Telefon +48 77 543 23 03  

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

Lepsze przygotowanie dokumentacji to bardziej efektywne rozliczenie
 

Zwrot, rozliczenie podatku i dochodów z Niemiec - od czego zacząć?

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec? W jaki sposób przeprowadzić rozliczenie dochodów z Niemiec? Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste dla osób, które nie zajmują się tym na co dzień. My jednak mamy ogromne doświadczenie. Dla naszej wykwalifikowanej kadry zwrot podatku z Niemiec nie ma tajemnic. Znamy prawo i obowiązujące przepisy. Obowiązkowe rozliczenie podatku w Niemczech wykonujemy w sposób kompleksowy i rzetelny.

Jeżeli pragną Państwo rozliczyć dochód z Niemiec za pośrednictwem naszej firmy, prosimy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami. Na samym początku powinni Państwo telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze druki. Ewentualnie, jeśli chcą Państwo zasięgnąć informacji odnośnie tego, jak przebiega rozliczenie podatku z Niemiec, istnieje możliwość odwiedzenia nas także w naszych biurach. Niestety, obecnie posiadamy lokale tylko na terenie Polski.

Proszę pamiętać, że sposób, w jaki rozlicza się podatek w Niemczech tak samo, jak w Polsce, regulują przepisy prawa. W związku z powyższym należy w zeznaniu podatkowym ująć wszelkie dochody opodatkowane podatkiem dochodowym Einkommensteuer.

Niemiecki podatek a dochody z innych krajów

Rozliczenie wymaga złożenia dokładnej dokumentacji. Powinna ona obejmować także dochody osiągnięte w innych krajach. By prawidłowo rozliczyć niemiecki podatek, należy także wykazać, jeśli otrzymywało się świadczenia. Wszystkie wpływające świadczenia są równie istotne do właściwego rozliczenia, o czym należy koniecznie pamiętać.

Zwrot podatku Niemcy

Zwrot podatku z Niemiec mogą Państwo otrzymać, jeśli dostarczą do urzędu wszelkie niezbędne dokumenty. Oczywiście, nie zawsze będzie Państwu przysługiwał zwrot podatku. Niemcy tak samo, jak i Polska, mogą w niektórych przypadkach naliczyć dopłatę. Wszystko zależy od tego, jak przedstawiała się sytuacja w rozliczanym okresie. Niemniej przy prawidłowym rozliczeniu już przed złożeniem dokumentów będą Państwo wiedzieć, ile wyniesie zwrot podatku z Niemiec i czy zwrot podatku będzie w ogóle przysługiwał.

 

Kompletne zeznanie podatkowe powinno zawierać:

 • Uzupełniony druk danych (nasz formularz),
 • Informację o wszystkich dochodach osiągniętych w Niemczech,
  • w przypadku pracy zarobkowej - wszystkie karty podatkowe (Lohnsterbescheinigung),
  • w przypadku pobierania emerytury lub renty - wszystkie dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanych rent / emerytur (Rentenanpasung),
  • w przypadku pobierania świadczeń macierzyńskich / wychowawczych - wszystkie decyzje o okresie trwania i wysokości otrzymywanych świadczeń,
  • w przypadku otrzymywania świadczeń z tytułu niezdolności bądź utraty pracy - wszystkie dokumenty potwierdzające czas trwania i wysokość świadczeń (Insolvenzgeld, Arbeitslosengeld, Krankengeld, ekwiwalent / odszkodowanie za niewykorzystany urlop z Soka-Bau),
  • możemy poprosić także o przedstawienie innych dokumentów związanych z osiągniętymi przez Państwa dochodami w Niemczech.
 • Zaświadczenie o dochodach w kraju (np. w Polsce), lub w innym kraju, w którym osiągnęli Państwo dochody - druk UE/EOG (EU/EWR / auerßhalb EU/EWR)
 • Koszty, które powinny zostać ujęte w rozliczeniu
 • Podpisany druk Umowy zlecenia

Dodatkowo, jeżeli rozliczaliście się Państwo wcześniej:

 • Decyzję o przyznaniu zwrotu za rok wcześniejszy (Steuerbescheid)

Na jaki zwrot możemy liczyć?

