Praca i życie w Niemczech

Czy po zameldowaniu w Niemczech będzie trzeba wymienić prawo jazdy na niemieckie?

Jeżeli zrobiłeś prawo jazdy w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej jest ono akceptowane na terenie całej Unii Europejskiej, jeżeli:

 • ma dalej termin ważności
 • nie zostało zawieszone w kraju, w którym zostało wydane

Polskie prawo jazdy są ważne w Niemczech, nawet gdy mamy pobyt na stałe.  Natomiast w przypadku osób z poza Unii Europejskiej, sytuacja wygląda inaczej. Takie osoby mają 6 miesięcy, aby wymienić wspomniany dokument.
W Niemczech jak i w Polsce prawo jazdy mają ważność 15 lat (chyba, że otrzymaliśmy wcześniej na bezterminowy okres), więc po upływie tego czasu, będzie trzeba wymienić prawo jazdy na niemieckie.

Sytuacje, kiedy trzeba wymienić na prawo jazdy na niemieckie:

 • popełnimy wykroczenie drogowe w Niemczech
 • zgubimy prawo jazdy (wtedy polski obywatel, udaje się do wydziału komunikacji, zostanie wystawiony wtórnik, warunkiem jest przebywanie powyżej pół roku w Niemczech)
 • prawo jazdy wystawione w Polsce są bezterminowe, to w Niemczech będzie ważne do 2033 roku.

Wymiana prawo jazdy w Niemczech kosztuje około 40 euro. Opłata zależy od regionu. Dokumenty potrzebne do wymiany:

Przy kategoriach A, A1, A2, AM, B, BE, L, T:

 • badanie wzroku
 • kurs o pierwszej pomocy
 • zdjęcie
 • dowód osobisty
 • stary dokument

Dodatkowo przy kategoriach C, C1, CE, C1E

 • zaświadczenie lekarskie, że dana osoba nadaje się do prowadzenia samochodu

 W przypadku osób, które nie mają meldunku już w Polsce, a muszą wymienić prawo jazdy są zobowiązane by zrobić to w Niemczech. W sytuacji wymiany polskiego prawa jazdy na niemiecki urząd prawdopodobnie zatrzyma ten pierwszy dokument. Kiedy ponownie zmienimy miejsce zameldowania i zjedziemy do Polski, wówczas znowu będziemy musieli wymienić dokument.

Przy wymianie prawa jazdy, wszędzie w Niemczech będzie potrzebny kurs pierwszej pomocy. Nie musi być to szkolenie organizowane przez szkołę jazdy, wystarczy ukończenie kilkugodzinnych zajęć, organizowanych przez Czerwony Krzyż. Zwykle takie szkolenie kosztuje około 35 euro. W większych miastach takie szkolenia są prowadzone również po angielsku.

Jazda pod wpływem alkoholu na terenie Niemiec. Utrata polskiego prawa jazdy – co dalej?

Polski obywatel, który ma miejsce zamieszkania w Polsce, a prowadził samochód w Niemczech pod wpływem alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami w czasie kontroli policyjnej. Oprócz kary pieniężnej musi się również liczyć z zabraniem prawa jazdy. Kara wymierzana jest w zależności od ilości promili we krwi. Jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila to jest to wykroczenie. Więcej niż 1,1 promila jest już przestępstwem. Kara pieniężna może wynosić od 500 euro do 3000 tyś euro. Jeżeli u kierowcy poziom promili przekroczy 1,6 prawo jazdy zabierane jest na 12 miesięcy. Mimo, że minie 12 miesięcy nie powoduje to automatycznego przywrócenia dokumentu. Zakaz prowadzenia samochodu na terenie Niemiec jest bezterminowy, będzie uchylony dopiero na wniosek kierowcy. Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji. Obywatel niemiecki, tak samo jak polski – również musi złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy. Różnicą jest tylko fakt, że prawo jazdy niemieckiego obywatela podlegają zniszczeniu, a prawo jazdy polskiego obywatela są odsyłane do polskiego urzędu komunikacji, który je wydał. Orzeczony przez niemiecki Sąd zakaz prowadzenia pojazdów dotyczy tylko i wyłącznie terytorium Niemiec, a nie Polski czy innych państw. Aby móc wyrobić na nowo prawo jazdy trzeba przejść tzw. potocznie „Idiotentest” – test medyczno-psychologiczny. Jednak nie jest on wcale łatwy. Psycholog musi być przekonany, że picie było incydentem. Kierowca przechodzi także test reakcji oraz ogólne badanie lekarskie wykluczające uzależnienie.

Niemcy po utracie prawa jazdy w robią prawo jazdy w Polsce!

By możliwe było wyrobienie dokumentu w Polsce, Niemiec musi mieć przez pół roku meldunek w Polsce. W Szczecinie odbywają się kursy w języku niemieckim, a w niektórych mieszkaniach zameldowanych jest nawet 70 osób. Po przebyciu kurs, który jest standardowy, jest egzamin. Egzamin teoretyczny jest realizowany za pomocą programów komputerowych z niemiecką wersją językowa. W czasie egzaminu praktycznego w samochodzie jedzie tłumacz, który wyjaśnia kandydatowi polecenia egzaminatora.