Podatki w Niemczech

Dlaczego złożenie zeznania podatkowego w Niemczech nie zawsze oznacza zwrot podatku?

Dlaczego rozliczenie podatku z Niemiec może przynieść dopłatę?

Z terminem zwrot podatku można natknąć się wszędzie analizując usługi firm zajmujących się pomocą w rozliczeniu podatku z zagranicy. Wyrażenie zwrot podatku tak głęboko zakorzeniło się w świadomości, że niektóre osoby uważają, że otrzymają cały zapłacony podatek tylko dlatego, że złożyli zeznanie podatkowe. Tym czasem zdarzają się sytuacje, że zwrócony podatek będzie niewielki a nawet, że zamiast zwrotu pojawi się dopłata...

W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem poniżej najczęstsze 3 powody braku zwrotu, ewentualnie dopłaty do podatku.

 

Powód 1. Pracodawca nie odprowadził zaliczek na podatek

W pewnych okolicznościach zaliczki na podatek mogły być nieodprowadzone. Jak można sprawdzić, czy podatki zostały zapłacone? Należy przyjrzeć się  karcie podatkowej – Lohnsteuerbescheinigung otrzymanej od pracodawcy. Po prawej stronie dokumentu znajduje się tabela zawierająca m.in., okres zatrudniana i uzyskany dochód. Pod dochodem w komórkach 4, 5 i 6 można znaleźć odprowadzone podatki.

Odprowadzone zaliczki na podatek znajdują się w następujących pozycjach:

  • w polu 4 – podatek dochodowy
  • w polu 5 - podatek solidarnościowy
  • w polu 6 – podatek kościelny

Jeżeli w powyższych komórkach nie są wpisane żadne cyfry (ew. znajdują się tam 0) oznacza to, że zaliczki na podatek nie zostały zapłacone. W takiej sytuacji, jeżeli nie było innych okresów zatrudnienia (innych kart Lohnsteuerbescheinigung) w roku podatkowym zazwyczaj nie możemy mówić o jakimkolwiek zwrocie podatku.

Uwaga! Nawet, jeżeli podatki w pozycji 4 i 5 zostały zapłacone, pole w pozycji 6 może pozostać puste. Wszystko będzie zależało od zadeklarowanego wyznania. Jeżeli podatnik nie zadeklarował żadnego wyznania, podatek nie będzie odprowadzany. Informację na temat zadeklarowanego wyznania można również znaleźć na dokumencie Lohnsteuerbescheinigung (ale o tym poniżej).

 

Powód 2. Pracownik był na 3 klasie podatkowej a jego małżonek / małżonka miała spore dochody

Wiele już pisaliśmy (w naszych wcześniejszych wpisach) o niebezpieczeństwach 3 klasy podatkowej.  Mówiąc ogólnie, przy wspomnianej klasie podatkowej są pobierane bardzo małe zaliczki na podatek. Wówczas by uniknąć dopłaty podatkowej konieczne jest rozliczenie się wspólne ze współmałżonką(-kiem). Jednak w sytuacji, kiedy okazuje się, że małżonek(-ka) ma spore dochody lub nie ma możliwości rozliczenia wspólnego, zazwyczaj nie możemy liczyć na zwrot. W wielu przypadkach należy nawet pogodzić się z dopłatą. Oczywiście jest to uogólnienie, bo jak wiadomo ujęcie w zeznaniu kosztów i odliczenie możliwych ulg, może w niektórych sytuacjach pomóc takiej sytuacji uniknąć.

Jeżeli ktoś nie wie jaką ma klasę podatkową i chciałby to sprawdzić powinien przyjrzeć się swojej karcie Lohnsteuerbescheinigung. Wspomniana klasa podatkowa znajduje się tabeli po prawej stronie. U osób, których małżonek(-ka) mieszkają w Polsce zazwyczaj jest to 1 lub 3.

Poniższa grafika pokazuje dokładnie w którym miejscu klasę podatkową oraz wyznanie. Literki „rk” w pozycji "Kirchensteuermerkmale" oznaczają wyznanie rzymskokatolickie.

Dla przypomnienia osoba mająca trzecią klasę podatkową jest zobowiązana do złożenia rozliczenia.

 

Powód 3. Pracodawca z tytułu delegacji ew. podwójnego gospodarstwa wypłacił pracownikowi tzw. diety / kwoty wolne od podatku.

Często pracodawcy wypłacają swoim pracownikom z tytułu np. prowadzenia podwójnego gospodarstwa pewne sumy. Podwójne gospodarstwo w sensie podatkowym należy interpretować jako konieczność wynajęcia drugiego lokum ze względu na dużą odległość od między miejscem zamieszkania a miejscem zatrudnienia. Zatem, jeżeli ktoś mieszka w centralnej Polsce a pracuje na zachodzie Niemiec z powodu odległości nie może sobie pozwolić na codzienny powrót do Polski. Z tego tytułu właśnie wynajmuje drugie mieszkanie /pokój. W tym miejscu właśnie możemy mówić o podwójnym gospodarstwie. Pracodawca może łożyć na utrzymanie mieszkania, lub np. dojazdy do domu w Polsce. Kwota wypłacona z tego tytułu przez pracodawce jest wolna od podatku. Może się jednak zdarzyć, że podatnik nie prowadził podwójnego gospodarstwa (np. jest kawalerem i nie ma w Polsce swojego mieszkania). Wówczas wypłacona przez pracodawcę kwota będzie opodatkowana. Ponieważ zaliczki płacone na podatek nie uwzględniały owej kwoty wolnej, rozliczenie podatku może (oczywiście nie musi) oznaczać dopłatę.

Kwoty, które w pewnych okolicznościach mogą zostać opodatkowane najczęściej można znaleźć na karcie Lohnsteuerbescheinigung w pozycjach:

  • w polu 17 – z tytułu dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy
  • w polu 20 – z tytułu pracy w delegacji
  • w polu 21 – z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa

Czym wyższa kwota znajduje się w powyższych pozycjach tym większe jest ryzyko dopłaty do podatku jeżeli podatnik nie udowodni prawa do wpisanych tu sum.

Powyższe 3 punkty to oczywiście duże uproszczenie. Każdy podatek i każdego podatnika należy traktować indywidualnie, bo każda sytuacja jest inna. 

Oczywiście brnąc dalej w uogólnienia możemy powiedzieć, że podatnik nie otrzyma podatku, jeżeli przekroczył kwotę wolną od podatku, zapłacił właściwe zaliczki na podatek i nie ma żadnych kosztów podatkowych. W takim wypadku również może się okazać, że oczekiwany zwrot podatku nie będzie możliwy. Wszystko to jednak należy dokładnie przeanalizować.