
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne?
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Ostatnimi czasy liczba osób podróżujących do rodzin i znajomych w Niemczech. Często po raz pierwszy podróżujemy swoim samochodem po nieznanym terenie. Świetnie utrzymane drogi, dobra pogoda oraz wstęgi niekończących się autostrad (których długość na koniec 2010 wyniosła około 12.800 km.) sprzyjają wciskaniu pedału gazu.
Przyzwyczailiśmy się, że jeżdżąc w swojej okolicy wiemy gdzie spodziewać się fotoradaru. Natknięcie się na inny radar lub nieoznakowany samochód jest mało prawdopodobne. Jak wiadomo przyzwyczajenie to druga natura, jeździmy więc szybciej, zwłaszcza w momencie gdy długi dystans przed nami. Pragniemy jednak Państwa przestrzec, przed zbyt szybką jazdą i przede wszystkim uświadomić, że kary dla kierowców aut osobowych są znacznie wyższe niż w Polsce i mogą bardzo nadszarpnąć budżet. W Niemczech podobnie jak w Polsce do wykroczeń drogowych zastosowanie ma taryfikator Bußgeldkatalog.
Według wspomnianego taryfikatora za wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości (w przypadku aut osobowych) zapłacimy:
Posiadacze niemieckiego prawa jazdy mogą ponadto liczyć się z punktami karnymi oraz w przypadku przekroczenia prędkości od 31 km/h (41 km/h w terenie niezabudowanym) co najmniej jednomiesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.
Jadąc samochodem zarejestrowanym w Polsce nawet gdy w Niemczech namierzy nas fotoradar nie przejmujemy się tym zbytnio myśląc sobie: „I tak mnie nie znajdą”. Jednak europosłowie pracują nad dyrektywą, która pozwoli na wyegzekwowanie należności za wykroczenia popełnione na europejskich drogach. Tym samym Niemiecka policja bez większych problemów ściągnie od nas mandat nawet jeżeli będąc poza obszarem Niemiec zdążymy zapomnieć o zdarzeniu. Ustawa ma być obradowana jeszcze za prezydencji Polski w Unii i wejść w życie ciągu dwóch najbliższych lat. Dzięki jej zastosowaniu policja wszystkich krajów unii znajdzie informacje o wykroczeniach drogowych. Jeżeli przykładowo zostaniemy sfotografowani przez fotoradar w Niemczech, w Polsce odnajdzie nas Generalna Inspekcja Transportu Drogowego i wyegzekwuje od nas należność za spowodowane wykroczenie. Również odwiedzający nas znajomi zza Odry nie będą mogli czuć się bezkarni. Obecnie prowadzący auta na niemieckich numerach nie musieli obawiać się fotoradarów. Obsługujący je urzędnicy nie byli w stanie ustalić, do kogo należy zagraniczny pojazd nie wspominając nawet o tym kto go prowadził. Te „niezidentyfikowane” pojazdy nie trafiały do systemu komputerowego więc prowadzący je kierowcy nie musieli się niczego obawiać – pisze dziennik „Gazeta Prawna”
Jadąc za granicę pamiętajmy, że poza prędkością, która karana jest najczęściej, istnieją także inne wykroczenia. Będąc w obcym mieście, może się zdarzyć, że zastanawiając się nad trasą dojazdu umknie nam gdzieś sygnalizacja świetlna. Nie pomogą wówczas tłumaczenia: „Das war doch Dunkelgelb, Herr Wachtmeister”. Tu również zostaniemy potraktowani zgodnie z taryfikatorem:
Innymi popularnymi wykroczeniami są: brak pasów, za który zapłacimy 30 € oraz rozmowa w czasie jazdy przez telefon komórkowy. Koszt takiej rozmowy to 40 € i jeden punkt. Pamiętajmy jeszcze, że kary za niezapięte pasy dotyczą również pasażerów.
Cały taryfikator kar i punktów można znaleźć na stronie Federalnego Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast / Bundesministerium für Verkehr, Bau und Stadtentwicklung
Wiadomo ogólnie, że koszty dojazdów do pracy oraz koszty podróży pomiędzy zameldowaniem a miejscem zakwaterowania ze względu na pracę można odliczyć od podatku. Ponieważ są to odpisy rzędu kilkuset euro sprawa budzi wiele pytań. Osoby podróżujące chciałyby sobie odliczyć jak najwięcej. Nawiązując do powyższego i idąc za pewnym pytaniem jeszcze raz uświadamiamy wszystkich, że kosztów mandatu nie można odliczyć od podatku.
Zaświadczenie UE/EOG – kiedy potrzebne? 🔍 Co to jest zaświadczenie UE/EOG? Zaświadczenie UE/EOG (druk EU/EWR) to dokument urzędowy, który potwierdza
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wśród pracowników w Niemczech jedni dostają wyższe wypłaty „na rękę”, a inni niższe – mimo podobnych
W niemieckich miastach pełnych życia, gdzie uliczny ruch splata się z rytmem codziennego życia, statystyki są nieubłagane: dwie na trzy