menu

Czym jest zaświadczenie UE-EOG i czy będzie mi potrzebne?

Oceń ten artykuł
(22 głosów)
Czy będę potrzebował zaświadczenia UE-EOG? Czy będę potrzebował zaświadczenia UE-EOG?

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej z Niemiec lub ubiegające się zwrot podatku z tego kraju w większości przypadków muszą zetknąć się ze wspomnianym w tytule dokumentem. Z poniższego tekstu dowiedzą się Państwo: czym jest zaświadczenie UE/EOG, kto je wyda, w jakich sytuacjach będzie niezbędne, dlaczego jest niezwykle ważne dla osób pobierających emeryturę z Niemiec oraz jakie komplikacje wynikną przy wystawianiu zaświadczenia, jeżeli dochody w Polsce są opodatkowane na zasadach ryczałtu.

Zaświdczenie UE/EOG – co to takiego?

Zaświadczenie UE-EOG (w niemieczech określane jako Bescheinigung EU-EWR) to wielojęzyczny dokument niemieckiego fiskusa, załączany do niemieckiej deklaracji podatku dochodowego, którego zadaniem jest wykazanie dochodów osiągniętych za granicą (dochodów z Polski w przypadku osób mieszkających w Polsce).

Zasadniczo dokument składa się z 4 stron:

1 – strona w języku niemieckim dla niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt)

2 – strona w języku niemieckim dla adnotacji urzędowych niemieckiego urzędu skarbowego

3 – strona w języku polskim do potwierdzenia dochodów - kopia dla urzędu skarbowego

4 – strona w języku polskim do potwierdzenia dochodów - kopia dla podatnika (która powinna być wysłana do urzędu w Niemczech)

 Z czego składa się druk UE/EOG

Krajowe urzędy skarbowe niestety nie podbiją dokumentu w języku niemieckim. Dlatego do potwierdzenia należy przedstawić im stronę polskojęzyczną. W teorii jedna z dwóch stron w języku polskim przewidziana jest dla urzędu w Polsce. W związku z tym w praktyce w zazwyczaj stosuje się tylko jedną stronę w języku Polskim, którą akceptuje także niemiecki Finanzamt.

 

Kto wystawi zaświadczenie? Ile kosztuje jego wydanie? Jak długo będę musiał czekać na jego wystawienie?

Zaświadczenie UE/EOG wystawia Urząd Skarbowy, który jest właściwy dla podatnika ze względu na jego zameldowanie. Czas wystawienia dokumentu będzie różny w zależności od urzędu. Zwykle na wydanie druku należy czekać 7 dni roboczych. W wielu przypadkach jest on jednak wystawiany od ręki. Opłata za wystawienie jego wynosi 17 zł.

Wskazówka w związku z COVID-19: Z uwagi na pandemię wspomnianego wirusa wiele urzędów nie przyjmuje petentów lub przyjmuje tylko w wybrane dni. W związku tym faktem prośby o wydanie wspomnianego zaświadczenia można składać do umieszczonej w urzędach skrzynki podawczej. Trzeba jednak nastawić się, że wydanie dokumentu w tej sytuacji potrwa zazwyczaj dłużej niż 7 dni.

 

Czy wspomniany dokument ma jakąś ważność?

Przyzwyczailiśmy się, że niektóre dokumenty urzędowe mają swoją ważność (zazwyczaj 3 miesiące). Ludzie czerpiący z tych przyzwyczajeń często pytają nas: „Czy druk UE/EOG również straci ważność po jakimś czasie?” „Czy będzie konieczność wyrobienia nowego, jeżeli zostanie przetrzymany w domu?”

Ponieważ dokument zawiera roczne dochody (zazwyczaj z roku poprzedniego), które nie powinny ulec zmianie dokument nie ma określonej ważności.

Wskazówka dla roztargnionych: W przypadku, gdy podatnik robił kolektę zeznania podatkowego w Polsce, bo np. przy rozliczeniu zdarzyło się, że nie ujął wszystkich dochodów a już miał wystawiony już druk UE/EOG będzie musiał po raz kolejny poprosić o poprawny dokument zawierający wszystkie dochody. W takiej sytuacji wystawione wcześniej zaświadczenie UE/EOG będzie nieważne.

 

Czy tytułowy druk jest niezbędny do rozliczenia w Niemczech?

Dokonując rozliczenia niemieckiego zeznania podatku dochodowego należy wykazać wszystkie dochody (nie tylko te z Niemiec). Takie dochody w zależności od kraju i umowy z tym krajem mogą być różnie traktowane w deklaracji podatkowej. Dochody osiągnięte w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mogą być opodatkowane w Niemczech. Mają natomiast wpływ na stopę podatkową dochodów osiągniętych z tytułu zatrudnienia za Odrą.

Zaświadczenie będzie konieczne w sytuacji, gdy:

  • osoba zatrudniona w Niemczech ma meldunek w Polsce i nie przepracowała pełnego roku – wówczas niemiecki Urząd Skrabowy będzie chciał ustalić, czy osoba pracująca w Niemczech po zakończeniu zatrudnienia lub przed jego rozpoczęciem osiągnęła dochód w Polsce. W takim przypadku nawet, jeżeli dochodów w Polsce nie było konieczne będzie wystąpienie do polskiego urzędu skarbowego o wystawienie druku UE/EOG. Jeżeli dochodów nie było, na wspomnianym dokumencie powinny zostać wpisane zera.
  • osoba zatrudniona w Niemczech pracowała cały rok, ale mimo to osiągnęła dochody w Polsce (np. pobierając emeryturę z Polski).
  • osoba zatrudniona w Niemczech pracowała cały rok, nie osiągnęła dochodów w Polsce, ale rozlicza się z żoną (lub małżonkiem), która nie była zatrudniona w Niemczech i przebywała w Polsce. W takim przypadku niezależnie od tego czy osoba przebywająca w Polsce osiągnęła dochody, czy nie urząd niemiecki (ponieważ rozliczenie jest wspólne) będzie oczekiwał, że dochody z Polski zostaną potwierdzone. W przypadku ich braku konieczne będzie oczywiście zaświadczenie wykazujące zerowe dochody.

Wskazówka dla ”pechowców”: W bardzo niewielu przypadkach niemiecki Urząd Skarbowy mimo otrzymania zaświadczenia UE/EOG może poprosić o wysłanie polskiego PIT.

 

Dlaczego zaświadczenie UE/EOG będzie istotne przy rozliczeniu emerytury otrzymanej z Niemiec?

Emeryci, którzy wypracowali sobie emeryturę w Niemczech powinni pamiętać, że wspominane świadczenie od roku 2005 jest w Niemczech opodatkowane. Osoby, które obecnie nie pracują w Niemczech i ich miejscem zamieszkania jest Polska powinny co roku rozliczać się w Finanzamt Neubrandenburg, (pod wspomniany urząd podlegają podatnicy, którzy otrzymują emeryturę z zagranicy). Do ustalenia czy dany podatnik ma ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy konieczny będzie druku UE/EOG. Ponieważ szerzej już opisywaliśmy ten temat w tej kwestii odsyłamy Państwa do tekstu: Czy rozliczenie emerytury otrzymywanej z Niemiec będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku? 

 

Czy prowadząc w Polsce działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na zasadzie ryczałtu otrzymam zaświadczenie UE/EOG?

Druk potwierdzający dochody w Polsce otrzyma każdy kto jest pełnoletni i zameldowany w Polsce pod warunkiem, że wcześniej rozliczy swoje dochody w Polsce. Stąd nie mając dochodów w Polsce należy złożyć zeznanie zerowe, by urząd mógł w oparciu o nie wystawić druk UE/EOG. W przypadku działalności opodatkowanej na zasadach ryczałtu takie zaświadczenie także może być wydane. Jednak problematyczne będzie określenie dochodu i na zaświadczeniu zostanie podany tu przychód.

Co zrobić w takiej trudnej sytuacji? Jak ustalić dochód? Jak rozwiązać ten problem? W takiej sytuacji zapraszamy wówczas do kontaktu z nami.

 

Czy opisywane zaświadczenie będzie potrzebne tylko do rozliczania w Niemczech, czy może być zastosowane także w innych przypadkach?

Dokumenty znany w Niemczech jako Bescheinigung EU-EWR jest drukiem urzędowym i wielojęzycznym. W związku z tym może być stosowany także dla innych potrzeb wykazania dochodu z zagranicy np. do wnioskowania o zmianę klasy podatkowej. 

Ostatnio zmieniany sobota, 05 wrzesień 2020 22:11

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: