
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne?
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Niektóre osoby z powodu chronicznych zaburzeń metabolizmu zmuszone są do zażywania dodatkowych witamin i mikroelementów, aby uzupełnić dietę.
Suplementy diety często są zażywane w wypadku ich niedoboru spowodowanego chorobą. Często stosuje się je jako zamienniki lekarstw. Na ogół suplementacja jest zalecana przez lekarza.
Do tej pory fiskus odrzucał zakup suplementów jako wyjątkowy koszt, który mógłby przynieść korzyść przy zwrocie podatku. Nawet w przypadku kiedy suplementy były stosowane zamiast medykamentów, a nie obok jako „wsparcie” przy zwalczaniu choroby.
Suplementów nie można było odliczyć nawet wtedy, kiedy np. dietetyczna żywność była spożywana ze względu na zachorowanie i to z zalecenia lekarza zamiast zażywania lekarstw.
Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof) przekazał w ostatnim czasie dobre wieści: wprowadzono zmiany w możliwości odliczenia suplementacji od podatku. Trzeba jednak spełnić następujący warunek: Suplementy diety muszą być stosowane z powodu zachorowania i z zalecenia lekarza. Wówczas stanowią one wobec prawa lekarstwo – a nie jak dotychczas - produkt spożywczy.
Skutek: Wydatki związane z zakupem suplementów można wpisać w swoim zeznaniu podatkowym jako koszt, nawet wtedy jeżeli zażywano je podczas stosowania diety odchudzającej.
Jak to zwykle bywa z fiskusem – pojawiają się pewne warunki i utrudnienia. Suplementy rozróżnia się na:
Lekarstwa można wliczyć sobie w koszty, ponieważ ich głównym celem jest leczenie, a nie ich wartość spożywcza (nie figurują jako produkty spożywcze), nawet jeżeli stosowane są podczas diety. Wydatki związane z ich zakupem są zatem związane z chorobą. Dlatego też trzeba udokumentować ich zakup z zalecenia lekarza (na receptę). Jeżeli stosowanie ich wiąże się także z prowadzeniem diety (ale ze względów zdrowotnych i z nakazu!), wówczas można je także odliczyć.
Koszty wynikające z zachorowania uwzględnia się dopiero wtedy, jeżeli przekroczą one odgórnie ustalony „wkład własny, który jesteśmy w stanie ponieść”. Wkład ten jest ustalany indywidualnie na podstawie dochodu, stanu cywilnego i liczby posiadanych dzieci. Odliczane będą koszty, które przekroczą granicę wkładu własnego.
Źródło: https://www.buhl.de/steuernsparen/nahrungsergaenzungsmittel/Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wśród pracowników w Niemczech jedni dostają wyższe wypłaty „na rękę”, a inni niższe – mimo podobnych
W niemieckich miastach pełnych życia, gdzie uliczny ruch splata się z rytmem codziennego życia, statystyki są nieubłagane: dwie na trzy