Praca i życie w Niemczech

Lukratywne miejsca pracy. Gdzie starać się o zatrudnienie w Niemczech?

Niemcy to raj dla osób poszukujących dobrze płatnego zarobku. Jednak ten wysoce wyspecjalizowany rynek pracy ubolewa z powodu coraz bardziej dotkliwego braku fachowców. Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób pozyskać odpowiednich pracowników. Także wykfalifikowani pracownicy, znając swoją wartość na Niemieckim rynku pracy przebierają w ofertach. Dziś postanowiliśmy przedstawić ranking najlepszych firm sporządzony przez tygodnik „Focus”. Które z branż znalazły się na podium? Co czyni przedsiębiorcę idealnym pracodawcą? W których rejonach Niemiec nasze wynagrodzenie będzie najwyższe? Zachęcam do lektury.

Top 10 najlepszych pracodawców

Aby wyodrębnić najlepsze Niemieckie firmy zbadano 820 dużych spółek zatrudniających, co najmniej 1000 pracowników. Pierwszą grupę wybrano na podstawie zamieszczonych w intrenecie komentarzy, recenzji na portalach internetowych oraz ustnych wypowiedzi pracowników. Następnie przeprowadzono ankietę na 6300 pracownikach z 17 branż. Ankietowani mogli wyrazić swoje opinie na temat firmy, w której byli zatrudnieni a także przedstawić swoje zdanie na temat przedsiębiorstw, które były związane z ich fachem.
Przeprowadzone w pierwszej połowie tego roku badania wykazały, iż podium zajęły koncerny motoryzacyjne. A jak ogólnie wygląda top 10 Niemieckich pracodawców?

 

MiejscePracodawcaLiczba pracowników
w Niemczech
1Volkswagen248.400
2BMW76.900
3Audi50.100
4Porsche14.100
5Airbus10.000
6Basf50.000
7Siemens119.000
8Daimler166.900
9Bayer35.800
10SAP16.700

Źródło: Focus

 

W których częściach Niemiec zarabia się najwięcej?

Jeżeli nie mamy możliwości by dostać się do powyższych firm powinniśmy skupić się na zarobkach pod względem geograficznym. W Niemczech średnia stawka na godzinę wynosi brutto 19,33 euro. Nie jest tajemnicą, ze zarobki we wschodniej części kraju są w dalszym ciągu znacznie niższe. Mimo, że poziom płac realnych w rośnie, różnice w poziomie wynagrodzeń poszczególnych landów są spore. Według statystyk, najwyższe wynagrodzenie otrzymuje się nie na Bawarii jak przypuszcza większość czytających niniejszy tekst, ale w Hamburgu. Średnia pensja na godzinę wynosi tam 21,83 €. Na drugim miejscu plasuje się Hesja ze średnim wynagrodzeniem 21,26 €. Trzecie miejsce zajmuje Badenia – Wirtembergia, gdzie średni zarobek to 20,93 € na godzinę. Pamiętajmy oczywiście, że wszystkie powyższe kwoty to wartości brutto. Z kolei trzy ostatnie miejsca zajmują Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Turyngia, gdzie średnia płaca brutto na godzinę wynosi 14,78 € oraz Saksonia-Anhalt ze stawką 14,80 €.

 

Jak kształtują się koszty pracy w porównaniu do innych krajów Unii?

Czy mimo chłonnego rynku pracy Niemcy nadal są krajem, w którym najlepiej się zarabia? Według danych „Deutsche Welle” Niemcy pod względem kosztów pracy znajdują się na 8 pozycji (pośród 27 krajów). Szwecja pod tym względem zajęło pierwsze miejsce. Także u sąsiadów Niemiec: Francji, Belgii, Danii, i Holandii koszty pracy są wyższe. Z kolei najmniej praca kosztuje w Bułgarii. Polska także zajmuje jedno z końcowych miejsc.