DST-2021

Szybko i efektywnie
rozliczymy
Twój podatek
z Niemiec

Szybko i efektywnie
rozliczymy Twój
podatek z Niemiec

DSK-2021

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

DKG-2021

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

DFM-2021

Rozliczymy Twoją
działalność
gospodarczą

DEG-2021

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
menu

Kleingewerbe

Rozliczenie prowadzonej w Niemczech działalności gospodarczej.


ikona Zwrot podatku z działalności gospodarczej w Niemczech

Wielu Polaków decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech. Dokumentem potwierdzającym założenie działalności gospodarczej jest tzw. Gewerbeanmeldung, który jest również konieczny do złożenia rozliczenia. Istotnie w tym miejscu pojawia się najważniejsze pytanie, czyli jak rozliczyć działalność gospodarczą? Poniżej prezentujemy kilka potrzebnych informacji, które okażą się wiedzą niezbędną.

 

ikona Gewerbe - jak założyć?

Jeżeli prowadzili Państwo działalność gospodarczą w formie małej działalności (Kliengewerbe), która w związku z §19 UStG (Ustawy o Podatku VAT) nie podlega podatkowi VAT, mają Państwo obowiązek - po zakończeniu roku podatkowego - rozliczyć podatek dochodowy, a także (o czym należy szczególnie pamiętać) podatek VAT. Nasza firma oferuje rozliczenie Gewerbe w Polsce. My w korzystnej cenie pomożemy w sporządzeniu zarówno w rozliczenia podatku dochodowego, jak i VAT. Aby zrealizować usługę, nie jest konieczna Państwa wizyta w naszej firmie. Rozliczenie działalności gospodarczej pomożemy wykonać nawet telefonicznie. Nasze najistotniejsze druki można zamówić poprzez rozmowę z konsultantem lub e-mailem, a wszelkich formalności możemy dokonać zdalnie. Zanim przystąpimy do rozliczenia, prosimy mieć na uwadze, że procedurę rozliczenia działalności gospodarczej regulują przepisy prawa. W zeznaniu należy wykazać nie tylko dochody osiągnięte w ramach Gewerbe w Niemczech, ale także wszelkie dochody opodatkowanepodatkiem dochodowym Einkommensteuer, jak i nieopodatkowane świadczenia (np. świadczenie chorobowe - Krankengeld).

 

ikona Gewerbe - rozliczenie roczne

Złożenie deklaracji podatkowej z Gewerbe, czyli działalności gospodarczej, jest obowiązkowe. Każda osoba, prowadząca w poprzednim roku podatkowym własną działalność gospodarczą w Niemczech, jest zobowiązana przepisami prawa do złożenia zeznania. Co ważne, dotyczy to nie tylko osób, których dochód przekroczył kwotę wolną od podatku, ale nawet tych podatników, którzy nie osiągnęli żadnego dochodu lub wręcz ponieśli stratę. Rozliczenie powinno nastąpić do 31 lipca kolejnego roku. W przypadku braku rozliczenia, można spodziewać się otrzymania wezwania do złożenia deklaracji, a w skrajnych wypadkach nałożenia kary i wystawienia przez urząd decyzji szacunkowej. Prawo podatkowe pozwala, by maksymalnie rozliczyć się do 4 lat wstecz. W przypadku Gewerbe w żadnym wypadku nie powinno się tyle czekać.

 

ikona Co należy wiedzieć przygotowując się do rozliczenia dochodów z działalności?

ikona Jakie dokumenty będą potrzebne do zożenia deklaracji?

Kompletne zeznanie podatkowe powinno zawierać:

 • Nasze dokumenty
  • uzupełniony druk danych (nasz formularz)
  • podpisany druk Umowy zlecenia
 • informację o dochodach osiągniętych w Niemczech z tytułu prowadzonej działalności
  • wszystkie wystawione faktury przychodowe
  • ewentualnie wyciągi z konta potwierdzające wpływy płatności za wykonane usługi
 • jeżeli były inne dochody w Niemczech również należy je podać. Mogą to być:
  • w przypadku pracy zarobkowej  - wszystkie karty podatkowe (Lohnsterbescheinigung)
  • w przypadku pobierania emerytury lub renty - wszystkie dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanych rent / emerytur  (Rentenanpasung)
  • w przypadku pobierania świadczeń macierzyńskich / wychowawczych - wszystkie decyzje o okresie trwania i wysokości otrzymywanych świadczeń
  • w przypadku otrzymywania świadczeń z tytułu niezdolności bądź utraty pracy - wszystkie dokumenty potwierdzające czas trwania i wysokość świadczeń (Insolwenzgeld, Arbeitslosengeld, Krankengeld, ewkiwalent / odszkodowanie za niewykorzystany urlop z Soka-Bau)
  • możemy poprosić także o przedstawienie innych dokumentów związanych z osiągniętymi przez Państwa dochodami w Niemczech
 • jeżeli były dochody z innych krajów niż Niemcy
  • zaświadczenie o dochodach w Polsce, lub w innym kraju w którym osiągnęli Państwo dochody - druk UE/EOG (EU/EWR / auerßhalb EU/EWR)
 • dokumenty potwierdzające poniesione koszty
  • otrzymane faktury kosztowe
  • otrzymane paragony kosztowe
  • dokumenty potwierdzające płatność ubezpieczeń zdrowotnych ew. rentowych i innych
  • wyciągi z konta potwierdzające zakupy dóbr związanych z prowadzeniem działalności
 • dokumenty dodatkowe:
  • Gewerbeanmeldung - potwierdzenie rejestracji działalności gospodarczej
  • Gewerbeabmeldung - potwierdzenie wyrejestrowania działalności gospodarczej - jeżeli została ona zamknięta
  • Steuerbescheid - kserokopię decyzji podatkowej z roku poprzedniego - jeżeli był on rozliczany 
  • Anmeldung - dokument potwierdzający zameldowanie w Niemczech
 • w przypadku firmy podlegającej pod VAT:
  • Umsatzsteuervoranmendung - miesięczne / kwartalne zgłoszenia VAT, jeżeli są. 

ikona Czy prowadzenie Gewerbe wiąże się z obowiązkiem rozliczenia?

Praca na własny rachunek w Niemczech to wbrew pozorom bardzo popularna forma zarabiania. Co roku Polacy kuszeni wyższymi dochodami (niż w przypadku umowy o pracę) zakładają w Niemczech działalności gospodarcze. Jednak wielu zapomina, że po rejestracji działalności gospodarczej  przedsiębiorca niezależnie od tego czy osiągnął dochody czy nie podlega obowiązkom wynikającym z przepisów podatkowych. Czytaj dalej...

ikona Czy złożenie deklaracji będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku?

Ponieważ w czasie prowadzenia działalności gospodarczej zazwyczaj nie są płacone zaliczki na podatek dochodowy raczej nie powinno się oczekiwać zwrotu. Jeżeli uzyskany dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, należy liczyć się z dopłatą, która będzie zależna od wysokości osiągniętego dochodu.

ikona Ile musimy czekać na rozpatrzenie zeznania i wystawienie decyzji podatkowej?

Czas oczekiwania na decyzje zależny jest od czasu, w którym składacie Państwo zeznanie oraz od urzędu do jakiego ono trafia. Średni czas oczekiwania na decyzje wynosi od trzech tygodni do sześciu miesięcy.

ikona Czy firma zarejestrowana w Polsce wystawiając rachunki w Niemczech będzie musiała złożyć w tym kraju zeznanie podatkowe?

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o polskich firmach, które zaczynają świadczyć swoje usługi u naszego zachodniego sąsiada, a na koniec roku rozliczają dochód w Polsce. Często robią tak od lat a przedsiębiorcy są przekonani, że robią wszystko zgodnie z prawem, do momentu, gdy na polski adres dotrze korespondencja z niemieckiego Urzędu Skarbowego – Finanzamt Czytaj dalej...

ikona Kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatku VAT?

Niejednokrotnie przedsiębiorca, który założył i prowadzi w Niemczech działalność gospodarczą (tzw. Gewerbe) zapytany o to czy jest VATowcem wzrusza ramionami. Najprawdopodobniej brak świadomości w tej kwestii wynika z faktu, że prowadzący firmy nie interesują się zagadnieniami związanymi z opodatkowaniem skupiając się na tym, by ich firma rozwijała się i przynosiła określone dochody. Czytaj dalej...

 

ikona Inne pytania na temat rozliczenia Gewerbe?

Prowadzenie i rozliczenie działalności gospodarczej to bardzo szeroki temat. W związku z tym, jeżeli potrzebują Państwo informacji na powyższy temat prosimy o kontakt.

ikona ikona ikona

Proszę kliknąć jedną z powyższych ikonek by zadać pytanie lub zamówić formularze do rozliczenia: telefonicznie, wysyłając wiadomość e-mail, za pomocą komunikatora WhatsApp.

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: