Praca i życie w Niemczech

Jeżdżąc samochodem po Niemczech uważaj…

Jeżeli wybieramy się do pracy w Niemczech własnym samochodem, powinniśmy wiedzieć, jakie przepisy tam obowiązują. Jeżeli jednak mamy nowe prawo jazdy z emblematami UE, nie ma potrzeby go wymieniać, ale... Co z naszym samochodem i czy mieszkając w RFN, możemy poruszać się samochodem na polskich tablicach? A może wystarczy nam polskie ubezpieczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym materiale.

Rejestracja i ubezpieczenie

Należy pamiętać, że gdy już na dobre zadomowimy się w Niemczech, czyli jesteśmy tam zameldowani od roku, to mamy obowiązek przerejestrować samochód! Prawo niemieckie określa bowiem jasno, że pojazdy zarejestrowane w Unii Europejskiej mogą tymczasowo, tzn. do 1 roku, jeździć po niemieckich drogach, pod warunkiem że:

  • jesteśmy w posiadaniu dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu
  • samochód jest sprawny technicznie oraz bezpieczny w eksploatacji.

Po upłynięciu roku konieczne jest zarejestrowanie pojazdu w Niemczech. Dodatkowo jeżeli nasz pojazd ma powyżej trzech lat, mamy obowiązek zrobienia pełnych badań technicznych. Koszt takiego badania szacuje się na około 120 euro. Musimy również liczyć się z koniecznością opłaty podatku ekologicznego, który za każde 100 cm sześciennych pojemności silnika naszego auta będzie kosztował średnio 14 euro. Będziemy musieli zapłacić także podatek drogowy i niemieckie ubezpieczenie. Jeżeli pomimo wymogu nie przerejestrujemy pojazdu, możemy zostać ukarani mandatem za uchylanie się od płacenia podatku drogowego. Grozi nam także ograniczenie lub całkowity zakaz poruszania się samochodu po drogach publicznych na terenie Niemiec. Mogą nas namierzyć podczas kontroli policyjnej i wówczas nie pomogą tłumaczenia, że od niedawna mieszkamy w Niemczech. Policja bez problemu jest w stanie sprawdzić to przez główny system meldunkowy Niemiec, gdzie zapisywana jest historia naszego zameldowania. Nawet gdyby nikt się nie zorientował, że powyżej roku jeździmy na polskich rejestracjach i polskim ubezpieczeniu, w momencie stłuczki ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania. Może to mieć miejsce, gdy firma ubezpieczająca nasz samochód udowodni nam, że przez więcej niż połowę roku poruszamy się za granicą. W takim przypadku niższe stawki ubezpieczenia w Polsce mogą wcale nie być dla nas opłacalne.

 

Od czego zależy wysokość – Kfz-Steuer?

Wysokość podatku drogowego w Niemczech uzależniona jest od dwóch czynników:

  • pojemności silnika pojazdu
  • klasy zanieczyszczeń pojazdu.

Większa emisja spalin oznacza większą opłatę. Analogicznie rzecz się ma w przypadku pojemności silnika. Większa pojemność to wyższy podatek drogowy. Tak więc osoby posiadające auta o dużej pojemności silnika i o dużych wartościach emisji spalin mogą spodziewać się wyższego podatku niż osoby poruszające się małymi, ekologicznymi pojazdami. Tu jako ciekawostkę możemy podać, że pod względem podatkowym droższe jest używanie samochodów z silnikami Diesla niż samochodów z silnikami benzynowymi.

 

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Jeśli pragniemy zarejestrować samochód, potrzebujemy ubezpieczenie podstawowe, czyli KraftfahrzeugversicherungKfz-Haftpflichtversicherung (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC). Dodatkowo do ubezpieczenia obowiązkowego można dokupić tzw. Kaskoversicherung (odpowiednik polskiego ubezpieczenie autocasco, AC). Przy czym wyróżnia się tu Vollkaskoversicherung (pełne ubezpieczenie AC) oraz Teilkaskoversicherung (częściowe ubezpieczenie AC). Jeżeli posiadamy ubezpieczenie Teilkaskoversicherung, nie wszystkie szkody powstałe w naszym pojeździe z naszej winy zostaną zrekompensowane.

Rejestracja auta w Niemczech – krok po kroku

Po pierwsze – Kfz-Versicherung, czyli ubezpieczenie auta.

Aby zameldować samochód na terenie Niemiec, trzeba zawrzeć umowę z ubezpieczycielem pojazdu. Urzędowi odpowiedzialnemu za dopuszczenia pojazdów do ruchu drogowego (Kfz-Zulassungstelle) trzeba będzie podać tzw. eVB-Nummer (kombinacja siedmiu cyfr i liter, która potwierdza zawarcie umowy ubezpieczeniowej. O numer eVB możemy wnioskować także telefonicznie lub przez internet, w takim przypadku dostaniemy od ubezpieczyciela kod, który jest traktowany jako umowa wstępna. Jeżeli nie mieliśmy zniżek w Polsce, to ubezpieczenie auta może nadszarpnąć nasz budżet. Jeżeli jesteśmy osobą powyżej 23. roku życia, zaczynamy od stawki 140%. Jeżeli zaś jesteśmy młodsi, to nasza stawka może wynieść nawet 220%.

Po drugie – Kfz-Zulassungstelle, czyli wizyta w urzędzie.

Zanim wybierzemy się do urzędu, powinniśmy zabrać dowód osobisty, kartę pojazdu oraz wspomniany wcześniej eVB-Nummer. To, któremu urzędowi podlegamy, ustalamy na podstawie swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli wszystko będzie w porządku, powinniśmy otrzymać tam dodatkową kartę pojazdu oraz kartę do automatu, która będzie nam potrzebna, by uiścić opłatę rejestracyjną. Opłata rejestracyjna to kwota ok. 30–40 euro.

Po trzecie – tablice i odbiór karty pojazdu.

Dodatkową kartę pojazdu zanosimy do firmy, która wykona nam tablice rejestracyjne. Możemy także zamówić sobie tablice “na życzenie”, które dodatkowo będą nas kosztowały około 15 euro. Następnie przedkładamy urzędnikowi Kfz-Zulassungstelle potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej, odbieramy książkę pojazdu i dowód osobisty. W tym momencie procedura rejestracji jest zakończona.