
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne?
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Numer ten dostaje prawie każda osoba żyjąca lub pracująca w Niemczech po wprowadzeniu jego danych do systemu podatkowego. Identifikationsnummer to coś więcej niż 11 cyfr. Otrzymujesz go raz na całe życie i będzie pomocny do załatwienia wielu spraw urzędowych. Można go porównać z polskim numerem PESEL.
Oto kilka przykładów, gdzie może być on wymagany:
To tylko kilka przykładów, gdzie Identifikationsnummer jest pomocny a czasem niezbędny.
Centralny Federalny Urząd Podatkowy (Bundeszentralamt für Steuern, BZSt) jest odpowiedzialny za zarządzanie systemem podatkowym w Niemczech i przypisanie unikalnych numerów identyfikacyjnych podatnikom. Procedura nadawania numeru identyfikacji podatkowej jest zautomatyzowana i odbywa się na podstawie zgłoszeń rejestracyjnych. Po otrzymaniu informacji od organu rejestrującego, takiego jak urząd meldunkowy (Einwohnermeldeamt), BZSt przypisuje numer identyfikacji podatkowej i wysyła go podatnikowi.
Steuer-Identifikationsnummer, składa się z jedenastu cyfr. Pierwsze dziewięć cyfr to numer identyfikacyjny podatnika, który jest unikalny dla każdego obywatela Niemiec, natomiast ostatnie dwie cyfry to cyfry kontrolne.
Tak, obcokrajowcy mogą ubiegać się o Steuer-ID, jeśli zamierzają pracować lub prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech. Jako niezameldowany cudzoziemiec posiadający dochody w Niemczech powinieneś skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. Lokalny urząd skarbowy może złożyć wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego do Bundeszentralamt für Steuern.
Nie wiesz, gdzie masz Twój numer? Spokojnie, jest kilka innych sposobów, aby go odnaleźć. Wystarczy rzucić okiem na roczną kartę podatkową od pracodawcy, tzw. Lohnsteuerbescheinigung, które otrzymasz po zakończeniu roku podatkowego. A jeśli złożyłeś zeznanie podatkowe i otrzymałeś decyzję podatkową, czyli tzw. Steuerbescheid spójrz w lewy róg dokumentu. Tam znajdziesz numer podatkowy (Steuernummer) i opisywany tu Identifikationsnummer. Jeżeli wciąż czekasz na wspomniany dokument, zaglądnij do innego tekstu, w którym podpowiadamy, jak skrócić czas oczekiwania na decyzję podatkową. Niektóre miesięczne zestawienia rozliczeniowe, zwane Lohnabrechnung, także mogą zawierać ten upragniony numer.
Co, jeśli nie masz żadnego z wyżej wymienionych dokumentów pod ręką? Nie martw się, jest jeszcze jedna opcja. Możesz skontaktować się z wymienionym wyżej urzędem federalnym (Bundeszentralamt für Steuern) i poprosić o pomoc za pomocą odpowiedniego formularza. Możesz także udać się do lokalnego urzędu skarbowego Finanzamt. Urzędnicy odnajdą w systemie Twój numer i Ci go podadzą. Pamiętaj, że należy się tam udać osobiście i zabrać ze sobą dowód lub paszport. Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie sam i potrzebujesz pomocy, możesz także zgłosić się do nas. Dołożymy wszelkich starań, aby sprawnie odzyskać dla Ciebie wspomniany numer.
Jeżeli nie masz jeszcze nadanego numeru identyfikacji podatkowej to również żaden problem! W tym przypadku powinieneś otrzymać go po pierwszym zameldowaniu w Niemczech. Jeżeli mimo wszystko nie otrzymałeś tego numeru, wystarczy złożyć wniosek do wspomnianego wyżej Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego. Wymagają oni podania informacji osobowych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania, a także potwierdzenia meldunku. Także nam możesz zlecić jego pozyskanie.
Choć wymieniony numer w teorii jest nadawany tylko raz i dożywotnio, niejednokrotnie zdarzyły się już osoby, które posiadały dwa (a nawet trzy) takie numery. Zalecamy zatem, aby w momencie zagubienia go nie wyrabiać nowego, gdyż w przyszłości na pewno nie przyniesie to niczego dobrego. Posiadanie dwóch Identifikationsnummer może prowadzić do pewnych problemów i nieporozumień w systemie podatkowym oraz administracyjnym. Oto kilka potencjalnych konsekwencji:
W przypadku posiadania dwóch Identifikationsnummer zalecamy, aby skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak wspomniany już Centralny Federalny Urząd Podatkowy (Bundeszentralamt für Steuern), czy Finanzamt w celu wyjaśnienia sytuacji i uzyskania wsparcia w rozwiązaniu problemu. Możesz także zgłosić się do nas, a pomożemy usunąć jeden z podwójnych numerów i uporządkować powstałe z tego powodu zamieszanie. List wyjaśniający może pomóc w uniknięciu stresu, a nie powinien Cię sporo kosztować. Przy okazji sprawdź nasz cennik.
Identifikationsnummer Twoich dzieci jest również wymagany przez urzędy takie jak Familienkasse, czy Finanzamt. Proces uzyskiwania Steuer-ID dla dzieci jest automatyczny i odbywa się po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Jednak tylko w przypadku gdy dziecko mieszka w Niemczech. Jeżeli dziecko mieszka w Polsce może być problem z otrzymaniem Identifikationsnummer, mimo że może on być potrzebny w wielu sytuacjach np. takich jak:
Jeżeli nie masz Identifikationsnummer'u swoich dzieci spróbuj posłużyć się polskim odpowiednikiem, czyli numerem PESEL.
Steuer-ID jest wymagany przez pracodawców w Niemczech w celu prawidłowego naliczenia podatków od wynagrodzeń pracowników. Przykłady zastosowań Steuer-ID w kontekście zatrudnienia i wynagrodzeń obejmują:
Jeżeli zatem masz nadany Identifikationsnummer koniecznie powinieneś go przekazać swojemu pracodawcy.
Niemcy są znani z nadmiaru przepisów i zasad. Wszystko musi być poukładane i zgodne z prawem. W przypadku podatków nie jest inaczej. Jak wspomniano, osoba pracująca lub żyjąca w Niemczech otrzymuje numer identyfikacji podatkowej, znany również jako Identifikationsnummer, Steuer-ID, IDNr lub Steuer Identifikationsnummer. Ale czym tak naprawdę różnią się te nazwy? Oto trzy różne nazwy, które odnoszą się do tego samego opisywanego w tym tekście numeru identyfikacyjnego. Mamy nadzieję, że ten tekst rozwiał Twoje wątpliwości i dostarczył praktycznych informacji. Jeśli nadal masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się skontaktować z nami lub skonsultować się z odpowiednimi wymienionymi instytucjami podatkowymi.
Zobacz krótkie podsumowanie informacji na temat Identifikationsnummer poniżej.
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wśród pracowników w Niemczech jedni dostają wyższe wypłaty „na rękę”, a inni niższe – mimo podobnych
W niemieckich miastach pełnych życia, gdzie uliczny ruch splata się z rytmem codziennego życia, statystyki są nieubłagane: dwie na trzy