Podatki w Austrii, Praca i życie w Austrii

Czy Familienbonus Plus to sposób na znaczne oszczędności w Austrii?

Familienbonus Plus - więcej pieniędzy na Twoim koncie!

Podatnicy pracujący w Austrii mogą naprawdę sporo zyskać. Może chodzić nawet o kilka tysięcy Euro. Dzięki czemu jest to możliwe? Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się  informacjami na temat jednego z najciekawszych programów wsparcia finansowego dla rodzin w Austrii, czyli Familienbonus Plus. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak można skorzystać z tego programu i jakie korzyści pieniężne mogą płynąć z tego tytułu dla Twojej  rodziny? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

W dalszej części tekstu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego zagadnienia. Dowiesz się, czym dokładnie jest ten program, jakie są wysokości ulg podatkowych oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego wsparcia. Bez zbędnej przesady, skoncentrujemy się tylko na istotnych faktach i przydatnych, praktycznych informacjach.

 

Familienbonus Plus? Co to takiego?

Familienbonus Plus(Rodzinna Premia Dodatkowa) to austriacki program wsparcia finansowego dla rodzin, wprowadzony już kilka lat temu, bo w 2019 roku. Jest to rodzaj ulgi podatkowej, którą można otrzymać na dziecko lub dzieci w rodzinie. Głównym celem programu jest zwiększenie dochodu rodzin i zmniejszenie obciążeń podatkowych związanych z wychowywaniem dzieci.

To tyle wstępu, teraz  podejdziemy do tego tematu praktycznie. Familienbonus Plus umożliwia rodzicom odliczenie od podatku kwoty do 2000 euro rocznie na każde dziecko. W przypadku rodzin o niskich dochodach, gdzie podatek dochodowy jest niższy niż 2000 euro, program pozwala na wypłatę różnicy jako dodatkowego świadczenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że Familienbonus Plus jest programem krajowym w Austrii i obowiązują określone zasady i wymagania. Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z tego programu, zalecamy skonsultowanie się z pracodawcą, lub austriackim urzędem skarbowym, lub z nami. Chętnie pomożemy uzyskać dokładne informacje, a także sam dodatek.

 

Kto i w jaki sposób może otrzymać Familienbonus Plus?

Familienbonus Plus można ubiegać się od miesiąca, w którym dziecko się urodzi. Jednak wspomniana ulga może być stosowana w przypadku dzieci, które są uprawnione do otrzymywania Familienbeihilfe (Austriackiego zasiłku rodzinnego) i stale zamieszkują w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Jeżeli dzieci podatnika mieszkają poza Austrią, Unią Europejską / Europejskim Obszarem Gospodarczym i Szwajcarią podatnikom nie przysługuje Rodzinna Premia Dodatkowa.

Z ulgi można skorzystać na 2 sposoby albo w ramach odprowadzanych zaliczek od wynagrodzenia. Można ją także ująć w zeznaniu podatkowym w przyszłym roku. Zatem, aby otrzymać Familienbonus Plus musisz:

  1. Złożyć pracodawcy formularz E 30 oraz odpowiednie potwierdzenie wsparcia rodzinnego lub wypłaty alimentów. W ten sposób pracodawca uwzględni Familienbonus Plus w Twoich rozliczeniach płac i podatku.

albo

  1. Zawnioskować o tę ulgę przy rozliczeniu podatku dochodowego

Jeżeli nie złożyłeś formularza E30 u pracodawcy a chciałbyś otrzymać wypłatę tych pieniędzy zgłoś się do nas. Rozliczymy Twój podatek z Austrii wnioskując jednocześnie o wypłatę razem z podatkiem Familienbonus Plus.

 

W jakiej wysokości jest przyznawany Familienbonus Plus?

Wcześniej zostało to już wspomniane, jednak nieco rozwiniemy ten temat. Od 2019 do 2021 roku rodziny mogły otrzymać ulgę podatkową w wysokości 1 500 euro rocznie na każde dziecko. Od 2022 roku kwota ulgi wzrosła do 2 000 euro rocznie. Po 18. urodzinach dziecka ulga jest obniżona i wynosi 500 euro (w latach 2019-2021) lub 650 euro (od 2022) rocznie. Podsumowanie przestawia tabela:

 

 

Dzieci do 18 lat

Dzieci pełnoletnie

2019-2021

miesięcznie

125,- €

41,67 €

rocznie

1.500,- €

500,- €

 od 2022

miesięcznie

166,68 €

54,18 €

rocznie

2.000,- €

650,-

 

Ile faktycznie można zyskać?

Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć, opierając się na przykładzie. Jeśli podatnik odprowadził 4.000 Euro podatku od wynagrodzenia, przy założeniu, że jego dwójka niepełnoletnich dzieci mieszka w Austrii to dzięki Familienbonus Plus, podatek zostanie zwolniony w 100%.

Warto pamiętać, że Familienbonus Plus może zostać podzielony pomiędzy małżonków lub partnerów.

 

Czy istnieje górna granica dochodu dla Familienbonus Plus?

Ulga podatkowa jest dostępna dla wszystkich rodzin, niezależnie od wysokości dochodu. Oznacza to, że rodzice zarabiający więcej mogą skorzystać z pełnej ulgi, podczas gdy ci o niższych dochodach mogą otrzymać wypłatę w wysokości różnicy między ulgą a podatkiem dochodowym.

 

Podsumowując, Familienbonus Plus przynosi realne korzyści rodzinom z dziećmi. To inicjatywa, która docenia i wspiera wysiłki rodziców. W połączeniu z Familienbeihilfe (który musi być wypłacany, by uzyskać Familienbonus)  zapewnia dodatkowe realne wsparcie finansowe na utrzymanie dzieci.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu Familiebnbeihilfe, czyli świadczenia rodzinnego z Austrii zadzwoń lub napisz do nas, a również służymy pomocą.