Podatki w Niemczech

Podatek w Niemczech? Jak zmniejszyć ciężar podatkowy?

Podatek w Niemczech? Lohnsteuerermäßigung? Steuerklasse? Jak go zmniejszyć?

Kiedy pracując w Niemczech, przekroczysz  kwotę wolną od podatku, czy chcesz, czy nie, masz obowiązek zapłacenia podatku. Jednak jego wysokość będzie zależna od wielu czynników. System podatkowy działa progresywnie, co oznacza, że w miarę wzrostu dochodu, wzrasta także kwota podatku do zapłacenia. Uważasz, że w obniżeniu podatku pomoże wniosek o tzw. Lohnsteuerermäßigung lub zmiana klasy podatkowej? A może uciekniesz od podatku zakładając Gewerbe?

Podatki w Niemczech i nie tylko w Niemczech stanowią fundament rozwoju państwa. Trudno nie zgodzić się z tą tezą. Mimo tego wydają się one przytłaczającym obciążeniem.  Zapewne każdy z nas niejednokrotnie zastanawiał się jak zmniejszyć ten ciężar.

Podatnicy mają wiele przemyśleń i pomysłów na zmniejszenie podatków. Niektóre z nich są bardziej legalne inne mniej. Niektóre z pomysłów obniżenia podatków w ogóle nie wpływają na ich wysokość. W dzisiejszym tekście chcemy przyjrzeć się czterem najpopularniejszym mitom / pomysłom, które mają wpłynąć na wysokość zapłaconych podatków. Czy na pewno mogą one pozytywnie wpłynąć na Twój portfel? Czy w dłuższej perspektywie dają realne korzyści? O tym wszystkim, a nawet więcej przeczytasz niżej. 

 

Czym jest "Lohnsteuerermäßigung" i jak wpływa on na Twój podatek w Niemczech?

Starzy wyjadacze od dawna pracujący w Niemczech, są świadomi, że systemie podatkowym w Niemczech istnieje pojęcie znane jako "Lohnsteuerermäßigung". To szczególny mechanizm, który pozwala pracownikom na zmniejszenie zaliczki płaconej na podatek dochodowy potrącanej przez pracodawcę z wynagrodzenia. Pracownicy mogą złożyć wniosek do właściwego Finanzamt o ulgę w podatku od wynagrodzenia i tym samym wprowadzić do systemu ELStAM pewną (zależną od indywidualnej sytuacji) kwotę wolną od opodatkowania. Wspomniana kwota wolna oczywiście obniża podatek, który jest potrącany z wynagrodzenia przez cały rok. To ułatwienie proceduralne jest szczególnie korzystne dla pracowników, którzy spodziewają się zbliżonych wydatków przez dwa następne lata, ponieważ taka ulga może być uwzględniona przez dwa kolejne lata kalendarzowe.

Jeżeli już dowiedziałeś się, czym jest Lohnsteuerermäßigung dobrze, żebyś wiedział, że ma on podobnie jak wiele aspektów podatkowych, swoje korzyści oraz potencjalne zagrożenia.

Korzyści Lohnsteuerermäßigung:

  1. Zmniejszenie podatku: Mechanizm Lohnsteuerermäßigung umożliwia pracownikom skorzystanie z ulg podatkowych na bieżąco, co przekłada się na niższe potrącenia z wynagrodzenia. Pozwala to uniknąć nadpłacania podatku i poprawić bieżącą dostępność środków finansowych.
  2. Poprawa płynności finansowej:  Dzięki mniejszym potrąceniom podatkowym, pracownicy mogą cieszyć się większą płynnością finansową, co może wpłynąć na komfort i elastyczność w zarządzaniu budżetem domowym.

Zagrożenia Lohnsteuerermäßigung:

  1. Niedostateczne uwzględnienie zmian:  Zgłoszenie ulg podatkowych w sposób niewłaściwy lub nieuwzględnienie zmian w sytuacji finansowej może prowadzić do niedopłacania podatku. W efekcie pracownik może być zobowiązany, aby zapłacić zaległy podatek w Niemczech po rozliczeniu.
  2. Skomplikowane procedury: Aplikowanie o ulgę Lohnsteuerermäßigung wymaga wypełnienia specjalnych dokumentów i formularzy, co może być czasochłonne i wymagać dodatkowego wysiłku.

