Jak co roku, fiskus przygotował dla nas kilka zmian w zakresie rozliczania podatku za rok 2015.
Co prawda zmiany te będą nas obowiązywały dopiero w roku 2016 – wtedy rozliczamy się za rok 2015 – jednak warto być przygotowanym, szczególnie, jeżeli liczy się na zwrot.
Opieka nad członkiem rodziny
Zarówno opieka nad dziećmi, jak i nad członkami rodziny jej wymagającymi ma w roku 2015 zostać doceniona. Dlatego też osobom sprawującym opiekę, a pracującym przysługuje roczna kwota wolna od podatku w wysokości 600 Euro, którą można odliczyć sobie od podatku. Zmiana ta ma ułatwić pogodzenie pracy z rodzina oraz wpłynąć pozytywnie na finanse osób opiekujących się bliskimi.
Ryczałtowy koszt uzyskania przychodu przez pracownika
Pracownikom uzyskującym przychody z pracy najemnej przysługuje roczny ryczałtowy koszt uzyskania przychodu, który można wpisać w swoje zeznanie podatkowe. Do tej pory były uwzględniane koszty w wysokości 1000 Euro. W 2016 roku od podatku będzie można sobie odliczyć o 130 Euro więcej – ryczałtowy koszt będzie wówczas wynosił 1130 Euro.
Home Office – czyli praca w domu
W wypadku gdy ktoś pracuje w swoim domu, a nie ma możliwości, aby pracować w innym miejscu, np. biuro, warsztat, zakład, będzie mógł wówczas wpisać sobie koszty uzyskania przychodu w wysokości 100 Euro miesięcznie, czyli 1200 Euro na rok. W wypadku, gdy koszty utrzymania „pracowni domowej” przekraczają ryczałtowe 100 euro, można jak dotychczas je uwzględnić poprzez rzetelną dokumentację i prowadzenie rachunków.
Imprezy firmowe
Ryczałtowa kwota przeznaczona przy każdej imprezie na „głowę” wzrośnie ze 110 Euro na 150. Przejmowanie kosztów noclegu i przejazdu jak i wyżywienie, napoje, bilety wstępu, upominki, jak i nakład powiązany z organizacją danej imprezy, są standardowymi subwencjami świadczony w ramach „imprez firmowych”.
Jeżeli nakład powiązany z przeprowadzeniem takiej imprezy przekracza ryczałtową kwotę, podlega on wówczas opodatkowaniu. Alternatywnie można dane subwencje, jeżeli dotyczą one wszystkich pracowników, opodatkować ryczałtowo w wysokości 25%.
Podatek kościelny
Zmiany w prawie podatkowym obejmą także podatek kościelny. Dotychczas inwestorzy mogli zdecydować, czy podatek kościelny będzie potrącany od ich zysków kapitałowych wraz zeznaniem podatkowym (Podatek dochodowy) czy będzie automatycznie potrącany poprzez ubezpieczenie lub bank.
Od roku 2015 podatek kościelny jest potrącany automatycznie poprzez elektroniczne procedury, które uniemożliwiają skorzystanie z dotychczasowych opcji płatności. W ten sposób Kościół uzyskuje, to co mu się należy i nikt nie będzie wstanie uciec przed podatkiem.
Ryczałtowy koszt dla osób niepełnosprawnych
Dobre wiadomości docierają także do osób niepełnosprawnych. Kwota ryczałtowa, którą dotychczas obowiązywała, przewidywalnie wzrośnie o 30%. Kwoty ryczałtowe przysługujące dzieciom mają w przyszłości w całości i na stałe „przechodzić” na rodziców. W ten sposób chce się zmniejszyć koszty administracji tymi świadczeniami.
Zmiany na lepsze
Planowane zmiany w prawie podatkowym obejmują liczne dziedziny życia i okazują się być przyjazne dla podatnika. Skorzystać z nich będziemy mogli jednak dopiero w przyszłym roku, jednak pozwalają one optymistycznie patrzeć w przyszłość.