Czy rozliczenie emerytury otrzymywanej z Niemiec będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku?
Rozliczenie emerytury otrzymywanej z Niemiec może budzić wiele pytań, zwłaszcza w kontekście ciągłych zmian w przepisach podatkowych. Warto zauważyć, (jak informuje Deutsche Welle), że w 2025 roku niemieccy emeryci mogą zapłacić o 4,1 miliarda euro więcej podatków niż w 2024 roku, co pokazuje, jak znacząco rosną obciążenia fiskalne. Według ministerstwa finansów łączna kwota podatków od emerytur ma wzrosnąć z 58,6 do 62,7 miliarda euro.
Jeśli otrzymujesz emeryturę z Niemiec, z pewnością zastanawiasz się, czy Twoje świadczenie przelewane do Polski będzie opodatkowane? Czy podatek należy odprowadzić w Niemczech, a może w Polsce? Dlaczego niektórzy emeryci muszą dopłacać podatek, nawet jeśli ich emerytura nie przekracza kwoty wolnej od podatku? I w końcu czy Ty również przyczynisz się do wzrostu podanej wyżej kwoty?
Z lektury tego tekstu dowiesz się, czy Twoja niemiecka emerytura wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku, jakie są zasady rozliczenia oraz jak uniknąć problemów z urzędem skarbowym.
Czy niemiecka emerytura jest opodatkowana?
Niemiecka emerytura jest co do zasady opodatkowana od 2005 roku. Jednak, nadal wiele osób nie jest świadoma tego obowiązku. Warto zauważyć, że niektórzy niemieccy politycy, jak Sahra Wagenknecht, krytykują ten system. W rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową stwierdziła: „Podatek od emerytur to wyraz braku szacunku”. Zmiany w prawie uznała za „poważny błąd polityczny”, zauważając, że „podatki rosną szybciej niż emerytury” i dodając, że „Urząd skarbowy nie może dalej obniżać ustawowej emerytury”.
Choć opinie na temat opodatkowania emerytur są podzielone (jak widać również wśród polityków), emerytury wypłatane w związku z ustawowym ubezpieczeniem emerytalnym nadal pozostają opodatkowane a zasady opodatkowania ich zależą od kilku czynników, takich jak miejsce zamieszkania emeryta, wysokość świadczenia oraz umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Czy po rozliczeniu trzeba będzie zapłacić podatek od niemieckiej emerytury?
Mimo że niemiecka emerytura jest opodatkowana, to żadne zaliczki na podatek dochodowy nie są potrącane przy jej wypłacie. Rozliczenie emerytury z Niemiec może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku w kilku przypadkach:
- Jeśli wysokość emerytury (lub suma osiągniętych dochodów opodatkowanych w Niemczech) po odliczeniu kosztów przekroczy kwotę wolną od podatku. (W 2025 roku, przy rozliczeniu dochodów za 2024 rok, kwota wolna od podatku wynosi 11.784 €).
- Jeśli osoba otrzymująca niemiecką emeryturę lub rentę jest traktowana w Niemczech jako podatnik o ograniczonym obowiązku podatkowym.
Zgodnie z niemieckimi przepisami, podatnicy dzielą się na dwa rodzaje:
- Podatnicy o nieograniczonym obowiązku podatkowym – mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, rozliczać się z małżonkiem oraz korzystać z ulg podatkowych.
- Podatnicy o ograniczonym obowiązku podatkowym – dochód opodatkowany jest bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku, nie ma możliwości rozliczenia z małżonkiem, ani korzystania z ulg podatkowych.
Wynika z tego, że osoby z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym mają większe szanse na uniknięcie zapłaty podatku od emerytury. Emeryci, którzy mieszkają poza Niemcami, w tym w Polsce, zazwyczaj podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że nie mogą korzystać z ulg podatkowych i mogą być zobowiązani do zapłaty podatku.
Jednak osoby mieszkające w Polsce, które pobierają niemiecką emeryturę, mogą ubiegać się o status podatnika z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, pod warunkiem spełnienia przynajmniej jednego z poniższych warunków:
- Były zameldowane w Niemczech przez co najmniej 183 dni w danym roku.
- Co najmniej 90% dochodów pochodziło z Niemiec, (a tylko 10% z innego kraju np. Polski),
- Dochód uzyskany w Polsce w danym roku nie przekroczył 8.838 € (dla rozliczeń w 2025 roku za rok 2024).
Zatem aby odpowiedzieć na pytanie, czy pojawi się konieczność zapłaty po rozliczeniu trzeba przeanalizować 2 kwestie:
- Zbadać jakiej wysokości jest emerytura niemiecka (oraz one dochody i świadczenia, również te osiągane poza Niemicami)
- Sprawdzić, czy istnieje możliwość rozliczenia podatku zgodnie z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
Co się stanie, jeśli pomimo obowiązku nie rozliczysz emerytury w Niemczech?
Jeśli nie prześlesz deklaracji podatku dochodowego do urzędu w Niemczech, mogą pojawić się poważne konsekwencje. Przede wszystkim, urząd skarbowy może wydać decyzję szacunkową, w której oszacuje Twoje dochody i na tej podstawie naliczy podatek (często wyższy niż rzeczywiście należny). W takiej sytuacji może dojść do konieczności zapłaty dodatkowych odsetek za zaległości podatkowe, co zwiększa kwotę do zapłaty.
Przykłady z życia pokazują, że wiele osób, które zignorowały obowiązek rozliczenia, później borykało się z problemami. Na przykład, pani Anna, która przez kilka lat nie rozliczała swojej niemieckiej emerytury, otrzymała decyzję szacunkową. Po kilku miesiącach, musiała zapłacić nie tylko oszacowany przez urząd podatek, ale także odsetki za zaległości. W innym przypadku, pan Marek, który ignorował wszelką urzędową korespondencję w końcu również otrzymał decyzję szacunkową, którą także zlekceważył. Nie przejmował się otrzymywanymi wezwaniami do zapłaty. Każde przychodzące wezwanie z uwagi na odsetki i koszty upomnień opiewało na wyższą kwotę. W końcu niemiecki urząd nie będąc w stanie uzyskać zaległego podatku przekazał sprawę do polskiej skarbówki i to ona skutecznie przeprowadziła windykację. Podatek w tej sytuacji w ogóle nie powinien się pojawić, jednak na jakiekolwiek odwołanie było wówczas za późno.
Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto zadbać o terminowe rozliczenie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami, a my chętnie pomożemy Ci w załatwieniu formalności.
Jaki urząd jest właściwy dla emerytów mieszkających za granicą?
Teraz kiedy już wiesz, że będziesz musiał się rozliczyć w Niemczech zastanawiasz się pewnie do jakiego urzędu wysłać deklarację podatkową. Gdybyś był zameldowany w Niemczech, deklarację wysyłałbyś do odpowiedniego Finanzamt według miejsca swojego zameldowania. Natomiast w przypadku braku meldunku w Niemczech, właściwym urzędem będzie Finanzamt Neubrandenburg, który odpowiada za ustalanie wymiaru podatku dochodowego dla emerytów mieszkających za granicą w tym w Polsce).
Co zrobić, gdy zostanie naliczony podatek od emerytury w Niemczech? Gdzie i do kiedy wpłacić należność?
Po wysłaniu deklaracji podatkowej do urzędu należy oczekiwać decyzji podatkowej. Po jej otrzymaniu w przypadku naliczenia podatku trzeba będzie wpłacić wymaganą przez urząd kwotę. Konkretna data, do której należna kwota powinna zostać przelana, znajduje się na pierwszej stronie decyzji. Zwykle termin płatności wynosi dwa miesiące od daty wystawienia decyzji podatkowej. Decyzja podatkowa zostanie wysłana na adres podany przez Państwa w firmie rozliczeniowej.
Numeru rachunku bankowego również można doszukać się na pierwszej stronie decyzji podatkowej. Znajdują się one w jej prawym dolnym rogu. W przypadku Finanzamt Neubrandenburg jest to:
Numer konta (w formacie IBAN): | DE66 1500 0000 0015 0015 20 |
Swift Code: | MARKDEF1150 |
Nazwa banku: | BBK Neubrandenburg |
Odbiorca: | Finanzamt Neubrandenburg |
Uwaga! Wyżej podany numer konta obowiązuje tylko do przelewów podatku do urzędu w Neubrandenburg. W każdym innym wypadku należy skorzystać z innego numeru konta, który można zaleźć na decyzji podatkowej.
Prócz danych bankowych oraz odbiorcy, wpłacając pieniądze, trzeba podać również tytuł przelewu, czyli:
- Nazwisko i imię podatnika,
- numer podatkowy – Steuernummer* (można go znaleźć na pierwszej stronie decyzji w lewym górnym rogu. W Finanzamt Neubrandenburg zaczyna się on od cyfr 070/),
- Informację o należności, czyli „Einkommenssteuerbescheid” oraz odpowiedni rok rozliczenia.
W taki sposób nadany przelew z pewnością zostanie dobrze zaksięgowany. Żadne upomnienia odnośnie zaległej płatności nie trafią więcej do podatnika.
*Steuernummer – jest to numer identyfikacji podatkowej. Jest on nadawany każdemu podatnikowi. Zazwyczaj warunkiem jego otrzymania jest złożenie zeznania podatkowego. Wspomniany numer powinien znajdować się w lewym górnym roku pisma, otrzymanego z niemieckiego Urzędu Skarbowego.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby rozliczyć podatek od emerytury w Niemczech?
Aby rozliczyć podatek od emerytury w Niemczech, potrzebne będą dokumenty, które potwierdzą wysokość otrzymywanej emerytury, a także inne istotne informacje dotyczące Twojej sytuacji finansowej. Do najważniejszych dokumentów należą:
- dokumenty potwierdzające wysokości otrzymanej emerytury (Rentenanpassumng, lub Rentenbescheid),
- zaświadczenie UE/EOG – druk jest wydawany przez polski urząd skarbowy. (wykazuje wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce),
- numer identyfikacyjny lub podatkowy, który został nadany przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt).
Każdy przypadek może wymagać dostarczenia dodatkowych dokumentów, w zależności od Twojej sytuacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz szczegółowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością przeanalizujemy Twoją sytuację, pomożemy w doborze odpowiedniej dokumentacji oraz przygotujemy rozliczenie, aby było ono jak najkorzystniejsze.