Kindergeld

Dodatkowe pieniądze na dziecko w wieku do 3 lat – Landeserziehungsgeld

Wychowanie i wykształcenie naszych pociech jest nie tylko czasochłonne, ale i bardzo kosztowne. Widząc nasze zmagania rząd Federalny wspomaga nas płacąc w Niemczech różne świadczenia (od Elterngeldu po Kindergeld). Jednak prócz wymienionych i opisywanych wcześniej zasiłków po zakończeniu wypłaty Elterngeld niektóre kraje związkowe Niemiec wypłacą na dzieci Landeserziehungsgeld. Kto wypłaca świadczenie, na jakie kwoty możecie Państwo liczyć i jakie warunki należy spełnić by je otrzymać?

Które kraje związkowe wypłacają Landeserziehungsgeld?

Landeserziehungsgeld otrzymają mieszkańcy:

 • Bawarii (Bayern)
 • Badenii-Wirtembergii (Baden-Württemberg)
 • Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Mecklenburg-Vorpommern)
 • Saksonii (Sachsen)
 • Turyngii (Thüringen )

Wysokość świadczenia uzależniona od osiąganego dochodu i jest wypłacana przez różne okresy. Maksymalnie jednak można je otrzymać na dziecko w wieku do 3 lat.

 

Landeserziehungsgeld na Bawarii.

Bawaria jako jeden z czterech wcześniej wymienionych krajów związkowych (Bundeslandów) od 1989 roku wypłaca opisywany zasiłek. Urzędem odpowiedzialnym za jego wypłatę jak w przypadku Elterngeld jest Bawarskie Centrum Rodziny i Spraw Społecznych - ZBFS (Zentrum Bayern Familie und Soziale).

 

Warunki wypłacenia.

Aby Bawaria mogła wypłacić niniejsze świadczenie konieczne jest, by osoba o nie wnioskująca była zameldowana tam co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania zasiłku. Obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej zamieszkujących w innym Państwie Członkowskim pod pewnymi warunkami również mogą otrzymać świadczenie (w przypadku gdy partner/małżonek jest zatrudniony na Bawarii i posiada w tym „landzie” miejsce zamieszkania).

 

Wysokość świadczenia.

Jak pisaliśmy wyżej, Landeserziehungsgeld jest zależny od dochodów. Aby otrzymać zasiłek na dziecko urodzone po 01.04.2008 dochód nie mogą przekroczyć:

 • 25 tys. euro w przypadku pary / małżeństwa
 • 22 tys. euro w przypadku osoby samotnej

Wymienione progi ulegają podwyższeniu o 3140 euro na każde następne dziecko (pod warunkiem, że jest na nie pobierany jest zasiłek rodzinny).

W zależności od liczby dzieci najwyższa miesięczna suma jaką możemy uzyskać wyniesie:

 • 150 euro na pierwsze dziecko
 • 200 euro na drugie dziecko
 • 300 euro na każde następne.

Świadczenia otrzymywane z za granicy, a które porównywalne są z Landeserziehungsgeld mogą mieć wpływ na jego zmniejszenie.

 

Kto może złożyć wniosek.

Wniosek mogą składać następujące osoby:

 • Rodzice, którym nie odebrane jest prawo do dziecka
 • Rodzice dzieci adoptowanych
 • Rodzice przybrani
 • Rodzice będący ze sobą w wolnym związku (eingetragene Lebenspartnerschaft)

W szczególnych przypadkach mogą to być również osoby, które nie mają praw opieki nad dzieckiem np. dziadkowie, ciocie, wujkowie lub starsze rodzeństwo.

 

Do kiedy złożyć wniosek.

O zasiłek należy wnioskować w formie pisemnej. Najwcześniej wniosek można złożyć w momencie gdy dziecko zakończy dziewiąty miesiąca życia. Należy jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku wniosku o wypłatę Elterngeld, wniosek na Landeserziehungsgeld będzie wypłacony wstecz tylko do 3 miesięcy od złożenia wniosku.

 

Zarobki podczas otrzymywania świadczenia.

Landeserziehungsgeld może otrzymać rodzic pod warunkiem, że nie pracuje lub pracuje w niepełnym wymiarze czasu (poniżej 30 godzin tygodniowo).

Dla Republiki Federalnej zasiłki rodzinne są to inwestycją w przyszłość. Nie bójmy się zatem ich przyjmować, gdyż pomogą one wychować i wykształcić nasze pociechy.