Praca i życie w Niemczech

W jaki sposób zarejestrować / wyrejestrować samochód w Niemczech?

Jeżeli wymarzony samochód stoi już w garażu, z pewnością chcemy zacząć go jak najszybciej używać, bez zarejestrowania taki samochód nie może poruszać się po drodze. Należy udać się do wydziału komunikacji zwanym Zulassungsbehörde. W niektórych miejscowościach wspominany wydział znajduje się w gminie lub w biurach powiatu (Landratamt). W niektórych urzędach można wcześniej zarezerwować termin. W innych niestety trzeba odstać swoje w kolejce.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do zarejestrowania nowego samochodu powinniśmy zabrać:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • Zulassungsbescheinigung II - świadectwo rejestracji część II, dokument otrzymujemy od sprzedającego samochód,
  • Kfz-Versicherunsbestätigunng - numer ubezpieczenia,

Jeżeli samochód jest używany, potrzebne będą:

  • Zulassungsbescheinigung I i II świadectwo rejestracji część I i II, dokument otrzymujemy od sprzedającego samochód,
  • zaświadczenie o przejściu kontroli technicznej (TÜV)
  • zaświadczenie o przejściu badania emisji spalin (AU)
  • stare tablice rejestracyjne, jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował pojazdu.

Z tymi dokumentami należy się udać do wydziału komunikacyjnego, pracownik skontroluje dokumenty i pomoże wypełnić upoważnienie do pobrania z konta należności za podatek drogowy. Następnie zostanie przydzielony numer rejestracyjny pojazdu. Za dodatkową opłatą można również, wybrać własny numer rejestracyjny (tzw. Wuschkennzeichen). Następnie otrzymamy rachunek około 30 euro, który należy zapłacić w kasie lub w automacie. Z potwierdzeniem zapłaty udajemy się do sklepu z tablicami (Schildergeschäft). Koszt zakupu tablic rejestracyjnych to około 35 – 50 euro. Z tablicami należy udać się z powrotem do wydziału komunikacji, celem umieszczenia na nich plakietek TÜV oraz AU.

 

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Rodzaj usługi

Opłata w euro

Rejestracja nowego pojazdu                                                         

26,- €

Przepisanie pojazdu w obrębie rejonu                                                       

26,- €

Przepisanie pojazdu z innego rejonu                                                          

29,- €

Sezonowa tablica rejestracyjna

30,- €

Tablice na samochód zabytkowy                                                 

40,- €

 

Czy sprzedawca samochodowy również może zarejestrować samochód?

Nowi właściciele aut coraz częściej „przychodzą na gotowe”. Ponieważ kolejki na wydziałach komunikacyjnych są coraz dłuższe, kupujący z chęcią przerzucają obowiązek rejestracji na tzw. Autohaus, a dla sprzedawców samochodowych, zarejestrowanie samochodu i wyrobienie tablic to już rutyna. Jednak przed kupnem samochodu, należy uzgodnić cenę takiej usługi ze sprzedawcą. Każdy z nich ma indywidualne ceny. Oczywiście samemu na pewno taniej było by zarejestrować nowy samochód.

O zarejestrowanie samochodu można także poprosić osobę trzecią. My jako właściciele nie musimy być osobiście w wydziale komunikacji. Prócz dokumentów wymienionych wyżej potrzebne będzie pełnomocnictwo. Reszta odbywa się tak samo.

 

Jak wyrejestrować samochód w Niemczech?

Wyrejestrowanie samochodu odbywa się podobnie jak jego zarejestrowanie, również w wydziale komunikacji. Potrzebne będą:

  • dowód osobisty lub paszport
  • tablice rejestracyjne
  • świadectwo rejestracji część I i II (Zulassungsbescheinigung)

Nie odbędzie się również bez uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie samochodu. Urząd wystawi, odpowiednie zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu oraz poinformuje ubezpieczalnie o wyrejestrowaniu samochodu. Tablice można zatrzymać, ale mają zerwane plakietki TÜV oraz AU.

 

Wyrejestrowanie samochodu online.

W związku z postępującą cyfryzacją większość wydziałów komunikacyjnych, ma również usługę wyrejestrowania online. Należy sprawdzić na stronie danego urzędu, czy posiada taką usługę, jeżeli tak, należy wejść w link, a następnie wypisać formularz oraz dokonać opłaty „ePayment”. Aby dokonać wyrejestrowania potrzebny będzie nowy dowód osobisty (nPA) lub elektroniczny dokument pobytu (eAT) z aktywną funkcją identyfikacji online (funkcja eID) jako dowód tożsamości, a także czytnik kart. Następnie Federalny Urząd Transportu Samochodowego przekazuje dane do właściwego urzędu rejestracyjnego, wymeldowanie nabiera mocy z dniem przetworzenia w jednostce akredytującej. Powiadomienie o decyzji otrzymamy pocztą.

 

Dodaj komentarz