Praca i życie w Niemczech

Inflationsausgleichsprämie w Niemczech: Kto otrzyma premię inflacyjną do 3000 euro?

Koszty życia w Niemczech eksplodują. Ulgę powinna przynieść premia inflacyjna. Niektóre firmy zapowiedziały już, że będą ją wypłacać.

Od 26 października 2022 r. pracodawcy mogą przyznać swoim pracownikom kwotę do 3000 euro wolną od podatku i opłat. To właśnie przewiduje tzw. Inflationsausgleichsprämie, którą zainicjował rząd federalny w ramach trzeciego pakietu ulg w dniu 03.09.2022, a Bundestag i Bundesrat zatwierdziły.

Podstawą premii inflacyjnej, Inflationsausgleichsprämie jest „Ustawa o czasowym obniżeniu stawki podatku od sprzedaży gazu ziemnego dostarczanego siecią gazową,  § 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym”. Zostało to ogłoszone w Federalnym Dzienniku Ustaw 25 października 2022 r. i wchodzi w życie z mocą wsteczną od 1 października 2022.

 

Kluczowe punkty rozporządzenia obejmują:

  • Okres zasiłkowy jest ograniczony w czasie – od 26 października 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. Ten długi przedział czasowy daje pracodawcom elastyczność.
  • W tym okresie premia ta może być wypłacona w całości lub w ratach dodatkowo do należnego wynagrodzenia i jest ona wolna od podatku i ubezpieczenia społecznego.
  • Inflationsausgleichsprämie jest dobrowolnym świadczeniem pracodawcy i niestety nie podlega prawu do roszczeń. Podobnie jak w przypadku wypłaty premii covidowej, także i ta zależy od dobrej woli pracodawcy.

Źródło: Bundesministerium der Finanzen

 

Czy i Ty dostaniesz premię?

Możliwość wypłaty  premii inflacyjnej wzbudziła ogrom kontrowersji. Wiele firm, zwłaszcza średnich, odczuło już bardzo duże straty w wyniku eksplozji cen energii i materiałów. Niektórzy przedsiębiorcy otwarcie mówią o tym, że nie stać ich na przekazanie dodatkowych pieniędzy dla pracowników.

Warto jednak zauważyć, że z tytułu takich dopłat każdy pracodawca może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i celnego, co może stanowić motywację do wypłacenia tego świadczenia. Ponadto w przeciwieństwie do normalnej podwyżki płac, nie wywołuje ona trwałej spirali kosztów.

Jak podaje Handelsblatt , ponad połowa z 40 firm DAX i wiele dużych firm rodzinnych sprawdza, czy są w stanie wypłacić nowy dodatek dla pracowników. I trend ten wciąż rośnie.

Jednak wielu pracowników wydaje się mieć poważne wątpliwości co do wypłaty tak wysokiej premii inflacyjnej. Protestują także sami przedsiębiorcy.

Może po prostu zapytasz, czy Twój pracodawca planuje wypłacenie tej jakże kontrowersyjnej premii zwanej Inflationsausgleichsprämie.

 

Za dużo informacji? Zobacz podsumowanie!