menu

Jak wyliczyć zwrot podatku z Niemiec?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

zwrot podatku z Niemiec

Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Okazuje się, że osoby, które zaczynają swoją przygodę z pracą w sąsiednim kraju nie wiedzą, jak rozliczyć podatek w Niemczech. Z kolei, „starzy wyjadacze”, czyli osoby, które od lat pracują w tym kraju, doskonale wiedzą na czym polega odzyskanie podatku z Niemiec i na co zwracać uwagę, jakie dokumenty kolekcjonować, itp. Poniższy tekst przeznaczony jest dla osób, które wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, jak rozliczyć pit z Niemiec. Chcąc pomóc takim właśnie osobom, w sposób prosty i „lekki” omówimy podstawy, które każdemu ułatwią rozliczenie z podatku z Niemiec.

Podatek z Niemiec - jak rozliczyć?

Wiele podstawowych informacji (jeśli chodzi o Elterngeld dla Polaków) można bez trudu znaleźć w internecie. Wspomnimy krótko, że zeznanie podatkowe w Niemczech, o ile nie wystąpią szczególne okoliczności, można składać do 4 lat wstecz. Pierwsze pytanie, jakie przychodzi do głowy to - zwrot podatku z Niemiec - jakie dokumenty są potrzebne? Zatem, przejdźmy teraz do najistotniejszych informacji, które pomogą w zebraniu najważniejszych dokumentów. Jeśli chodzi o rozliczenie pit w Niemczech, podstawowym dokumentem (odpowiednikiem polskiego PIT-11) jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Zwrot z podatku z Niemiec okaże się niemożliwy bez tego papierka. Wydanie wymienionegodokumentu to obowiązek każdego pracodawcy, który chce uzyskać rozliczenie pracy w Niemczech. Dokument ten powinien być wystawiony najpóźniej do 28 lutego roku następnego. Wyjątkiem są pracodawcy zatrudniający pracowników, których podatek dochodowy odprowadzany jest ryczałtowo. W takim przypadku, pracodawcy nie muszą wystawiać niniejszego dokumentu. Zwrot podatku z Niemczech nie jest trudny do rozliczenia, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy każdy dokładnie zrozumie na czym polega zwrot podatku z Niemiec. Co potrzebne? Dowiedzą się Państwo tego poniżej.

 

Podatek Niemcy - rozliczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć pit w Niemczech, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest, aby przed niemieckim urzędem skarbowym wykazać wszystkie osiągnięte dochody i wszystkie otrzymane świadczenia. Jeżeli np. w jakimś okresie podatnik był bezrobotny w zeznaniu podatkowym, powinien wykazać również pobrany zasiłek dla bezrobotnych. W Polsce nikogo nie dziwi fakt, że osoba, która pracowała pół roku, w drugiej połowie nie wykazuje dochodów. Ponadto, mało prawdopodobne jest to, że urząd skarbowy będzie chciał sprawdzić co działo się po zakończeniu zatrudnienia, gdy podatki nie były płacone. Rozliczenie dochodu z Niemiec różni się od tego, które wykonuje się w naszym ojczystym kraju, ponieważ osoba niepracująca na pewno pobiera jakieś świadczenia lub zapomogi. Jeżeli nie, to z pewnością jest na chorobowym lub zarejestrowana w urzędzie pracy itp. Należy pamiętać, że w sytuacji przerw w zatrudnieniu, Fiskus w Niemczech może dopytywać co działo się w tym okresie. Jest to kluczowe, aby móc uzyskać rozliczenie z Niemiec. Co ważne, trzeba będzie wykazać wszystkie osiągnięte dochody w tym także te osiągnięte w Polsce. Zwrot podatku w Niemczech i jego rozliczenie jest więc bardziej szczegółowe i należy o tym pamiętać.

 

Pit z Niemiec - jak rozliczyć?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudny jest pit niemiecki. Rozliczenie należy do niezbędnych czynności, o których szczególnie należy pamiętać. Stąd, jeśli nie wiesz jak rozliczyć dochód z Niemiec, koniecznie musisz poprosić o pomoc specjalistów. Nasza firma rozliczająca podatek z Niemiec skutecznie pomoże zebrać najważniejsze dokumenty, stawiając na jasne wytłumaczenie naszym Klientom istotnych informacji. Możliwe jest również rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Generalnie, powszechna jest opinia, że urzędy coraz głębiej sięgają do naszych kieszeni. Mimo rosnącej kwoty wolnej od podatku, a także stopniowym zniesieniu dodatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag), co rok pisze się, że przychody w niemieckim budżecie z tytułu podatków są coraz wyższe. Skąd zatem bierze się zwrot podatku? Niemcy znani są z tego, że posiadają specjalne prawo podatkowe. Kraj ten daje swoim podatnikom wiele możliwości odpisów i ulg podatkowych. Wysoka jest także kwota wolna od podatku która w roku 2019 wyniosła 9,168€. Rozliczenie w Niemczech można także wykonać wspólnie z małżonkiem. W takim wypadku, wspólna kwota zwolniona z podatku to już 18.336€. W tym roku kwota wzrosła o 240€. Zatem, można już zarobić wspólnie z małżonkiem 18.816€ i nie zapłacić podatku. W złotówkach to będzie około 79.027,20PLN. Dzieląc wspomnianą kwotę na 12 miesięcy i na 2 osoby otrzymujemy 3.292,80PLN. Tyle miesięcznie brutto można zarobić w Niemczech, aby nie zapłacić ani grosza podatku. W Polsce przy takiej kwocie pojawi się już spory podatek dochodowy. Oczywiście zaliczka na podatek będzie potrącona, ale po rozliczeniu w roku 2021 będziemożna ją odzyskać. Wiele osób uważa, że rozliczenie dochodów z Niemiec jest o wiele lepszy niż w Polsce i ciężko się z tym nie zgodzić.

 

Rozliczenie roczne – Niemcy

Rozliczenie podatku w Niemczech jest niezwykle kluczowym procesem. Jak wyżej wspomnieliśmy, prócz wysokiej kwoty wolnej od podatku, w naszym zeznaniu dochodowym - tzw. Einkommensteuererklärung - możemy uwzględnić wiele kosztów podatkowych, dzięki czemu rozliczenie pitu z Niemiec okaże się skuteczniejsze i pożyteczniejsze finansowo. Wśród najbardziej istotnych, dających największe zwroty podatku są:

  • koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę
  • koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy
  • koszty dodatkowych ubezpieczeń
  • koszty szkoleń i kursów w zawodzie, literatury fachowej
  • koszty leczenia

 

Rozliczenie pit Niemcy - co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jeśli dalej masz wątpliwości, jak rozliczyć dochody z Niemiec, kolejne informacje okażę się niezbędne. Wszyscy wiemy, że aby coś otrzymać, trzeba najpierw coś zrobić. Nie inaczej jest w przypadku rozliczenia podatkowego z Niemiec. Należy szczególnie pamiętać, że aby odliczyć od podatku np. koszty prowadzenia ze względu na pracę podwójnego gospodarstwa domowego, trzeba je udowodnić. Stąd, łatwiejsze do wykonania będzie zeznanie podatkowe. Niemcy to kraj, który nie chce przeszkadzać przedsiębiorcom, a wręcz przeciwnie. Dlatego tak ważne jest rozliczanie pit z Niemiec. Warto zatem zbierać dokumenty, które w tym pomogą. Mimo że jest to mało prawdopodobne, pamiętajmy, że urząd może do pięciu lat upomnieć się o te dokumenty i poprosić o ich przedłożenie. A co, kiedy dokumenty zginęły lub zostały zniszczone? O tym informowaliśmy w tekście pod tytułem: "Czy można ująć koszty w niemieckim zeznaniu podatkowym, jeżeli zginęły rachunki?". Rozliczenie podatkowe dochodów z Niemiec to jednak szereg ważnych kwestii, o których nie powinno się zapominać.

 

Niemcy - zwrot podatku ponad 100%

Warto zwrócić uwagę na istotną kwestię, która ułatwia rozliczenie podatku. Niemcy, jako kraj odpowiedzialny, przykłada dużą uwagę na całą dokumentację. Dlatego rozliczenie podatkowe z Niemiec nie będzie miało miejsca w przypadku, gdy przedsiębiorca nie płaci podatków. Ogólnie maksymalnie można odzyskać 100% podatku gwarantowanego przez Niemcy. Rozliczenie podatku w tym przypadku przyniesie duży zysk finansowy. Najczęściej jest tak, że osoba, która dokonuje rozliczenie z podatku otrzymuje cały zwrot zapłaconego podatku. Może dojść do sytuacji, że osobno powinna dostać zwrot za poniesione koszty z tytułu np. utrzymywania wspomnianego podwójnego gospodarstwa domowego, czy dojazdów do pracy. Niestety, mimo że niemiecki fiskus jest hojny (szczodry możliwościami odpisów), firmy rozliczające podatek z Niemiec tłumaczą, że zysk z rozliczenia nie może być wyższy niż wysokość podatku, jaka została zapłacona. Wyjątkiem są naliczane przez urząd odsetki. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wystawienie decyzji podatkowej, tzw. Steuerbescheid, następuje w momencie, kiedy od pierwszego dnia - w którym można złożyć zeznanie - minie 15 miesięcy. Odsetki naliczane są począwszy od 16. miesiąca. Przykładowo: jeżeli w tej chwili złożymy zeznanie podatkowe za rok 2017 (który można było rozliczać od 1.01.2018), od kwietnia 2019 roku (czyli od 16. miesiąca) do dziś otrzymamy od urzęduustawowe odsetki. Dzięki temu każdy zadowoli się tym, jakie dostanie dochody z Niemiec. Jeśli dalej nie wiesz jak rozliczyć to zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 maj 2021 07:23

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: