Praca i życie w Niemczech

Czy po zameldowaniu trzeba będzie zapłacić podatek drogowy w Niemczech?

Jeżeli w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze służby celnej stwierdzą, że nie spełnili Państwo swojego obowiązku podatkowego, będą musieli Państwo uiścić bezpośrednio w trakcie kontroli podatek drogowy, który już powstał, oraz podatek na dalszy rok. Jeżeli celnicy zorientują się, że mają Państwo meldunek już ponad kilka lat, mogą również naliczyć podatek wstecz oraz skierować sprawę do sądu. Jeżeli zauważą oni nieprawidłowości w skrajnym przypadku mogą zabrać dowód rejestracyjny i zlecić odholowanie samochodu.

W Niemczech korzystanie z dróg publicznych jest opodatkowane. Właściciel samochodu musi odprowadzić podatek drogowy. Obowiązek ten mają zarówno pojazdy silnikowe zarejestrowane w Niemczech jak i za granicą. Niestety jak się okazuje w praktyce, nawet gdy płacimy podatek drogowy, a nie przerejestrowaliśmy jeszcze samochodu, nie oznacza to, że w czasie kontroli unikniemy mandatu. Niech Państwo unikają problemów i przerejestrują swoje pojazdy bezpośrednio po przeprowadzce do Republiki Niemiec we właściwym Urzędzie Komunikacji. 

Ile wynosi podatek drogowy?

W przypadku samochodów osobowych, przy obliczaniu jego wysokości pod uwagę bierze się:

  • pojemność silnika
  • rodzaj silnika, diesel czy benzyna
  • emisje spalin

W przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce, dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość użytkowania samochodu w Niemczech.

Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują dwa przepisy:

  • Prawo rejestracji, czyli Zulassungsrecht
  • Prawo podatkowe, czyli Steuerrecht

Zulassungrecht

Zgodnie z niemieckim prawem, samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec, mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli nie mają stałego miejsca pobytu. Pobyt tymczasowy ma miejsce wtedy, kiedy np. jedziemy na urlop, odwiedzamy rodzinę, przyjeżdżamy na targi, koncert czy szkolenia. 

Steuerrecht

Niemieckie prawo podatkowe reguluje kto i kiedy jest zobowiązany do opłacenia na terenie Niemiec podatku drogowego. Samochody z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie mogą tylko przez rok jeździć w Niemczech w przypadku tymczasowego pobytu. W takiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). 

Podsumowując

Obowiązek przerejestrowania i płacenia podatku drogowego mamy, gdy wyjeżdżamy do Niemiec na stałe, w celu podjęcia pracy, zabieramy ze sobą rodzinę i wiemy, że głównym ośrodkiem interesów życiowych będą od tej pory Niemcy. W takiej sytuacji najlepiej od razu przerejestrować samochód i zapłacić podatek drogowy. Unikniemy wtedy w czasie kontroli drogowej kary pieniężnej oraz innych nieprzyjemności.

Wyjątki

Są osoby, które są zwolnione z płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu:

  • studenci, muszą posiadać przy sobie w trakcie kontroli policyjnej zaświadczenie
    z uczelni
  • pracownicy stref przygranicznych