Praca i życie w Austrii

Wybierając się do pracy w Austrii powinniśmy to wiedzieć…

Austria to niewielki kraj, który wielu osobom kojarzy się z Alpami. Nic dziwnego, gdyż 60 % powierzchni tego kraju zajmują góry. Mimo tego jest jednym z najprężniej rozwijających się krajów Europy i na dzień dzisiejszy zajmuje 4 miejsce wśród najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów Unii Europejskiej. W związku z powyższym wiele osób myśli o zatrudnieniu się w kraju Mozarta. Jednak zanim się tam wybierzemy powinniśmy wiedzieć na zwrócić uwagę wybierając się do pracy w Austrii?

Praca dla Polaków

Dzięki prężnie rozwijającej się gospodarce Austria cały czas ma duże zapotrzebowanie na wykfalifikowanych fachowców. Bezrobocie w tym kraju jest niskie i wynosi zaledwie 5,4 % €. Austria proponuje nam zatrudnienie w gałęziach takich jak usługi -67 %, przemysł -27,5 % oraz rolnictwo 5,5 %.
Polacy najchętniej zatrudniani są w usługach - największej gałęzi Austriackiej gospodarki. Warto podkreślić fakt ze znajomość języka niemieckiego jest dużym atutem dla poszukującego pracy obcokrajowca. Zawody, w których chętnie zatrudniani są fachowcy a Polski to: dekarz, stolarz, parkieciarz, spawacz, ślusarz, brukarz, malarz.
Austriackie Agencje pracy chętnie zatrudniają fachowców z Polski, niemiej jednak szukanie pracy na „własną rękę” może okazać się trudne. Warto zatem skorzystać z zaufanych agencji z których firmy austriackie korzystają bardzo chętnie.

 

Co może nas zachęcać do pracy na terenie Austrii?

Holandia, Niemcy, to kraje, do których Polacy chętnie wyjeżdżają by uzyskać dodatkowy zarobek, a nawet i stalą prace. Tak wiec, co z Austria? Czy może być atrakcyjna dla Polskich fachowcowi? Czy zarobki są zadowalające?
Warunki pracy w Austrii oferowane przez Agencje pracy są bardzo atrakcyjne począwszy od plac poprzez zakwaterowanie a kończący na dodatkach związanych z dojazdem do pracy.  Tutaj możemy jednak zakładać ze zarobimy więcej gdyż place dla pracowników wykfalifikowanych w Austrii, kształtują  miedzy 2000,00 – a 20 000,00 Euro miesięcznie. O ile ta wysoka poprzeczka może być dla nas nieosiągalna to możemy być pewni ze na rękę otrzymamy około 2000,00 Euro, czyli ponad 8000,00 złotych. Kwota ta jest zachęcająca dla młodych rozpoczynających prace w zawodzie jak i fachowców z wieloletnim stażem pracy.

 

Pracując pamiętajmy o meldunku

Jeżeli zostaniemy zatrudnieni przez polskie agencje i będziemy pracować dłużej niż 3 miesiące mamy obowiązek  czasowego meldunku terenie Austrii. Jeżeli nasz pracodawca nie będzie chciał nas zameldować musimy zrobić to sami. Jeżeli nie dopełnimy obowiązku meldunkowego ( nie zameldujemy lub nie wymeldujemy się) możemy zapłacić karę w wysokości 726 €, jeżeli ta sytuacja ulegnie powtórzeniu kara zwiększa się do 2180 €. Z powodów ekonomicznych warto zatem dopilnować tych spraw, tym bardziej, że urząd nie pobiera żadnej opłaty związanej z zameldowaniem.

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowę z austriackim pracodawcą

W momencie zatrudnienia w Austrii  możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami umów: Arbeitsvertrag, czyli umowa o prace albo Werkvertrag której polskim odpowiednikiem jest umowa zlecenie. Pamiętajmy, że warto kierować się pewna zasada: zawsze czytajmy umowy od początku do końca. Jeżeli nie znamy języka można poprosić kogoś o tłumaczenie bądź wstrzymać się z podpisywaniem do wyjaśnienia przez nas treści umowy. W przypadku podpisywania umowy bezpośrednio z Firmą Austriacka możemy być pewni ze pracodawca nie dopuści się zaniedbań dotyczących naszego ubezpieczenia podczas zatrudnienia. Skąd ta pewność? Większość Austriackich Firm boi się kar związanych z nieopłacaniem składek socjalnych i nie pozwolą sobie na to by ich pracownik nie był ubezpieczony i podejmował jakiekolwiek zajecie.

Jeżeli podpisujemy umowę z Polskim pośrednikiem zazwyczaj jest to umowa o prace, panuje ta sama zasada, co z Austrii, czyli czytamy uważnie umowę, warto wtedy zapytać o ubezpieczenie. W jaki sposób ta sprawa jest regulowana.

 

Czym jest e-card ?Jak ją uzyskać?

W trakcie pierwszego miesiąca pracy na nasz adres przysyłana jest austriacka karta ubezpieczeniowa -e-card. Owa kartą wydawaną przez austriacką kasę chorych tzw. Krankenkasse identyfikujemy się we wszystkich urzędach. Na karcie jest wpisany nadany naszej osobie numer liczący 10 cyfr (4 losowych oraz 6 –datę urodzenia).