DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
menu

Trzy mniej znane ciekawostki o rozliczeniu podatku w Niemczech

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Ciekawostki podatkowe w Niemczech

Wszyscy, którzy pracują w Niemczech i rozliczają swoje podatki mają świadomość, że składając zeznanie podatkowe należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Starają się oni by ich rozliczenie było jak najkorzystniejsze. Każdy podatnik mimo, że być może zleca zrobienie zaznania chce być świadom możliwości jakie przy rozliczeniu daje prawo podatkowe. Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek, które mamy nadzieję Państwa zainteresują i poszerzą posiadaną wiedzę na temat podatków w Niemczech.

 Kiedy nie będzie możliwe rozliczenie z małżonką lub partnerem fiskalnym?

Deklaracje podatkową w Niemczech (w odróżnieniu np. od Austrii) podobnie jak w Polsce można złożyć samemu jak również z małżonką. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę,
że w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał w Niemczech statusu podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym rozliczenie z małżonką lub małżonkiem nie będzie możliwe. Nieograniczonego obowiązku podatkowego nie uzyska on, jeżeli nie spełni jednego z 3 warunków:

  • nie przepracuje / nie będzie przebywał w Niemczech więcej niż 183 dni
lub
  • uzyska roczny dochód w Polsce w rozliczanym roku, który przekroczy kwotę 4.500,- € brutto
lub
  • nie uzyska 90 % ogółu dochodu w Niemczech

Ostatnio z uwagi na czasy w jakich żyjemy wiele także mówi się o możliwości złożenia zeznania z partnerem /partnerką. Takie rozliczenie jest możliwe w przypadku zarejestrowanego związku partnerskiego.  Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, co kryje się pod tym pojęciem. Zarejestrowany związek partnerski zachodzi, jeżeli podatnik zgłosi związek tej samej płci. Zatem rozliczenie partnerów jest możliwe, tylko w przypadku par homoseksualnych. Nie ma możliwości rozliczenia par heteroseksualnych żyjących
w konkubinacie w Polsce.

Kiedy nie trzeba będzie płacić zaliczek na podatek kościelny tzw. Kirchensteuer?

Część osób pracujących w Niemczech z rezerwą podchodzi do tzw. podatku kościelnego tzw. Kirchensteuer. Zastanawiają się oni, dlaczego są zobowiązaniu do płacenia tego podatku, skoro w Niemczech nie uczestniczą w życiu religijnym a w Polsce łożą dobrowolne datki w postaci ofiary na kościół lokalny. Dotyczy to zwłaszcza największej grupy w naszym kraju, czyli wyznawców kościoła Rzymskokatolickiego. Czy wobec tego jest jakikolwiek sposób by uniknąć wspomnianego podatku? Jeżeli ktoś raz zadeklarował się jako wyznawca kościoła Rzymskokatolickiego taki podatek będzie musiał płacić. Jedynym sposobem na jego obejście jest to, że kiedy pracownik po raz pierwszy wybiera się do pracy do Niemiec powinien poinformować pracodawcę, że nie deklarowane żadnego wyznania. Często osoby podejmujące pracą we wschodnich krajach związkowych (ponieważ są one znacznie bardziej liberalne niż np. Bawaria) domyślnie przez pracodawców zostają zadeklarowani jako niewierzący. W przypadku pracy w zachodnich krajach związkowych osoby przyjeżdżające w Polski często domyślnie są przypisywane do zeznania Rzymskokatolickiego. Po pierwszym przyjeździe do pracy warto więc zwrócić uwagę na ten fakt. W innym wypadku pomóc może tylko wystąpienie z kościoła.

Podsumowując, jeżeli ktoś jest osobą religijna, mimo, że łoży na ofiarę u siebie w parafii z dużym prawdopodobieństwem nie uniknie podatku Kościelnego w Niemczech. Inaczej może się to kształtować w przypadku innych kościołów, np. Ewangelickiego.

Kiedy można odliczyć sobie koszt wspomagania najbliższej rodziny?

Jeszcze przed paroma laty bardzo popularną ulgą, dzięki której można było otrzymać spory zwrot nadpłaty podatkowej było wspomaganie krewnego. Dziś z uwagi na pewne uwarunkowania (wzrost dochodów w Polsce) odliczenie to jest nieco mniej popularne. Jednak nie wykluczone, że znajdzie się osoba, która będzie mogła z takiej ulgi skorzystać.

Jak już zostało wyżej wspomniane, w zeznaniu podatkowym, można ująć wspomaganie krewnego. Musi to być oczywiście członek najbliższej rodziny (tzn. babcia lub dziadek, ojciec lub matka, brat lub siostra a także pełnoletnie dzieci na własnym utrzymaniu). By taka zapomoga została uznana trzeba oczywiście spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze dochody osoby wspomaganej nie powinny przekroczyć 4.500,- € brutto w skali roku (jeżeli taka osoba mieszka w Polsce). W gospodarstwie domowym tej osoby nie mogą zamieszkiwać inni członkowie najbliższej rodziny, który mają wysoki dochód. Jeżeli oba warunki są spełnione należy udowodnić, że taka osoba faktycznie byłą przez podatnika wspomagana. Najlepszym i niepodważalnym dowodem takiej pomocy jest przelew środków na konto. Dobrze widziane jest by były to przelewy okresowe (np. miesięczne). Jednorazowy przelew zapomogi np. pod koniec roku może doprowadzić do sytuacji, w której urząd będzie dopytywał z czego wspomagana osoba żyła wcześniej, jak radziła sobie bez zapomogi.

Maksymalną kwotą, która może zostać uznana w zeznaniu (w przypadku wspomagania osoby mieszkającej w Polsce) jest 4.500 €. Od tej kwoty zostanie odjęty roczny dochód osoby wspomaganej. Zatem jeżeli dochód potrzebującego przekroczył wspomnianą kwotę nie będzie możliwości uwzględnienia zapomogi w zeznaniu podatkowym.

Ostatnio zmieniany sobota, 27 kwiecień 2019 14:03

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: