Podatki w Austrii

FinanzOnline. W jaki sposób, nie wychodząc z domu odzyskać zwrot podatku z Austrii?

Mówi się, że 21 wiek to wiek technologii informatycznych oraz internetu. Komputery czy podłączone do internetu oraz urządzenia mobilne dają nam coraz większe możliwości. Możemy kliknięciem myszki (przeciągnięciem palca) komunikować się z całym światem, w każdej chwili w każdym miejscu uzyskiwać informacje, które są nam w danym momencie niezbędne, a wszystko bez wychodzenia z domu.
Jednak te nowoczesna elektronika daje nam znacznie więcej możliwości. Dziś chcemy pokazać jak korzystając z możliwości sieci uprościć sobie życie składając w Austrii zeznanie podatkowe via internet.

Czy w Austrii istnieje możliwość złożenia zaznania podatkowego drogą elektroniczną?

Osoby mające stały meldunek w Austrii mają możliwość złożenia zeznania podatkowego tzw. elektronische ArbeitnehmerInnenveranlagung drogą elektroniczną. Narzędziem dzięki któremu możemy skorzystać z niniejszej usługi jest tzw. FinanzOnline. Jest to metoda transmisji danych udostępniona przez austriackie organy podatkowe przy wykorzystaniu możliwości internetu. Mówiąc ogólnie jest to portal internetowy dający możliwości rejestracji online oraz złożenia. Z oferowanej możliwości można korzystać od 2003 roku. Obecnie systemu używa więcej niż 1/4 społeczeństwa bo aż ponad 2,5 miliona użytkowników na 8,5 milionów mieszkańców Austrii. Odpowiednikiem FinanzOnline jest niemiecki system Elster zapewniający pracownikom, emerytom, przedsiębiorcom i pracodawcom możliwość przedstawienia różnych deklaracji podatkowych drogą oraz Polski, moim zdaniem raczkujący system oferowany przez Ministerstwo Finansów - e-deklaracje.

 

Jak można zarejestrować się w FinanzOnline?

Jest wiele możliwości rejestracji:

 • Elektronicznie przez internet,  korzystając z witryny www.finanzonline.at lub bezpośrednio na stronach Ministerstwa finansów www.bmf.gv.at
 • Pisemnie,wysyłając pocztą lub faksem formularz zgłoszeniowy"Anmeldeformular FON 1", który można znaleźć w intrenecie na wyżej wymienionych stronach
 • Osobiście w każdym urzędzie skarbowym (Finanzamcie). W tym przypadku udając się do urzędu trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem.

 

Co można osiągnąć decydując się na rozliczenie elektroniczne?

Jeżeli pokusimy się o to by złożyć zeznanie drogą elektroniczną zyskujemy:

 • Możliwość złożenia deklaracji podatkowej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
 • Możliwość zmiany w każdym czasie od podstawowych danych osobowych takich jak adres, dane bankowe, e-mail, numer telefonu. W każdej chwili możemy zalogować się do systemu by w czasie rzeczywistym zaktualizować nasze dane, które uległy zmianie.
 • Możliwość anonimowego obliczenia wysokości zatrzymanego przez urząd podatku.
 • Możliwość natychmiastowego działania bez specjalnego oprogramowania oraz wygodny interfejs użytkownika. By wysłać zeznanie do urzędu nie potrzebujemy instalować żadnego specjalistycznego oprogramowania. Nie musimy dbać o to by program był aktualny, przez co bezpieczny. Dzięki projektowi FinanzOnline zeznanie do złożenia zeznania będzie potrzebny komputer z dostępem do Internetu i przeglądarką internetową.
 • Możliwość podejrzenia w każdej chwili stanu konta (tzw. Steuerkontos) by stwierdzić, czy zwrot został na faktycznie przyznany oraz możliwość przejrzenia zarejestrowanych kart podatkowych tzw. Lohnzettel
 • Możliwość wnioskowania elektronicznie o zasiłek rodzinny – Familienbeihilfe
 • Możliwość otrzymania decyzji na skrzynkę elektroniczną. W ten sposób skraca się czas oczekiwania na decyzję oraz uzyskuje się dostęp do korespondencji z urzędu z każdego miejsca na ziemi.
 • Możliwość płatności elektronicznych. Jeżeli zajdzie konieczność dopłaty do podatku z portalu finanzOnline płatności można dokonać bezpośrednio drogą elektroniczną
 • Możliwość odwołania od decyzji drogą elektroniczną.

 

W jaki sposób rozliczając się elektronicznie wysłać załączniki?

Załączniki takie jak rachunki i paragony, czy kwity dokumentujące poniesione koszty, które pragniemy odliczyć od podatku nie muszą być przesyłane razem z zeznaniem. Jednak na wezwane urzędu trzeba je dostarczyć, dlatego też należy je przechowywać przez siedem lat od złożenia rozliczenia.

 

Na jakie cele pójdą moje podatki w Austrii?

FinanzOnline to nie tylko funkcjonalność składania zeznań podatkowych online. Dzięki stronie bmv.gv.at możemy także sprawdzić na jaki cel idą zatrzymane przez urząd podatki...

 

{youtube}Rd_K2m7e-kI|750|500|0{/youtube}

Żródło: Bundesministerium für Finanzen

Tradycyjne zeznania podatkowe opracowywane są maszynowo. 

Zeznania w formie papierowej również są opracowuje się korzystając z osiągnięć technologicznych. Po tym jak trafiają one do urzędu są skanowane i odczytywane maszynowo. Skraca to czas rozpatrzenia zegnania. Jednak niesie to za sobą pewne wymogi:

 • Należy wypełniać tylko oryginalne formularze zaprojektowane do odczytu maszynowego. Kopie nie mogą być w ten sposób odczytywane.
 • Formularze należy wypełniać czarnym lub granatowym kolorem pisząc dużymi drukowanymi literami
 • W każdym okienku formularza powinna znaleźć się tylko jedna litera, numer lub znak specjalny
 • Znaki umieszczone poza określonymi polami nie będą odczytywane maszynowo
 • Jeżeli zajdzie pomyłka w wypełnieniu druku nie można skreślić danego pola tylko je zamalować.

W związku z powyższymi wymogami zeznania podatkowe w formie pisemnej jak pisaliśmy wyżej winny być sporządzane tylko na oryginalnych drukach wydanych przez urząd.
Tradycyjne papierowe formularze można zamówić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (Bundesministerium Für Finansen) pod adresem www.bmf.at