Lohnsteuerermäßigung może stanowić dla Ciebie korzystny instrument, pozwalając na bieżące zmniejszenie podatkowych potrąceń i poprawę płynności finansowej. Niemniej jednak konieczne jest dokładne zrozumienie zasad, właściwe zastosowanie i regularne aktualizacje w przypadku zmian. Jeżeli zatem wiesz,  że w przyszłym roku Twoje koszty np. związane z dojazdem do pracy wzrosną  – do października masz czas, aby poinformować o tym urząd i przez to uzyskać większe wynagrodzenie netto w nadchodzącym roku. Gdy jednak tego nie uczynisz, nie panikuj, Twoje pieniądze nie przepadną, gdyż są do odzyskania przy rozliczeniu.

Znasz już zagrożenia i korzyści, wiesz, że Lohnsteuerermäßigung obniża Twoją zaliczkę na podatek. Teraz pora byś sobie uświadomił, że wpływa on tylko i wyłącznie na wspomnianą zaliczkę a właściwy podatek jest naliczany po złożeniu deklaracji podatkowej.

Wniosek: Chociaż realnie miesiąc po miesiącu Lohnsteuerermäßigung może nieść za sobą korzyści w postaci większego wynagrodzenie, z tytułu mniejszych zaliczek na podatek dochodowy  w rzeczywistości zupełnie nie wpłynie na wysokość należnego podatku. 

 

Czy prowadzenie Gewerbe pozwoli zmniejszyć podatki w Niemczech?

Wybór między pracą na etat a samozatrudnieniem ma istotny wpływ na konsekwencje podatkowe, jakie ponosimy w Niemczech. Zarówno pracownicy na etacie, jak i samozatrudnieni, podlegają różnym aspektom opodatkowania, które warto dokładnie zrozumieć, aby podjąć świadomą decyzję o swojej ścieżce zawodowej. Pewnie niejednokrotnie wielu "spryciarzy" próbowało Cię zachęcić do zakładania działalności gospodarczej w Niemczech, by w ten sposób obniżyć Twój podatek. Faktycznie mając działalność gospodarczą, masz większe możliwości odliczeń. Jest jednak ale.... 

Poniżej przedstawiamy porównanie kluczowych aspektów podatkowych między pracą na etat a prowadzeniem Gewerbe.

1. Opodatkowanie dochodów:

  • Praca na etat: Pracownicy na etacie opłacają podatek dochodowy zgodnie z taryfą podatkową i klasą podatkową obowiązującą w Niemczech. Kwota podatku jest automatycznie potrącana z wynagrodzenia przez pracodawcę. Pracownicy nie są odpowiedzialni za samodzielne odprowadzenie podatku (ewentualnie jego dopłatę).
  • Samozatrudnienie: Osoby samozatrudnione muszą same dbać o swoje rozliczenia podatkowe. Jeżeli są VAT’owcami zazwyczaj płacą także zaliczki na podatek VAT co kwartał lub miesiąc.

2. Składki na ubezpieczenia społeczne:

  • Praca na etat: Pracownicy na etacie automatycznie są ubezpieczeni społecznie, a ich składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe są potrącane przez pracodawcę (nawet jeżeli w znacznej części są potrącane z wynagrodzenia pracownika).
  • Samozatrudnienie: Osoby samozatrudnione są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma jednak obowiązku opłacania składek emerytalnych i rentowych. 

3. Koszty uzyskania przychodów:

  • Praca na etat: Pracownicy na etacie mogą korzystać z pewnych standardowych odliczeń podatkowych. Jednak te odliczenia są zazwyczaj ograniczone.
  • Samozatrudnienie: Osoby samozatrudnione mogą mieć większą elastyczność w odliczaniu kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Mogą uwzględnić szerszy zakres wydatków.

Podsumowanie:

Decyzja między pracą na etat a samozatrudnieniem będzie miała znaczący wpływ na Twoje obowiązki i korzyści  podatkowe. Praca na etat daje pewność regularnego wynagrodzenia i prostszych rozliczeń podatkowych, jednak może ograniczać elastyczność w odliczeniach. Samozatrudnienie może przynieść większą kontrolę nad działalnością oraz możliwość odliczenia szerszego zakresu kosztów. Oczywiście najpierw te koszty będziesz musiał ponieść! Wiąże się ono  także z większą odpowiedzialnością.

Dodatkowa wskazówka: Musisz koniecznie pamiętać o tym, że jeżeli Twój obrót przekroczy 22.000 € i spełnisz inne warunki (o których piszemy tutaj) będziesz zobowiązany nie tylko do zapłaty podatku dochodowego, ale także podatku VAT. 

Wniosek: Działalność Gospodarcza, czyli tzw. Gewerbe może być opłacalna pod względem podatkowym, jednak wszystko będzie zależne od indywidualnej sytuacji i kosztów. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertem. 

 

Czy zmiana klasy podatkowej da ulgę Twojemu portfelowi?

Istnieje bardzo wiele głosów, które mogą próbować przekonać Cię, że zmiana klasy podatkowej pozwoli Ci płacić niższe podatki. Temat ten już opisywaliśmy. Również na naszym kanale YouTube znajdziesz film, który porusza to zagadnienie. Ważne, żebyś wiedział, że zmiana Steuerklasse wpływa analogicznie na wysokość Twoich podatków jak Lohnsteuerermäßigung.

Gdybyś mimo wszystko chciał zmienić klasę podatkową, zapraszamy do kontaktu. Więcej na temat doboru i zmiany klasy podatkowej znajdziesz na naszej stronie. 

 

Czy dochody osiągnięte w innym kraju pozwolą zmniejszyć podatek w Niemczech?

Wszyscy wiemy, że im wyższy dochód, tym większy podatek trzeba będzie od tego dochodu zapłacić. W globalnym świecie coraz więcej osób pracuje i osiąga dochody w różnych krajach. Dla tych, którzy zarabiają zarówno w Niemczech, jak i za granicą, kwestie podatkowe stają się istotnym aspektem finansowej równowagi. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, pamiętaj, że sprawność w zarządzaniu opodatkowaniem międzynarodowym może przynieść konkretną wartość i oszczędności. Nie licz jednak na to, że osiągając niewielkie dochody w wielu krajach, w sumie zapłacisz wiele niższy podatek. 

Dla osób pracujących za granicą i osiągających dochody z tamtejszych źródeł, Niemiecki system podatkowy posiada zasady, które pozwalają uniknąć podwójnego opodatkowania. Są to wielostronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w których Niemcy są stroną. Musisz jednak pamiętać, że między różnymi państwami Niemcy mają podpisane różne umowy. By stwierdzić, jak to będzie w konkretnej sytuacji warto skorzystać z usług ekspertów. Powinieneś wiedzieć jednak, że w przypadku dochodów osiągniętych w Polsce, dochody te progresywnie wpłyną na opodatkowanie dochodu niemieckiego. 

Wniosek: opodatkowanie dochodów osiągniętych w innym kraju w kontekście Niemiec może być złożonym procesem, w pewnych sytuacjach może przynieść ona korzyści. Zazwyczaj będziesz musiał jednak liczyć się z tym, że w kraju osiągnięcia dochodów również będziesz musiał zapłacić podatek.  

 

W obliczu złożoności systemu podatkowego w Niemczech, poszukiwanie optymalnych strategii minimalizacji podatków może być wyzwaniem. W takiej sytuacji warto rozważyć konsultację z ekspertem. Pamiętaj, że należny podatek będzie znany po rozpatrzeniu przez urząd Twojej deklaracji podatkowej.  Jeżeli chciałbyś efektywnie rozliczyć podatek z Niemiec, zapraszamy do współpracy. Tutaj znajdziesz więcej na temat rozliczenia w Niemczech i potrzebnych dokumentów.

One thought on “Podatek w Niemczech? Jak zmniejszyć ciężar podatkowy?

  1. Pingback: tadalafil usp

Comments are closed.