Podatki w Niemczech

Zaświadczenie UE/EOG? Czym jest i czy będzie mi potrzebne?

Zaśwaidczenie UE-EOG

Gromadzenie dokumentów do dowolnego urzędu z reguły oznacza stres. Nieznajomość procedur i nazw poszczególnych druczków i formularzy niestety bywa wyzwaniem. Dotyczy to także osób ubiegających się o zwrot podatku z Niemiec. Te osoby w większości przypadków muszą zatroszczyć się o wspomniany w tytule dokument. Skoro tu trafiłeś, problem prawdopodobnie dotyczy również Ciebie. Spieszymy zatem uspokoić nerwy i rozwiać Twoje wątpliwości. W niniejszym wpisie chcemy udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zaświadczenia UE/EOG.

Z poniższego tekstu wyczytasz:

  • Czym jest zaświadczenie UE-EOG i w jakim celu jest wyjawiony?
  • Kto jest odpowiedzialny za wydanie zaświadczenia?
  • Kiedy tzw. Bescheinigung EU/EWR zostanie wydany?
  • W jakich sytuacjach będzie niezbędne?
  • Dlaczego jest niezwykle ważne dla osób pobierających emeryturę z Niemiec?
  • Jaki może pojawić się problem w przypadku działalności gospodarczej?

Ciekawy? Usiądź, proszę wygodnie… 

 Zaświadczenie UE-EOG? Co to takiego? 

Zaświadczenie UE-EOG to wielojęzyczny, urzędowy druk niemieckiego fiskusa. W języku niemieckim jest on określany jako Bescheinigung EU/EWR. Jego zadaniem jest wykazanie dochodów osiągniętych za granicą. W przypadku osób mieszkających w Polsce jego głównym zadaniem na ogół będzie wykazanie dochodów z Polski. Zazwyczaj jest on załączany do niemieckiej deklaracji podatku dochodowego. 

Zasadniczo dokument składa się z 4 stron:

1 – strona w języku niemieckim dla niemieckiego urzędu skarbowego, 

2 – strona w języku niemieckim dla adnotacji urzędowych Finanzamt,

3 – strona w języku polskim do potwierdzenia dochodów, jest to kopia dla urzędu skarbowego w Polsce,

4 – strona w języku polskim do potwierdzenia dochodów, jest to kopia dla podatnika.

Niekiedy miejscowa skarbówka do druku doczepia informację na temat ochrony i przetwarzania danych osobowych. Jest to jednak załącznik tylko do Twojej wiadomości. Jeżeli wspomniana informacja z polskiego urzędu będzie załączona nie nie ma konieczności wysyłać jej do Finanzamt.

Z czego składa się zaświadczenie UE/EOG (Bescheinigung EU/EWR)?
UE-GOG zaśwaidczenie Dokument


Starając się o zaświadczenie o dochodach, należy pamiętać o jednym. Krajowe urzędy skarbowe niestety zwykle nie podbiją dokumentu w języku niemieckim (Bescheinigung EU/EWR). Jest to uwarunkowane przepisami. Dlatego do potwierdzenia należy przedstawić stronę polskojęzyczną. W związku z tym w praktyce stosuje się tylko jedną stronę w języku polskim. Jest to przedstawiana wyżej strona opisana tu jako 4. Mimo że jest ona w języku polskim bez problemu akceptuje ją także niemiecki Finanzamt. 

 

Kto wystawi zaświadczenie EU-EOG? Ile kosztuje jego wydanie? Jak długo będę musiał czekać na jego wystawienie?

Zaświadczenie UE-EOG jak już zostało wspomniane, na wniosek wystawia Urząd Skarbowy. Oczywiście ten właściwy dla podatnika ze względu na jego zameldowanie. Czas wystawienia dokumentu będzie różny w zależności od konkretnego urzędu. Zwykle na wydanie wspomnianego druku trzeba poczekać 7 dni roboczych. W wielu przypadkach jest on jednak wystawiany od ręki. Opłata za wystawienie jego wynosi 17 zł.

Wskazówka w związku z umawianiem wizyty:

Wiele urzędów wymaga rezerwacji terminów wizyty. W tym celu możesz skorzystać również z dobrodziejstw internetu. Na stronach urzędowych można wybrać właściwy urząd i zarezerwować odpowiedni dzień. wizytę umówisz na stronie: https://wizyta.podatki.gov.pl/

 

Czy wspomniany dokument ma jakiś okres ważności?

Przyzwyczailiśmy się, że niektóre dokumenty urzędowe mają swoją ważność. Zazwyczaj jest to 3 miesiące. Ludzie na podstawie tych przyzwyczajeń często pytają o ważność zaświadczenia UE-EOG. Czy wspomniany, niezbędny do rozliczenia z Niemiec druk straci prawomocność po jakimś czasie? Czy będzie konieczne wnioskowanie o nowy, jeżeli zostanie on przetrzymany w domu? Po jakim czasie trzeba będzie udać się do polskiego urzędu o wydanie nowego druku / formularza?

Dokument zawiera roczne dochody (zazwyczaj z roku poprzedniego). Wspomniane wartości nie powinny ulec zmianie. Stąd dokument nie ma określonej ważności. Raz wydany będzie ważny bezterminowo.

Wskazówka dla roztargnionych:

Załóżmy, że podatnik robił korektę zeznania podatkowego w Polsce. Jeżeli zaświadczenie UE zostało wystawione wcześniej, może ono utracić ważność. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli w zeznaniu nie ujął wszystkich osiągniętych dochodów. 

 

Czy tytułowy druk jest niezbędny do rozliczenia w Niemczech?

Dokonując rozliczenia niemieckiego zeznania podatku dochodowego, należy wykazać wszystkie dochody. Zatem nie tylko te z Niemiec, ale również te osiągnięte w innych krajach. Takie dochody mogą być różnie traktowane w deklaracji podatkowej. Będzie to zależało od kraju i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem. Dochody osiągnięte w Polsce na podstawie wspomnianej umowy nie mogą być opodatkowane w Niemczech. Mają natomiast wpływ na stopę podatkową dochodów osiągniętych z tytułu zatrudnienia za Odrą.

Zaświadczenie będzie konieczne w sytuacji, gdy:

  • Osoba zatrudniona w Niemczech ma meldunek w Polsce i nie przepracowała pełnego roku. Wówczas niemiecki fiskus będzie chciał ustalić, czy osoba pracująca w Niemczech nie osiągnęła dochodu w Polsce. Wtedy, (nawet jeśli dochodów nie było) konieczne będzie uzyskanie druku UE-EOG. W przypadku braku dochodu  z tzw. zerowym dochodem.
  • Osoba cały rok przepracowała w Niemczech. Mimo wszystko osiągnęła dochody w Polsce (np. pobierając emeryturę z Polski).
  • Osoba zatrudniona w Niemczech pracowała tam cały rok. W związku z tym nie osiągnęła dochodów w Polsce. Planuje jednak rozliczenie z żoną, która nie była zatrudniona w Niemczech i przebywała w Polsce. W takim przypadku urząd niemiecki będzie oczekiwał, że dochody z Polski zostaną potwierdzone. Będzie to niezależnie od tego, czy osoba przebywająca w Polsce osiągnęła dochody, czy nie. W przypadku ich braku konieczne będzie oczywiście zaświadczenie UE-EOG wykazujące zerowe dochody.

Wskazówka dla pechowców:

W niewielu przypadkach niemiecki Finanzamt mimo otrzymania zaświadczenia UE/EOG może poprosić o wysłanie polskiego PIT.

 

Dlaczego druk UE/EOG będzie istotny przy rozliczeniu emerytury z Niemiec?

Tym, którzy wypracowali emeryturę w Niemczech, przypominamy, że jest ona opodatkowana. Jeżeli stałym miejscem pobytu takiego emeryta jest Polska, powinien on co roku rozliczać się w Niemczech. Właściwym urzędem będzie w Finanzamt Neubrandenburg. Pod wspomniany urząd podlegają podatnicy, którzy otrzymują emeryturę wypłacaną z Niemiec za granicę. Do ustalenia, czy dany podatnik ma ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy konieczny będzie druku UE-EOG. Szerzej już opisywaliśmy ten temat. W tej kwestii odsyłamy do innego tekstu. Tutaj przeczytasz czy rozliczenie emerytury otrzymywanej z Niemiec będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku. 

 

Czy prowadząc w Polsce działalność gospodarczą na zasadzie ryczałtu, otrzymam zaświadczenie UE-EOG?

Druk potwierdzający dochody w Polsce otrzyma każdy, kto jest zameldowany w Polsce. Warunkiem jest jednak, że wcześniej rozliczy swoje dochody w Polsce. Stąd nie mając dochodów w Polsce, musisz złożyć zeznanie zerowe. Zazwyczaj to na jego podstawie urząd wystawi formularz / druk UE-EOG. W przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu takie zaświadczenie także może być wydane. Jednak problematyczne będzie określenie dochodu i na zaświadczeniu zostanie podany tylko przychód. W przypadku rozliczenia podatku może stanowić to problem. Niewłaściwa interpretacja wymienionej na druku kwoty może znacząco wpłynąć na zwrot podatku z Niemiec. Co wówczas zrobić? Zgłoś się do nas z rozliczeniem, a spróbujemy pomóc. 

Pobierz druk zaświadczenie UE/EOG PDF plik

 

Za dużo czytania? Zobacz krótkie video podsumowujące powyższy temat. 

Dodaj komentarz