Coraz częściej podróżujemy po innych krajach Europy. Przepływ towarów, usług, świadczeń i ludności jest już zatem nie teorią zapisaną gdzieś przez urzędników. Jest praktycznym dowodem na to, że Europa naprawdę się jednoczy. Produkty czy usługi w każdym kraju stają się porównywalne, jednak ceny ich w dalszym ciągu znacznie się różnią, a zakupy w wybranym kraju mogą nam pozwolić na zaoszczędzenie wielu euro.
Nie od dziś wiadomo, że np. papierosów, mając ogromny wybór w kraju, nie kupimy w Niemczech, ale przywieziemy stamtąd na przykład słodycze. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się zakupom za granicą, jednak rozczarujemy tych, którzy po tym artykule spodziewają się odpowiedzi, co gdzie kupić, by było jak najtaniej. Nie będziemy także rozmyślać nad użytecznością czy smakami artykułów i towarów w poszczególnych krajach. Opiszemy natomiast prawa konsumenckie, respektowanie gwarancji oraz w którym kraju płacić VAT za zakupione towary i usługi. Zamieścimy też parę podstawowych porad na temat praw konsumenta na terenie Unii Europejskiej.
Gwarancja
Niezależnie od tego, czy postanowili Państwo kupić coś w Niemczech, Polsce czy np. Austrii, jeżeli zakupiony towar okazał się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniem sprzedawcy, przez dwa lata można żądać jego wymiany lub naprawy. Jeżeli wymiana lub naprawa towaru okaże się niemożliwa, można wówczas poprosić o zwrot pieniędzy (ewentualnie obniżenie ceny). Okres gwarancji zaczyna się w chwili otrzymania produktu. Zatem jeżeli zakupi się w sklepie na przykład wannę, ale odbierze ją dopiero po miesiącu, to w chwili jej zabrania ze sklepu zaczyna się okres gwarancji. Bardzo ważne jest zatem, aby prócz paragonów zachowywać również potwierdzenia dostawy!
Podatek VAT
Jeżeli jako osoba fizyczna zdecydują się Państwo na zakup towaru w jakimś kraju, tam również zapłacicie podatek VAT. Jeżeli zakupiony towar przywieziecie do Polski, to nie musicie już wypełniać deklaracji celnych i płacić podatku VAT. Należy jednak wiedzieć, że przywiezione towary powinny być przeznaczone na potrzeby własne, ewentualnie najbliższych i nie mogą być przeznaczone do sprzedaży. Wyjątek stanowi zakup nowego samochodu. Podatek od nowych samochodów kupionych na terenie UE płaci się w kraju, w którym będzie on zarejestrowany. Jeżeli zdecydujemy się np. na zakup samochodu w Austrii, przywiezienie go i zarejestrowanie w Polsce, wówczas podatek VAT należy zapłacić tu, na miejscu. Kupując natomiast samochód używany od właściciela, nie zapłacimy za niego podatku VAT ani w Polsce, ani w kraju zakupu, gdyż podatek VAT został zapłacony już przez pierwszego właściciela pojazdu. Jeżeli jednak sprzedawcą będzie firma zajmująca się sprzedażą samochodów, wówczas trzeba będzie za pojazd zapłacić stawkę VAT obowiązującą w kraju zakupu pojazdu. Te same zasady dotyczą innych środków transportu: motocykli, łodzi itp.
Zakupy przez internet
Robiąc zakupy przez internet lub z zagranicznego katalogu wysyłkowego, mamy za sobą pewne prawa:
Prawo do zwrotu towaru / otrzymania zwrotu pieniędzy: Kupując towar, mają Państwo siedem dni na rezygnację z towarów pozbawionych wad. Okres, do którego można zwrócić towar, rozpoczyna się – podobnie jak okres rozpoczęcia gwarancji – z dniem dostawy zakupionego produktu. W tym czasie towar można zwrócić bez podawania jakichkolwiek przyczyn. Sprzedawca ma obowiązek zwrotu całości wpłaconej za towar kwoty w ciągu 30 dni. W momencie rezygnacji z towaru należy się jednak liczyć z koniecznością pokrycia kosztów odesłania niechcianego produktu. Należy pamiętać, że powyższy przepis nie obejmuje wszystkich produktów. Siedmiodniowy okres zwrotu towaru nie dotyczy zakupów np. biletów kolejowych czy lotniczych, rezerwacji hoteli, wczasów, wycieczek, biletów na imprezy (koncerty), dostawy żywności lub napojów.
Prawo do informacji: Zanim zdecydujecie się na zakupy przez internet, dobrze jest bliżej poznać firmę, od której chcemy nabyć towar. Przepisy unijne nakazują sprzedawcom udzielania kupującym informacji na temat: adresu pocztowego firmy, ceny towarów ze wszystkimi należnymi podatkami, kosztów dostawy, sposobu płatności.