Sporządzając zeznanie podatkowe wykorzystujemy wszystkie możliwe ulgi podatkowe, dzięki czemu uzyskujemy dla Państwa maksymalną nadpłatę podatkową (zwrot).

Jednak niesie to za sobą konieczność udokumentowania odpisów podatkowych. Bardzo ważne jest zatem gromadzenie wszystkich dokumentów potwierdzających poniesione przez Państwa koszty związane z zatrudnieniem w Niemczech.

 

Ciekawostka: jak od roku 2010 kształtuje się kwota wolna od podatku w Niemczech?

 

Jaki okres można rozliczyć?

W Niemczech podobnie jak w Polce rok podatkowy w pełni pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 01. stycznia do 31 grudnia. Jeżeli jesteśmy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego, powinniśmy to uczynić do 31 maja roku następnego. W innym wypadku deklarację podatkową możemy złożyć do czterech lat wstecz. Obecnie zatem mogą Państwo rozliczać podatek za lata:

 • 2018 do 31 grudnia 2022
 • 2017 do 31 grudnia 2021
 • 2016 do 31 grudnia 2020
 • 2015 do 31 grudnia 2019

 

Kiedy podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej?

Osoby, co do których Fiskus ma pewność, że ich zaliczka na poczet podatku dochodowego jest w wystarczającej wysokości nie mają obowiązku rozliczenia.
W przypadkach, o których mowa niżej deklaracja powinna być wysłana do urzędu. Konieczność złożenia deklaracji powstanie, gdy:

 • przede wszystkim, gdy podatnik otrzymał wezwanie do rozliczenia z urzędu niemieckiego (Finanzamt) powinien rozliczyć podatek w wyznaczonym przez urząd terminie
 • podatnik miał 3 klasę podatkową
 • podatnik prowadził działalność gospodarczą tzw. Gewerbe, działalność rozliczą lub leśną, ewentualnie wykonywał wolny zawód, np. jako tłumacz
 • podatnik uzyskał wynagrodzenie od różnych pracodawców
 • podatnik prócz wynagrodzenia uzyskał dodatkowe dochody, które przekroczyły granicę 410,- € / podatnik prócz wynagrodzenia uzyskał dodatkowe świadczenia wyższe niż 410,- €, np. zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych, czy zasiłek wychowawczy tzw. Elterngeld
 • Podatnik uzyskał dochód z pracy niesamodzielnej w Niemczech (zazwyczaj umowa o pracę) powyżej 9.000,- € (18.000,- € w sytuacji, gdy małżonek / małżonka nie osiągnął dochodu), a od wymienionych dochodów nie została pobrana zaliczka na podatek dochodowy
 • podatnik, któremu pracodawca uwzględnił wyższą kwotę wolną od podatku
  z tytułu dojazdu między miejscem zamieszkania a miejscem pracy, z tytułu podwójnego gospodarstwa, diet z tytułu delegacji lub ulgi na dzieci
 • podatnik w danym roku podatkowym rozwiódł się ewentualnie małżonek
  / małżonka podatnika zmarł

 

Ile musimy czekać na rozpatrzenie zeznania i wystawienie decyzji podatkowej?

Czas oczekiwania na decyzje zależny jest od czasu, w którym składacie Państwo zeznanie oraz od urzędu do jakiego ono trafia. Średni czas oczekiwania na decyzje wynosi od trzech tygodni do sześciu miesięcy. Zwroty podatku przelewane są bezpośrednio na Państwa konto.

 

Inne pytania na temat rozliczenia podatku z Niemiec...

Prowadzenie i rozliczenie działalności gospodarczej to bardzo szeroki temat. W związku z tym jeżeli potrzebują Państwo informacji na powyższy temat prosimy o kontakt.

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram