Telefon +48 77 543 23 03  

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

Niewłaściwie dobrana klasa podatkowa to spore ryzyko dopłaty podatku

Zmiana klasy podatkowej - od czego zacząć.

Decyzję o zmianie klasy podatkowej warto gruntownie przemyśleć. Źle dobrana klasa podatkowa może oznaczać nadpłatę podatku albo co gorsze niedopłatę. Jeżeli po przeanalizowaniu sytuacji pragną Państwo ubiegać się o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - Steuerklasse za pośrednictwem naszej firmy powinni Państwo odwiedzić nas w naszych biurach. Można także telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze druki. Ważne będzie także dostarczenie odpowiednich dokumentów, które zostały wymienione w dalszej części strony. Jeżeli klasa podatkowa ma być zmieniona po raz pierwszy dokumentów będzie więcej.

Steuerklasse a dochody małżonków.

Proszę pamiętać, że na odpowiedni dobór Państwa klasy podatkowej będą miały nie tylko dochody z Niemiec. Ważną rolę będą odgrywały również dochody osiągnięte poza granicami Republiki Federalnej. W związku z powyższym analizując dobór klasy podatkowej należy wykazać również dochody z innych krajów w przypadku klas 3/5 lub 4/4 obojga małżonków. Istotne będą dochody ubiegłoroczne oraz te przewidywane.

 

Kompletny wniosek powinien zawierać:

 • Uzupełniony druk danych
 • Zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG)
 • Ostatni Lohnabrechnung (miesięczne zaświadczenie o wynagrodzeniu)
 • Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung)
 • Kopię nadania numeru Identifikationsnummer
 • Akt małżeństwa
 • Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu
 • Podpisany druk Umowy zlecenia

 

W Niemczech wyodrębniono 6 klas podatkowych:

 • Klasa I - do tej grupy zazwyczaj należą: panny, kawalerowie, osoby rozwiedzione i owdowiałe, jeżeli nie klasyfikują się do klasy II i III (czyli, jeżeli przez cały rok podatkowy, byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci),
 • Klasa II - do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci, czyli: panny, kawalerowie, osoby rozwiedzione i owdowiałe, w gospodarstwie których zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko, za które otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld). Dla pracowników owdowiałych przynależność do tej grupy podatkowej następuje tylko wtedy, gdy nie byli w klasie III,
 • Klasa III, Klasa IV, Klasa V – to pracownicy zamężni lub żonaci jak również osoby owdowiałe w trakcie roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon małżonka. 
 • Klasa VI – do tej klasy zakwalifikowani są pracownicy, którzy jednocześnie pobierają wynagrodzenie z kilku źródeł zatrudnienia.

 

Czy zmieniona klasa podatkowa będzie obowiązywała zawsze?

Jeżeli małżonek/małżonka podatnika mieszka poza granicami Niemiec a podatnik zmienił klasę podatkową na trzecią bardzo prawdopodobne, że będzie ona obowiązywała tylko do końca roku podatkowego. Zatem po 31.12. konieczne będzie odnowienie wspomnianej klasy. W przypadku innych klas podatkowych nie powinno być takiej potrzeby.

 

Dlaczego przy niektórych klasach podatkowych istnieje ryzyko dopłaty przy rozliczeniu.

Klasa podatkowa odpowiada za odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy (a także solidarnościowy oraz kościelny). Jeżeli roczne dochody małżonków nie ulegają zmianie a oboje mieszkają w Niemczech, zaliczka na podatek przy wybranej klasie podatkowej nie powinna nieść ryzyka dopłaty. Wszystko jednak diametralnie się zmienia wraz ze znacznym wzrostem dochodu jednego z małżonków. Wówczas dobrana wcześniej klasa podatkowa może okazać się niewłaściwa a zapłacona zaliczka na podatek za mała. W takiej sytuacji przy złożeniu deklaracji podatkowej pojawi się dopłata do podatku. Ryzyko dopłaty niesie za sobą również rozpad małżeństwa. Zwłaszcza dla podatnika, który ma 3 klasę podatkową i po rozwodzie rozliczy się sam.

 

Inne pytania na temat zmiany klasy podatkowej - Steuerklasse...

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze zmianą klasy podatkowej otrzymacie Państwo dzwoniąc do naszego biura. Czekamy na państwa telefony.

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram