SOKA-BAU - odzyskanie ekwiwalentu lub odszkodowania za zaległy urlop
Soka Bau to instytucja, która wielu kojarzy się z pieniędzmi. Pracownicy branży budowlanej w Niemczech rocznie mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni. Po każdych dwunastu przepracowanych dniach budowlaniec nabywa prawo do jednego dnia urlopu. To informacja również dla oddelegowanych na teren Niemiec pracowników. Jeżeli z jakiegoś względu dni wolnych nie uda się wykorzystać, można wnioskować o rekompensatę. By ją otrzymać, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Jakie to warunki, opiszemy nieco dalej. Skupimy się także na wymaganych dokumentach do wypłaty pieniędzy za niewykorzystany urlop.
Zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop z Soka-Bau lub UKB. Od czego zacząć?
Jeżeli jesteś zainteresowany naszą pomocą w powyższej kwestii, przeczytaj poniższe wskazówki. Na samym początku powinieneś telefonicznie lub mailowo zamówić nasze druki. Możesz także odwiedzić nas w naszych biurach. Niestety, obecnie nasze punkty zlokalizowane są tylko na terenie Polski.
Soka-Bau i zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop. Najważniejsze pytania
Firmy budowlane działające w Niemczech podlegają przepisom dotyczącym urlopu w kasie urlopowej. Ta sama zasada dotyczy także zagranicznych firm budowlanych, które świadczą usługi w Niemczech. W przypadku firm z Bawarii odpowiedzialną kasą urlopową jest UKB. Firma budowlana jest zobowiązana odprowadzać odpowiednią składkę na rzecz kasy urlopowej w celu zwrotu za niewykorzystany urlop. Soka-Bau oferuje zwrot w formie ekwiwalentu lub odszkodowania, jednak możliwe jest to tylko pod określonymi warunkami.
Ekwiwalent to pewna forma rekompensaty lub zwrotu pieniędzy za niewykorzystany urlop. Jeśli pracownik nie mógł skorzystać z przysługującego mu urlopu, może ubiegać się o ekwiwalent, który jest równowartością finansową tego urlopu. Zamiast korzystania z urlopu, pracownik otrzymuje pieniądze za te dni urlopowe, które nie zostały wykorzystane. Ekwiwalent może być wypłacony za konkretne lata lub okresy (obecnie dotyczy lat 2023 i 2024), jednak zazwyczaj są określone warunki, które muszą zostać spełnione, aby go otrzymać.
Aby otrzymać ekwiwalent za urlop, pracownik musi spełnić jeden z następujących warunków:
- zmienić rodzaj pracy na branżę niebudowlaną,
- zrezygnować z pracy w Niemczech (w przypadku pracowników oddelegowanych),
- zakończyć pracę w branży budowlanej ze względów zdrowotnych,
- rozpocząć własną działalność gospodarczą (brak umowy o pracę),
- pracodawca pracownika nie podlega już zbiorowym układom pracy w branży budowlanej,
- zakończyć sezonowe zatrudnienie jako praktykant lub student,
- zakończyć zatrudnienie ze względu na przejście na rentę lub emeryturę.
Dodatkowo musi upłynąć okres 3 miesięcy od zakończenia pracy w branży budowlanej.
Odszkodowanie to forma rekompensaty lub płatności, która ma na celu wynagrodzenie strat, szkód lub niedogodności poniesionych przez osobę, lub firmę. Pozostałego urlopu za rok 2022 nie można już wykorzystać jako dni wolne / dni urlopu. W związku z tym, odszkodowanie być wypłacone jako suma pieniędzy, mająca zrekompensować utracone korzyści związane z urlopem, takie jak dni wolne, które nie mogły zostać wykorzystane z różnych przyczyn.
O odszkodowaniu za niewykorzystany urlop mówimy w przypadku urlopu za rok 2022. Ten urlop nie może już być wybrany jako dni wolne. W przypadku odszkodowania aktualne zatrudnienie w branży budowlanej w Niemczech nie ma znaczenia. Aktualnie wniosek o takie odszkodowanie można złożyć do 31.12.2024 roku. Po tym okresie prawo do odszkodowania wygasa, a tym samym niewypłacone pieniądze przepadają.
Podsumowując:
Wniosek do kasy urlopowej można złożyć po zakończeniu pracy w branży budowlanej (dotyczy ekwiwalentu).
O odszkodowanie za urlop można ubiegać się nawet przy trwającym zatrudnieniu.
Warto pamiętać, że urlopowa kasa budowlana wypłaci jedynie tyle pieniędzy, ile zostało opłacone przez pracodawcę jako składki. Oznacza to, że nawet jeśli pracownik posiada niewykorzystany urlop, może nie otrzymać pełnej sumy pieniędzy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pracodawca nie odprowadza odpowiednich składek do kasy urlopowej. W takim przypadku złożenie wniosku o zwrot skutkuje wypłatą jedynie kwoty, która została wpłacona przez pracodawcę.
Wniosek o wypłatę świadczenia powinien mieć formę pisemną.
Zarówno wniosek o ekwiwalent, jak i odszkodowanie należy odpowiednio udokumentować.
W przypadku ekwiwalentu kompletny wniosek powinien zawierać:
- aktualny wyciąg z konta pracownika (tzw. Urlaubsnachweis),
- dokument potwierdzający zakończenie pracy w branży budowlanej w Niemczech,
- kserokopię nadania numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer) – jeżeli został nam przyznany,
- Meldung zur Sozialversicherung, czyli dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego,
- uzupełniony druk danych (nasz formularz) z umową zlecenia.
Jeśli nadal pracujesz w branży budowlanej, możesz odzyskać należny urlop z kasy budowniczej. Warunkiem jest jednak, że praca nie może być wykonywana ani oddelegowana na terenie Niemiec.
Na pewno zastanawiasz się, skąd weźmiesz te dokumenty. Wyciąg z konta pracownika zostaje wysłany przez kasę urlopową na twój adres. Wkrótce dowiesz się więcej na ten temat. Natomiast dokumentem potwierdzającym zakończenie pracy w branży budowlanej w Niemczech jest nowa umowa o pracę. Dobrze jest także dołączyć świadectwo pracy. Jeśli obecnie nie pracujesz, musisz przedłożyć dokument potwierdzający twoją aktualną sytuację. Może to być decyzja o bezrobociu, emeryturze lub zwolnieniu lekarskim. Numer identyfikacyjny możesz znaleźć na karcie podatkowej, decyzji podatkowej lub w wyciągu z wypłaty. Często jest oznaczany jako IDNr.
Meldung zur Sozialversicherung otrzymasz tylko w przypadku pracy na niemieckiej umowie o pracę. Dokument ten potwierdza odprowadzanie składek na terenie Niemiec.
Nasze formularze możesz zamówić u nas osobiście, telefonicznie lub mailowo.
W sytuacji odszkodowania za urlop kompletny wniosek powinien zawierać:
- aktualny Urlaubsnachweis, czyli wyciąg z konta pracownika;
- kserokopię nadania numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer) – jeżeli został przyznany;
- uzupełniony druk danych (nasz formularz) i podpisana umowa zlecenia.
Jak zauważyłeś z dokumentami do wnioskowania o odszkodowanie jest znacznie mniej pracy.
Oczywiście dużo łatwiej jest powołać się na aktualny wyciąg z konta pracownika. Jeśli jednak chcesz spróbować wyliczyć go sam, to spróbujemy udzielić wskazówek.
Przy wyliczeniu powinno się pamiętać, że każde przepracowane 12 dni to jeden dzień urlopu. Jeżeli jako pracownik budowlany przepracujesz cały rok, wówczas zyskasz maksymalnie 30 dni urlopu. Zatem, aby wyliczyć liczbę należnych dni, musisz znać ilość dni pracujących. Oczywiście należy wyliczyć dni robocze dla danego roku kalendarzowego. Znając tę liczbę, należy ją podzielić przez 12. Przy wyliczaniu dni roboczych nie bierz pod uwagę dni, kiedy:
- nie pojawiłeś się w pracy bez usprawiedliwienia,
- pracowałeś na budowach poza granicami Niemiec,
- wykorzystałeś urlop bezpłatny powyżej 14 dni. Każdy dzień po 14 dniu urlopu bezpłatnego nie powinien być wliczany do dni roboczych. Będzie to miało oczywiście miejsce, jeżeli nadal przebywasz na urlopie bezpłatnym.
Składki na urlop są odprowadzane przez niemiecką firmę budowlaną (lub zagraniczną firmę dla oddelegowanych pracowników), ale są wpłacane bezpośrednio na konto pracownika. Aby otrzymać wpłatę na swoje konto, musisz podać je w swoim wniosku. Czas przetwarzania wniosku i otrzymania pieniędzy może wynosić od 2 tygodni do 6 miesięcy.
Należy pamiętać, że w przypadku wypłaty ekwiwalentu, kasa Soka-Bau potrąca składki na ubezpieczenie. Oprócz ubezpieczeń, od otrzymanej kwoty należy zapłacić podatki. W takim przypadku po otrzymaniu świadczenia otrzymasz tzw. Lohnsteuerbescheinigung. Ten dokument należy uwzględnić podczas rozliczania podatków w Niemczech.
Sytuacja wygląda korzystniej przy odszkodowaniu. Tutaj składki ubezpieczeniowe nie są już potrącane. Jednak kwota i tak będzie pomniejszona o podatki. Oznacza to, że kwota podana na wyciągu jest wyższa niż to, co otrzymasz "na rękę".
Należy zwrócić uwagę na obowiązek podatkowy. Rozliczenie podatkowe w Niemczech związane jest z obowiązkiem uwzględnienia odzyskanych pieniędzy za urlop. Niestety nie zawsze wpływa to korzystnie na zwrot podatku.
Jesteśmy gotowi, żeby zaoferować Ci nasze usługi w uzyskiwaniu ekwiwalentu lub odszkodowania. Nasz zespół zadba o to, abyś otrzymał należne Ci świadczenia w sposób efektywny i bezproblemowy. Wiedząc, że Twoje zadowolenie jest dla nas najważniejsze, przygotowaliśmy niezwykle konkurencyjne ceny, które będą dla Ciebie atrakcyjne.
Kompleksową pomoc w procesie uzyskiwania ekwiwalentu lub odszkodowania otrzymasz za 80 EUR. To niewielka inwestycja, która przyniesie Ci znacznie większe korzyści i pozwoli zaoszczędzić Twój czas, energię oraz uniknąć trudności. Nasz zespół dokładnie przeanalizuje dostarczone dokumenty, przygotuje wniosek o wypłatę świadczenia i złoży go w urlopowej kasie budowniczej w Twoim imieniu. Ty natomiast możesz skupić się na cieszeniu się życiem, mając pewność, że Twoje sprawy są w najlepszych rękach.
Dodatkowo, w ramach naszej usługi możemy dla Ciebie także ściągnąć aktualny wyciąg z konta pracownika. Ta opcja jest dostępna za dodatkową opłatą 40 EUR. Dzięki temu będziesz miał pełny i aktualny obraz swoich finansów związanych z urlopem, co pozwoli Ci podejmować lepiej poinformowane decyzje.
Rozumiemy, że każda inwestycja powinna być dokładnie przemyślana. Dlatego zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym pełnym cennikiem, który dostarczy Ci szczegółowych informacji na temat naszych usług i cen.
Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już dziś i daj nam szansę udowodnienia, dlaczego jesteśmy liderem w branży. Oferujemy nie tylko konkurencyjne ceny, ale również pełne zaangażowanie i satysfakcję klienta.
Inne pytania na temat zwrotu pieniędzy za niewykorzystany urlop z Soka Bau
Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z odzyskaniem należnych pieniędzy otrzymasz, dzwoniąc lub pisząc do naszego biura. Jesteśmy do twojej dyspozycji.