Praca i życie w Niemczech

Polski samochód w Niemczech

Przed wyjazdem do pracy w Niemczech własnym samochodem, dobrze jest  zorientować się w kwestii używanego samochodu. Należałoby na przykład ustalić, czy używany pojazd trzeba przerejestrować i ubezpieczyć. Czy jednak poruszać się samochodem ubezpieczonym i zarejestrowanym w Polsce. Z reguły pojazd, który porusza się przez dłuższy w Niemczech powinien być także w Niemczech zarejestrowany. Niniejszą kwestię (przerejestrowania samochodu) regulowaną przez prawo podatkowe (Steuerrecht) oraz prawo rejestracji (Zulassungsrecht) poruszamy poniżej. 

 

Niemieckie prawo podatkowe.

Prawo te reguluje, kto zobowiązany jest do zapłacenia podatku na terenie Niemiec, w tym podatku drogowego. Wynika z niego, że samochodem z polskimi rejestracjami można jeździć w Niemczech przez rok czasu tylko w przypadku tymczasowego pobytu. W tej sytuacji jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer).Udowodnienie pobytu tymczasowego wcale nie jest takie proste, ponieważ policja może Wam udowodnić dokładnie coś innego – wystarczy, że mieszkacie w Niemczech z rodziną, macie pracę i policja w krótkim odstępie czasu zrobi trzy zdjęcia zaparkowanego pod blokiem samochodu. Wtedy wiadomo, że z samochodu korzystacie w Niemczech na co dzień i trudno mówić w takim przypadku o pobycie tymczasowym. Ważne jest również gdzie jest nasz „ ośrodek interesów życiowych”. Jeżeli przebywamy w Niemczech powyżej 183 dni w roku, to zgodnie z prawem tu jest nasz ośrodek życiowy i tu powinniśmy zapłacić podatek.  Natomiast jeżeli mamy pobyt stały w Niemczech wtedy musimy jak najszybciej przerejestrować samochód, w przeciwnym razie przy pierwszej kontroli policyjnej możemy zapłacić karę za bezprawne korzystanie z samochodu.

 

Niemieckie prawo rejestracji.

Prawo te reguluje przepisy uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli nie mają tam stałego pobytu. Tymczasowy pobyt ma miejsce wtedy, gdy odwiedzamy kogoś w Niemczech, lub przyjeżdżamy na urlop, bądź tylko przez Niemcy przejeżdżamy. Również w przypadku pracowników przygranicznych, jeżeli mieszkają w Polsce a pracują w Niemczech, to samochód podlega rejestracji i wszelkim opłatom w Polsce. Istotne jest gdzie się mieszka i ma meldunek, a nie gdzie się pracuje.

Studenci z Polski i nie tylko są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania, o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Jednak podczas kontroli muszą przedstawić zaświadczenia z uczelni, ale w przypadku podjęcia pracy w Niemczech, status studenta traci znaczenie.

 

Wysokość podatku drogowego w Niemczech.

Podatek drogowy zależny jest od dwóch czynników:

  • pojemności silnika pojazdu
  • klasy zanieczyszczeń pojazdu

Im więcej spalin emituje pojazd i im większy ma silnik, tym wyższa będzie opłata. Podatek jest większy dla pojazdów z silnikiem diesla. Opodatkowanie samochodu z silnikiem benzynowym wynosi 2 euro za każde rozpoczęte 100 cm pojemności a w przypadku diesla to aż 9,50 euro.

Automatycznemu zwolnieniu z obowiązku podatku drogowego podlegają auta elektryczne na okres 5 lub 10 lat. Zwolnienie otrzymuje się od pierwszego dnia rejestracji pojazdu.

Niepłacenie tego podatku jest złamaniem prawa. Kierowca może liczyć się z wysokim mandatem. Jeśli nieprawidłowość zostanie wykryta podczas kontroli, to urząd skarbowy i służba celna mogą wysłać wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z naliczonymi odsetkami karnymi. Kwoty te mogą sięgać kilku tysięcy euro.

 

Gdzie przerejestrować samochód?

Aby przerejestrować samochód należy udać się do wydziału komunikacji (Zulassungstelle). Potrzebne będą:

  • dowód osobisty
  • dokumenty pojazdu
  • przegląd techniczny pojazdu
  • Europejski Certyfikat Zgodności
  • dokument potwierdzający własność pojazdu
  • elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia

Koszty przeglądu to około 100 euro, koszty rejestracji od 40-80 euro, tablice rejestracyjne od 20-40 euro.