Weihnachtsgeld? Czy zawsze możesz liczyć na świąteczną ekstra premię?
Zainteresowany Weihnachtsgeld? Zobacz co znajdziesz w tym tekście.
- Jakie są Twoje szanse na otrzymanie Weihnachtsgeld?
- Kto otrzyma najwięcej Weihnachtsgeld?
- Kiedy mimo wszystko pracodawca ma obowiązek wypłacenia Weihnachtsgeld?
- Kiedy wypłacany jest Weihnachtsgeld?
- Jak obliczana jest wysokość Weihnachtsgeld?
- Czy pracując na Minijob również mam prawo do Weihnachtsgeld?
- Czy Twój szef może się domagać zwrotu Weihnachtsgeld?
- Czy otrzymam Weihnachtsgeld w przypadku otrzymania wypowiedzenia?
- Czy Weihnachtsgeld jest opodatkowany?
Pracujący w Niemczech wraz z wynagrodzeniem listopadowym mogą otrzymać tzw. Weihnachtsgeld, czyli dodatek świąteczny. Czy Ty również masz szansę na dodatkowe pieniądze? Zobaczmy, co mówią statystyki. Według nich ponad połowa pracujących w Niemczech dostaje ten bonus. Oprócz gotówki niektórzy pracodawcy oferują także inne formy podarunków bożonarodzeniowych. Około 19% otrzymuje inne gratyfikacje, np. takie jak bony towarowe. W niektórych firmach pracownicy mogą także liczyć na premie zależne od zysków firmy.
Jakie są Twoje szanse na otrzymanie Weihnachtsgeld?
W Niemczech nie ma prawnego obowiązku zapewnienia pracownikom dodatkowych świadczeń pieniężnych przed świętami. Niemniej jednak przyznawanie Weihnachtsgeld często jest uregulowane w umowach o pracę, układach zbiorowych lub porozumieniach zakładowych. Dodatkowo takie prawo może wynikać z dotychczasowej praktyki firmy i jest określane jako "prawo zwyczajowe". Dotyczy to sytuacji, w której pracodawca przez trzy lata z rzędu wypłacał Weihnachtsgeld pracownikom, nie wprowadzając jednocześnie pisemnej klauzuli, która umożliwiałaby wstrzymanie tych płatności. Taki fakt może być potwierdzony np. w dokumentach lub ogłoszeniach w miejscu pracy. Niemniej jednak to ustalone prawo zwyczajowe może być odwołane, jeśli pracodawca pisemnie ogłosi swoją intencję wstrzymania płatności. Jak można się spodziewać, istnieją znaczące różnice w wysokości Weihnachtsgeld między Niemcami zachodnimi a wschodnimi. W zachodnich Niemczech otrzymuje go znacznie więcej pracowników niż na wschodzie kraju. Płeć pracownika również wpływa na szanse otrzymania bonusu świątecznego, przy czym niestety kobiety otrzymują go rzadziej. Rodzaj umowy o pracę także ma wpływ na wysokość świątecznej premii. Osoby z umową na czas nieokreślony częściej otrzymują 100% swojego wynagrodzenia, dlatego często jest ono nazywane trzynastą pensją w Niemczech.Kto otrzyma najwięcej Weihnachtsgeld?
Stosunkowo hojne premie świąteczne, około 95 – 100 % wypłaty występują w:- sektorze bankowym
- przemyśle cukierniczym
- przemyśle chemicznym
- przemyśle poligraficznym
- ubezpieczeń
- publicznym (np. urzędnicy, nauczyciele, pocztowcy)
Kiedy mimo wszystko pracodawca ma obowiązek wypłacenia Weihnachtsgeld?
Tylko w nielicznych przypadkach prawo nakłada na pracodawcę obowiązek wypłaty dodatku świątecznego. Dotyczy to tych branży, w których prawa pracownicze i wysokość miesięcznego wynagrodzenia określają zbiorowe kontrakty pracy lub umowy zakładowe opracowane w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Pracownicy należący do związków zawodowych mają większe szanse na otrzymanie Weihnachtsgeld – około 66%, a reszta otrzymuje bonus świąteczny.Kiedy wypłacany jest Weihnachtsgeld?
Zazwyczaj Weihnachtsgeld jest wypłacane równocześnie z listopadową pensją. Ten bonus często stanowi dodatkową motywację lub nagrodę za pracę wykonaną w ciągu roku.Jak obliczana jest wysokość Weihnachtsgeld?
Wysokość Weihnachtsgeld jest zazwyczaj ustalana na stałą kwotę lub jako określony procent regularnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Ogólnie rzecz biorąc, pracodawca ma obowiązek zapewnić równą traktując wszystkich swoich pracowników podczas wypłaty Weihnachtsgeld, przestrzegając zasady równego traktowania. Jednak w pewnych uzasadnionych przypadkach, niektórzy pracownicy mogą otrzymać różne kwoty Weihnachtsgeld. W tej sytuacji długość stażu pracy, ilość dzieci lub długotrwałe nieobecności pracownika mogą mieć znaczenie. Istnieje również możliwość wykluczenia określonych grup pracowników, na przykład tych przebywających na urlopie wychowawczym, z otrzymywania tego świadczenia. Jednak dyskryminacja ze względu na płeć lub rodzaj zatrudnienia jest nielegalna i nieakceptowana. W przypadku umów taryfowych (niem. Tarifvertrag) wysokość Weihnachtsgeld zależy od stażu pracy w firmie, np.:- 25% wynagrodzenia po 6 miesiącach pracy w firmie.
- 35% wynagrodzenia po 12 miesiącach pracy w firmie.
- 45% wynagrodzenia po 24 miesiącach pracy w firmie.
- 55% wynagrodzenia po 36 miesiącach pracy w firmie.