Kindergeld

Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld: wszystko, co musisz wiedzieć o ankiecie z kasy rodzinnej

Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld

Zazwyczaj korespondencja urzędowa nie jest mile widziana, zwłaszcza jeżeli czegoś od Ciebie chcą.  Możemy doskonale zrozumieć, dlaczego otrzymane pismo  zatytułowane „Ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci” może budzić Twój niesmak. Jeśli poczułeś, że język biurokratyczny staje się barierą na drodze do dalszej wypłaty Kindergeld, to wiedz, że nie jesteś w tym sam. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z otrzymaną ankietą, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią. W niniejszym tekście omówimy, jakie dokumenty mogą być wymagane. Poznasz konsekwencje braku odpowiedzi i garść praktycznych wskazówek.

 

Co to jest Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld?

Prawdopodobnie jesteś już doskonale zorientowany czym jest opisywany tu Fragebogen, jednak tytułem wstępu musimy od tego zacząć.  Mówiąc krótko i dosadnie, jest to kwestionariusz, który urząd odpowiedzialny za wypłacanie Kindergeld cyklicznie przesyła do rodziców lub opiekunów dziecka w celu sprawdzenia informacji dotyczących ich sytuacji rodzinnej i zawodowej.

Dlaczego otrzymałem Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld?

Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że w Niemczech nie ma okresów zasiłkowych. Zamiast corocznego składania wniosków (jak ma to miejsce np. w przypadku świadczenia 500 plus) wnioskodawca otrzymuje raz na jakiś czas ankietę sprawdzającą.

Familienkasse wysyłając ankietę do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci, może w ten sposób przeprowadzać kontrole, która pozwoli upewnić się, że osoby otrzymujące rodzinne nadal spełniają wszystkie wymagane warunki do otrzymywania świadczenia i nie wyłudzają Kindergeld.

 

Jakie dokumenty muszę dołączyć do ankiety?

Familienkasse może zażądać różnych dodatkowych dokumentów. Z reguły jednak do ankiety należy dołączyć:

  • aktualne zaświadczenie pracodawcy tzw. Arbeitgeberbescheinigung,
  • jeśli Twoje dziecko jest już pełnoletnie i kontynuuje naukę, należy dołączyć także bieżące zaświadczenie szkolne na druku dwujęzycznym bądź zaświadczenie w języku polskim z tłumaczeniem na niemiecki potwierdzające naukę,
  • jeśli dziecko nie uczy się, ale jest zgłoszone w urzędzie pracy i nie ukończyło jeszcze 21 roku życia powinno przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające rejestracje w PUP.

W przypadku gdy nastąpiła zmiana pracy, a nie zgłosiłeś tego faktu wcześniej, najlepiej dołączyć również dokumenty poświadczające zakończenie współpracy z poprzednim pracodawcą. Odsyłając ankietę do Familienkasse dobrze jest napisać list przewodni z wypunktowaniem dokumentów, które dołączasz.

 

Do kiedy muszę odesłać wypełnioną ankietę?

W większości przypadków Familienkasse określa konkretny termin, w jakim wypełniony formularz powinien zostać zwrócony i wynosi on 8 tygodni. Jednak może on być krótszy lub dłuższy i zależeć od Twojej indywidualnej sytuacji zawodowej i rodzinnej. Datę do kiedy masz na to czas, znajdziesz na pierwszej stronie ankiety.

 

Co się stanie, jeśli nie odeślę wypełnionej ankiety do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci?

Ignorowanie korespondencji z Familienkasse i brak odpowiedzi  może być kosztowne. Urząd może co prawda wysłać ją ponownie z prośbą o wypełnienie, ale nie musi tego robić. Wówczas w najlepszym wypadku może zawiesić wypłatę świadczenia, dopóki nie otrzyma wypełnionej ankiety i potrzebnych dokumentów.

W średnio pesymistycznym scenariuszu brak wypełnionej ankiety może skłonić urząd do przeprowadzenia ponownej analizy Twoich uprawnień do Kindergeld. To może prowadzić do dalszej, licznej korespondencji i konieczności udokumentowania Twojej aktualnej oraz wcześniejszej sytuacji.

Innym następstwem będzie żądanie zwrotu wypłaconego już zasiłku Kindergeld do ostatniego potwierdzonego okresu. W najgorszym wypadku może się okazać, że trzeba będzie oddać wypłacone świadczenie nawet z kilku ostatnich lat.

 

Czy mogę poprosić o przedłużenie terminu odesłania ankiety?

Jeżeli  nie możesz  wysłać ankiety w wyznaczonym terminie, powinieneś poinformować urząd o powodach i poprosić o możliwość przedłużenia, podając datę, do której zobowiązujesz się ją odesłać. Pamiętaj przy tym, że jeśli nie dostarczysz wypełnionej ankiety w wymaganym czasie, proces przedłużania świadczenia Kindergeld może ulec opóźnieniu.

Jeżeli nie poradzisz sobie z przesunięciem terminu, oczywiście możemy to zrobić za Ciebie. W tym celu skontaktuj się z nami.

 

Czy mogę złożyć częściowo wypełniony Fragebogen i dostarczyć resztę informacji później?

Jeśli masz trudności z dostarczeniem wszystkich wymaganych dokumentów lub informacji w jednym kroku, najlepiej wyślij to co masz informując Familienkasse, że resztę dokumentów i informacji dostarczysz później, podając datę, do której zobowiązujesz się je dosłać.

 

Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z błędów lub niekompletnych odpowiedzi w Fragebogen?

W takim wypadku następstwem może być opóźnienie, wstrzymanie lub odmowa wypłat Kindergeld, dopóki błędne kwestie nie zostaną wyjaśnione. Nieścisłości mogą również spowodować, że kasa rodzinna oskarży Cię o wyłudzenie świadczenia i przeprowadzi dokładniejszą kontrolę Twojej sytuacji. Nie chcemy Cię straszyć, jednak mogą zażądać szczegółowych wyjaśnień, dostarczenia dalszych dokumentów, a nawet zwrotu wypłaconego już świadczenia.

Aby uniknąć tych kłopotów, zalecamy sprawdzenie poprawności udzielonych odpowiedzi oraz kontrolę dostarczanych dokumentów. W razie wątpliwości lub pytań jesteśmy gotowi służyć odpłatną pomocą.

 

Czy mogę złożyć skargę lub odwołanie, jeśli nie zgadzam się z decyzją otrzymaną na podstawie wypełnionego Fragebogen?

Tak, zawsze masz prawo do złożenia skargi lub odwołania.
Jeśli otrzymasz decyzję, która jest dla Ciebie niezrozumiała i niezadowalająca i w związku z tym potrzebujesz pomocy przy odwołaniu, skontaktuj się z nami, pamiętając, że Familienkasse daje zazwyczaj miesiąc na odwołanie.

 

Gdzie mogę znaleźć Fragebogen do wypełnienia?

Mieliśmy kiedyś klienta, który twierdził, że omawianą w tym tekście ankietę rozszarpał mu jego pies. Cóż, wszystko się może zdarzyć.  Jeżeli zgubiłeś, nie otrzymałeś lub ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci została zniszczona, możesz poprosić kasę rodzinną o jej ponowne wysłanie. Możesz także zgłosić się do nas, a postaramy się by jak najszybciej ponownie trafiła ona do Ciebie.

 

Wypełnianie ankiety w celu uzyskania Kindergeld jest procesem wymagającym. Pamiętaj jednak, że dokładność i kompletność informacji oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów są kluczem do dalszego bezproblemowego otrzymywania tego ważnego wsparcia finansowego dla Twoich dzieci.

Jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, udostępnij go innym osobom, które również mogą potrzebować wskazówek zawartych w niniejszym tekście. Wspólnie możemy im pomóc.