DST-2021

Szybko i efektywnie
rozliczymy
Twój podatek
z Niemiec

Szybko i efektywnie
rozliczymy Twój
podatek z Niemiec

DSK-2021

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

DKG-2021

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

DFM-2021

Rozliczymy Twoją
działalność
gospodarczą

DEG-2021

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
menu

Niewłaściwie dobrana klasa podatkowa to spore ryzyko dopłaty podatku

Zmiana klasy podatkowej - od czego zacząć?

Decyzję o zmianie klasy podatkowej warto gruntownie przemyśleć. Źle dobrana klasa podatkowa może oznaczać nadpłatę podatku albo – co gorsza – niedopłatę. Jeżeli po przeanalizowaniu sytuacji pragną Państwo ubiegać się o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - Steuerklasse za pośrednictwem naszej firmy powinni Państwo odwiedzić nas w naszych biurach. Można także telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze druki. Ważne będzie także dostarczenie odpowiednich dokumentów, które zostały wymienione w dalszej części strony. Jeżeli klasa podatkowa ma być zmieniona po raz pierwszy, dokumentów będzie więcej.

Steuerklasse a dochody małżonków.

Proszę pamiętać, że na odpowiedni dobór Państwa klasy podatkowej będą miały nie tylko dochody z Niemiec. Ważną rolę będą odgrywały również dochody osiągnięte poza granicami Republiki Federalnej. W związku z powyższym analizując dobór klasy podatkowej, należy wykazać również dochody z innych krajów w przypadku klas 3/5 lub 4/4 obojga małżonków. Istotne będą dochody ubiegłoroczne oraz te przewidywane.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?

Kompletna dokumentacja do wniosku o zmianę klasy podatkowej powinna zawierać:

 • Uzupełniony druk danych
 • Zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG)
 • Ostatni Lohnabrechnung (miesięczne zaświadczenie o wynagrodzeniu)
 • Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung)
 • Kopię nadania numeru Identifikationsnummer
 • Akt małżeństwa
 • Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu
 • Podpisany druk Umowy zlecenia

Jakie są klasy podatkowe i jakich osób one dotyczą?

W Niemczech wyodrębniono 6 klas podatkowych:

 • Klasa I - do tej grupy zazwyczaj należą: panny, kawalerowie, osoby rozwiedzione i owdowiałe, jeżeli nie klasyfikują się do klasy II i III (czyli, jeżeli przez cały rok podatkowy, byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci),
 • Klasa II - do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci, czyli: panny, kawalerowie, osoby rozwiedzione i owdowiałe, w których gospodarstwie zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko, za które otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld). Dla pracowników owdowiałych przynależność do tej grupy podatkowej następuje tylko wtedy, gdy nie byli w klasie III,
 • Klasa III, Klasa IV, Klasa V – to pracownicy zamężni lub żonaci jak również osoby owdowiałe w trakcie roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon małżonka. 
 • Klasa VI – do tej klasy zakwalifikowani są pracownicy, którzy jednocześnie pobierają wynagrodzenie z kilku źródeł zatrudnienia.

Kto może wnioskować o zmianę klasy podatkowej? Czy robi to pracodawca?

Podatnik / pracownik we własnym zakresie może ubiegać się o zmianę klasy podatkowej. O zmianę klasy podatkowej na prośbę pracownika może także zawnioskować pracodawca. Jednak bardzo często pracodawca nie jest zainteresowany zmianą klasy podatkowej pracownika. W związku tą sytuacją i ze względu na liczne zapytania postanowiliśmy wprowadzić u nas usługę zmiany / doboru klasy podatkowej.

Dlaczego mam 6 klasę podatkową i co to dla mnie oznacza?

Jak napisaliśmy wyżej, szósta klasa podatkowa będzie dotyczyła pracowników, którzy pracowali u dwóch pracodawców w jednym czasie. Jednak zazwyczaj wspomniana klasa podatkowa będzie dotyczyła pracowników, którzy nie zadbali o ustalenie innej klasy. Zazwyczaj taka klasa będzie dotyczyła osób, którzy ze względu na brak meldunku w Niemczech nie uzyskali numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer). W takiej sytuacji wnioskowanie o klasę podatkową bywa problematyczne i w przypadku braku wniosku urząd z automatu nadaje szóstą klasę.

A z czym taka klasa będzie się wiązała?

Przede wszystkim szósta klasa podatkowa będzie wyznaczała największą zaliczkę na podatek dochodowy. W związku z tym osoba, która ma przyznaną wspomnianą klasę podatkową, z racji zatrzymania wysokiej zaliczki na podatek dochodowy otrzyma o wiele mniejsze wynagrodzenie (netto) niż w przypadku każdej innej klasy podatkowej.

Gdzie najszybciej sprawdzę jaką klasę podatkową mi przyznano?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, jaką podatnik ma przyznaną „Stuerklasse” najłatwiej jednak będzie wyczytać to z dokumentu tzw. Lohnabrechnung. Wspomniany dokument to miesięczny wyciąg z wynagrodzenia, który po zakończeniu każdego miesiąca pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy. To właśnie tam (prócz wysokości wynagrodzenia, jakie osiągnął w danym miesiącu) znajdzie informację o przyznanej klasie podatkowej.

Czy zmieniona klasa podatkowa będzie obowiązywała zawsze?

Jeżeli małżonek/małżonka podatnika mieszka poza granicami Niemiec a podatnik zmienił klasę podatkową na trzecią bardzo prawdopodobne, że będzie ona obowiązywała tylko do końca roku podatkowego. Zatem po 31.12. konieczne będzie odnowienie wspomnianej klasy. W przypadku innych klas podatkowych nie powinno być takiej potrzeby.

Dlaczego przy niektórych klasach podatkowych istnieje ryzyko dopłaty przy rozliczeniu.

Klasa podatkowa odpowiada za odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy (a także solidarnościowy oraz kościelny). Jeżeli roczne dochody małżonków nie ulegają zmianie, a oboje mieszkają w Niemczech, zaliczka na podatek przy wybranej klasie podatkowej nie powinna nieść ryzyka dopłaty. Wszystko jednak diametralnie się zmienia wraz ze znacznym wzrostem dochodu jednego z małżonków. Wówczas dobrana wcześniej klasa podatkowa może okazać się niewłaściwa a zapłacona zaliczka na podatek za mała. W takiej sytuacji przy złożeniu deklaracji podatkowej pojawi się dopłata do podatku. Ryzyko dopłaty niesie za sobą również rozpad małżeństwa. Zwłaszcza dla podatnika, który ma 3 klasę podatkową i po rozwodzie rozliczy się sam.

 

Inne pytania?

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze zmianą klasy podatkowej otrzymacie Państwo, dzwoniąc do naszego biura. Czekamy na państwa telefony.

Proszę kliknąć jedną z powyższych ikonek, by zadać pytanie lub zamówić formularze do rozliczenia: telefonicznie, wysyłając wiadomość e-mail, za pomocą komunikatora WhatsApp.

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: