułu. Suma wszystkich nawet niewielkich kosztów ujętych w deklaracji pozwoli osiągnąć konkretny zwrot odprowadzonego podatku.

W Niemczech dostępnych jest wiele ulg, które efektywnie mogą podnieść wysokość zwrotu. Niemiecki urząd skarbowy uwzględnia koszt zakupu ubrań roboczych w deklaracji podatkowej. Zapewne wielu podatników zastawia się, w jaki sposób można czerpać korzyści z niektórych praw podatkowych. Odpowiedzi należy szukać w poniższym artykule.

 

W jaki sposób można ująć koszty prania ubrań roboczych jako koszt podatkowy w PIT w Niemczech?

Wielu z nas zastawia się każdego ranka nad tym, co na siebie włożyć. Jednak niektórzy nie mają takiego problemu, ponieważ muszą stosować się odgórnie do nakazanego stroju. Bez wątpienia, każde zakupy mogą nas słono kosztować. Tym bardziej zakup ubrań roboczych może przychodzić nam z trudem. W związku z tym, jeżeli szef nie dokłada się do ubrań roboczych, pomaga nam urząd skarbowy. Pomoc ta polega na uwzględnieniu kosztów zakupu ubrań roboczych w zeznaniu podatkowym. 

Laikom może się wydawać, iż przepisy w prawach podatkowych zostały ustanowione przypadkowo. Przykładem tego jest np. ulga podatkowa na czarne odzienie kelnera lub grabarza. Natomiast krupier w kasynie na takowe ulgi i odliczenia liczyć już nie może.

 

Co się kryje pod pojęciem „odzież robocza”?

Gdybyś zdecydował się na zakup garniturów, nie masz szans na ujęcie ich jako kosztu podatkowego. Niemiecki urząd skarbowy nie uznaje ich za odzież roboczą, nawet jeśli nie nosisz garniturów prywatnie.

Wedle fiskusa odzież robocza to oczywiście tylko taka, która nadaje się do użytku zawodowego. Dodatkowo jest niezbędna i typowa dla danej czynności, jak np. odzież dla kominiarzy, żołnierzy czy kucharzy. Jeśli daną odzież nosisz prywatnie, nie jest ona już uznawana za typową odzież roboczą.

W takim razie, co można odliczyć? Akceptowane są jednak pewne ubrania oraz przedmioty. Należą do nich: 

  • odzież ochronna, np. kask, rękawice robocze, fartuch laboratoryjny
  • mundury
  • fartuchy w zawodach medycznych i pielęgniarskich
  • odzież duchownych, sędziów
  • odzież służbowa z odznakami np. policjantów
  • garnitury np. dla pracowników ruchu lotniczego
  • odzież sportowa do uprawiania sportu, np. dla nauczycieli sportowych, funkcjonariuszy policji lub sił zbrojnych
  • czarne spodnie/spódnice dla kelnerów

 

Czy naprawa oraz czyszczenie ubrań roboczych podlega odliczeniu?

Oprócz zakupu odzieży, koszty utrzymania takie jak szycie i czyszczenie są ujmowane jako koszty uzyskania przychodu. W przypadku zabrudzenia lub zniszczenia prywatnej odzieży, koszty czyszczenia również stanowią koszt uzyskania przychodu. Dzieje się tak, gdy pracodawca nie wypłaca za nie odszkodowania. Nie tylko wydatki na profesjonalne czyszczenie mogą być ujęte w zeznaniu. Pranie oraz prasowanie również można odliczyć w zeznaniu rocznym.

Istnieją dwa sposoby odliczenia odzieży roboczej:

  • odliczenie kosztów z tzw. ryczałtu,
  • zakup odzieży i ujęcie rachunków w niemieckim zeznaniu rocznym PIT.

Wspomniany wyżej ryczałt to kwota w wysokości 110 Euro. Wiele urzędów skarbowych uznaje tę kwotę bez przedłożenia jakichkolwiek dowodów. Można wiec uznać, że odliczenie ryczałtu jest najłatwiejszym sposobem na koszty związane z odzieżą.

Jeżeli łączne wydatki przekraczają kwotę 110 Euro, warto zadeklarować np. koszty czyszczenia. Trzeba wówczas zadbać o stosowne dokumenty, np. rachunek za czyszczenie. Jako koszty mogą tu być także uznane narzędzia pracy. 

 

Czy ulgi podatkowe mogą zostać łatwo odrzucone?

Koszty zakupu spódnic i bluzek dla sekretarek lub sukienek wieczorowych dla śpiewaczek mogą zostać odrzucone. Dzieje się tak, nawet gdy wymóg noszenia takiego stroju jest narzucony przez szefa. 

Jeżeli garnitur u mężczyzny jest typowym strojem biznesowym, nie ma możliwości jego odliczenia. Istnieje pewna zasada, którą kieruje się niemiecki urząd. Jeżeli ubranie można założyć w czasie wolnym, nie może zostać uznane za koszt na rzecz pracy. Ponadto nie można go odliczyć i ująć w zeznaniu rocznym. Upraszczając, jeżeli coś jest używane prywatnie, raczej możemy zapomnieć o wszelkich ulgach podatkowych. Ta reguła odnosi się także do kursu języka niemieckiego, o czym więcej pisaliśmy tutaj

Nie pomogą tutaj też tłumaczenia, chociażby prawnika. W czasie wolnym klient nosi jedynie jeansy i koszulki. To właśnie praca zmusza go do noszenia niewygodnego garnituru wraz z szytą na miarę koszulą. Niestety, taka argumentacja na nic się nie zdaje.

 

Czy mimo wszystko warto wpisać koszty zakupu ubrań roboczych w niemieckim PIT?

Ogólnie przyjęta zasada to: ubrania na co dzień nie podlegają odliczeniu. Jednak od każdej reguły znajdzie się wyjątek. Warto „zaryzykować” i wpisać ubranie, gdyż urzędy czasem też przymykają oko. Dla przykładu: pracujący w gastronomii mogą odliczyć w zeznaniu rocznym sobie czarne spodnie i spódnice. Tak samo sportowiec może wpisać koszty na całe swoje sportowe ubranie. Co ostatecznie zostanie uznane, zależy tak naprawdę od danego urzędnika i jego postrzegania danej sytuacji. Spróbować zawsze warto!

 

A co w sytuacji, gdy zakup ubrania roboczego nie kosztował nas więcej niż 487,90 Euro?

Całą kwotę możemy odliczyć, jeśli zakup ubrań roboczych nie przekroczył 487,90 Euro. Co jednak w sytuacji, gdy kwota była wyższa? 

Wtedy kwotę należy podzielić przez 5 i przez 5 kolejnych lat umieszczać ją w zeznaniu. W ten sposób przyjmuje się średni okres użytkowania. Kto nie ma paragonu z zakupu odzieży roboczej, może odgórnie odliczyć sobie 110 Euro.

 

Kilka ciekawostek związanych z odliczeniem odzieży roboczej

Ważny trik dla lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy

Garnitur można także z powodzeniem nosić w życiu prywatnym. Urząd skarbowy nie uznaje kosztów jego zakupu i odrzuca tym samym wpisaną w zeznaniu ulgę. Lekarze, pielęgniarki, sanitariusze mogą skorzystać z ulg z tytułu zakupu ubrań roboczych. Ulga podatkowa ta dotyczy jednak tylko niektórych części ich garderoby. Dlatego też białe fartuchy, spodnie czy żakiety można bez problemu odliczać. W przypadku białych skarpetek, koszulek, bluzek czy butów koszty zakupy i prania muszą ponieść sami. Dzieje się tak, gdyż nie są to ubrania specyficzne dla zawodu.

Radzi się tutaj, aby kupować ubrania w specjalnych sklepach. W ten sposób fiskus powinien bez problemu uznać poniesione koszty.

W Berlinie można odliczyć „Dirndl”

W Berlinie podczas hucznego Oktoberfestu nosi się typowe stroje ludowe takie jak Dirndl czy Lederhose. Osoby pracujące w gałęzi gastronomicznej mają obowiązek zakładania na te okazje strojów ludowych. W ten sposób ulga podatkowa może zostać uwzględniona.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż noszenie tradycyjnego bawarskiego stroju w swoim wolnym czasie nie jest typowe. Problem z ujęciem zakupu stroju mogą mieć natomiast kelnerzy i kelnerki pracujący w regionie bawarskim. Także odliczenie kosztów zakupu ubrań z firmowym logiem może podlegać dyskusji. Uznawane one są tylko jedynie wtedy, jeżeli udowodni się, iż nie nosi się ich prywatnie. Jest to jednak dosyć skomplikowane.

Oprócz zakupu ubrań roboczych można również odliczyć koszty ich utrzymania w czystości. Jeżeli zanosimy je do pralni, wówczas obowiązkowo zabieramy rachunek. Gdy pierzemy je prywatnie, musimy oszacować powstały przez to koszt. Zostaną one wówczas także odliczone. Także zakup pralki można jednorazowo odliczyć. W niemieckim PIT można odliczyć wiele innych kosztów, które wpływają na efektywność rozliczenia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu.