Praca i życie w Niemczech

Kredyt, najem mieszkania, bez „Schufa” ani rusz

Niemiecka instytucja Schufa to odpowiednik polskiego BIKu (Biuro Informacji Kredytowej), która wystawi państwu raport kredytowy. Schufa zbiera dane klientów i ocenia ich zdolność kredytową. Jednak nie zawsze zebrane dane są prawidłowe. Dlatego też zaleca się sprawdzenie swojego profilu w Schufa. Mało kto wie, że taki raport kredytowy da się wyciągnąć za darmo. Jak to zrobić?

Jakie dane posiada Schufa?

Schufa gromadzi dane takie jak:

 • imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • płeć;
 • aktualny adres zameldowania;
 • poprzednie adresy zameldowania;
 • liczba otwartych rachunków bieżących;
 • podpisane umowy telefoniczne;

Istotnym faktem jest, że Schufa nie posiada wglądu w informacje o Państwa dochodach i/lub związanych z Państwa zatrudnieniem.

 

Cel i potrzeba danych

Cały cel zbierania i gromadzenia takiego raportu kredytowego, to zapobieganie braków płatności.

O taki raport wystąpić może przedsiębiorstwo udzielające kredytu oraz poszczególna osoba, jak np. najemca, aby oszacować zdolność kredytową jego kontrahenta. Zebrane informacje mogą być potrzebne przy ubieganiu się o kredyt lub przy wynajęciu mieszkania. Taki osobisty profil finansowy pozwala na wgląd danych dotyczących np.:

 • założenia konta w banku;
 • ubiegania się o kredyt;
 • podpisania umów telefonicznych’;
 • płatności ratalnych;

 

Raport kredytowy rodzaju A i B. Jaka jest ich różnica?

Schufa wydaje raporty A i B. 
Raport kredytowy rodzaju B, to taki, który udziela informacji na temat zachowania, czyli np. punktualnego spłacania rat. 
Raport kredytowy rodzaju A zawiera informacje o pełnym obciążeniu danego klienta. Banki lub przedsiębiorstwa leasingowe zazwyczaj korzystają z raportów rodzaju A natomiast z raportów rodzaju B korzystają firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową oraz firmy telekomunikacyjne.

 

Wniosek o udostępnienie własnych danych osobowych – darmowy raz w roku!

W dniu 01.04.2010 roku w życie weszła ustawa, która zobowiązuje instytucję Schufa do wystawienia darmowego raportu kredytowego. Raz w roku można zamówić darmowy raport kredytowy z Schufa, aby jednak zaoszczędzić podstawową opłatę w wysokości 18,50 Euro, należy na stronie internetowej Instytucji (www.schufa.de) znaleźć plik i wydrukować wniosek o wydanie raportu kredytowego. Istnieje także możliwość zamówienia wniosku droga telefoniczną, dzwoniąc pod numer infolinii (trzeba wyraźnie poprosić o wniosek na wydanie darmowego raportu kredytowego). Do wypełnionego wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego, paszportu lub zaświadczenia o zameldowaniu.

 

5 kroków do darmowego raportu kredytowego

Jak zamówić zamówić wniosek o wydanie darmowego raportu kredytowego?

Wchodząc na stronę internetową www.schufa.de należy kliknąć w prawe okienko „ für Privatkunden” („dla klientów prywatnych”), jest możliwość uzyskania informacji online, jednak ta informacja udzielana jest za pobraniem opłaty w wysokości 18,50 Euro. Aby dojść do darmowej informacji należy kliknąć w podstronę „Auskünfte” („Informacje”). Po otwarciu tej strony trzeba wejść na „Datenuebersicht nach § 34 Bundesdatenschutzgesetz” („Przegląd danych według § 34”). Po wejściu na podstronę istnieje możliwość zakupienia raportu oraz darmowego wydania informacji. Decydując się na darmowe wydanie informacji należy zamówić („Jetzt bestellen”) wniosek klikając w prawą część tabeli. Zamawiając wniosek należy wybrać język, w którym ma być wystawiony (do wyboru jest język niemiecki, angielski i turecki). Wniosek otwiera się za pomocą programu PDF, w którym są opisane także pola do wypełnienia oraz informacje o dołączeniu, już wcześniej wymienionych, dokumentów tożsamości. Wypisany wniosek wraz z załącznikami należy wysłać na adres SCHUFA Holding AG, Postfach 61 04 10, 10927 Berlin.