Telefon +48 77 543 23 03

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

"Landowe" świadczenie wychowawcze w niemieckich krajach związkowych (na Bawarii, Saksonii).

Rodzice, którzy pracują w Bawarii lub Sachsen, a po zakończeniu pobierania świadczenia Elterngeld pragną nadal sprawować osobistą opiekę nad swoją pociechą   mogą skorzystać ze świadczenia Landeserziehungsgeld ("Landowe" świadczenie wychowawcze). Świadczenie to obecnie wypłacają już tylko 2 wspomnienie wyżej landy niemieckie.

Jeżeli pragną Państwo za pośrednictwem naszej firmy ubiegać się o Landeserziehungsgeld ("Landowe" świadczenie wychowawcze), powinni Państwo odwiedzić nas w naszych biurach, bądź też telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze formularze.

 

Kompletny wniosek powinien zawierać:

  • uzupełniony druk danych (nasz formularz),
  • kopię decyzji na Elterngeld,
  • kopię decyzji na Kindergeld,
  • kopie decyzji na polskie świadczenia rodzinne (zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego – potocznie zwany dodatkiem wychowawczym, świadczenie wychowawcze – zwany 500+)
  • zaświadczenie o dochodach obojga rodziców,
  • kopię książeczki zdrowia dziecka,
  • zaświadczenie zameldowania w Niemczech (Anmeldung),
  • zaświadczenie zameldowania rodziny w Polsce,
  • podpisany druk umowy zlecenia.

 

Obecnie już tylko 2 niemieckie kraje związkowe wypłacają dodatkowy zasiłek na wychowanie dzieci tzw. Landeserziehungsgeld.

 Landeserziehungsgeld - Landy

Landeserziehungsgeld na Bawarii.

Świadczenie jest wypłacane przez Bawarskie Centrum Rodziny i Spraw Społecznych (ZBFS – Zentrum Bayern Familie und Soziales). By otrzymać to świadczenie, musimy być zameldowani na terenie Bawarii przynajmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania tego świadczenia. Można starać się o ten dodatek będąc obywatelem Unii Europejskiej, gdy nasz małżonek ma meldunek na terenie Bawarii. Kolejnym warunkiem otrzymania tego świadczenia jest nasz dochód, który nie powinien przekroczyć 25 tysięcy euro w przypadku małżeństw; jeżeli rodzic samotnie wychowuje dziecko, jego dochód nie powinien przekroczyć 22 tysięcy euro. Wniosek możemy złożyć dopiero po rozpoczęciu dziewiątego miesiąca życia naszej pociechy. Wysokość świadczenia na pierwsze dziecko wynosi 150 euro miesięcznie i jest ono wypłacane przez okres 6 miesięcy; na drugą pociechę możemy otrzymać 200 euro miesięcznie przez 12 miesięcy, a na trzecie dziecko świadczenie to wynosi 300 euro, a okres wypłacania to 12 miesięcy. Landeserziehungsgeld wypłacane zostanie od 13 miesiąca życia dziecka.

 

Landeserziehungsgeld w Saksonii.

Ten land również wyszedł naprzeciw rodzicom, którzy zdecydowali się na dłuższy urlop wychowawczy. Rodzic wnioskujący może pracować, lecz nie więcej niż 30 godzin tygodniowo, a dochód rodziny nie może przekroczyć 17 100 € w przypadku małżeństw, zaś dla osób samotnie wychowujących dzieci limit przychodów wynosi 14 100 €. Dodatek wychowawczy wypłacany jest na dziecko w drugim lub w trzecim roku życia. Tak więc są dwa rodzaje systemów wypłacania dodatkowego zasiłku wychowawczego w Saksonii.
Pierwszy z systemów to świadczenia wypłacane w przypadku, gdy składamy wniosek w drugim roku życia naszej pociechy, możemy wtedy otrzymać na pierwsze dziecko zasiłek w wysokości 150 € przez okres 5 miesięcy, świadczenie to na kolejną pociechę wynosi już 200 euro wypłacane przez 6 miesięcy, na każde kolejne dziecko dodatek wynosi 300 euro miesięcznie, przez okres 7 miesięcy. Druga możliwość to dodatek wychowawczy wypłacany w trzecim roku życia naszego dziecka. Wtedy na pierwszą pociechę otrzymujemy tak jak we wcześniejszej opcji 150 €, ale przez okres aż 9 miesięcy, na drugie dziecko otrzymujemy również, tak jak i we wcześniejszej opcji, 200 €, także przez 9 miesięcy, w przypadku kolejnych dzieci wypłacane nam jest 300 euro przez okres 12 miesięcy.

 

Inne świadczenia na dzieci w Niemczech.

Kikając poniższe linki można zasięgnąć informcji o innych świadczeniach związanych z wychowaniem dzieci:

 

Inne pytania na temat zasiłku Landeserziehungsgeld ...

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze wnioskowaniem o Elterngeld otrzymacie Państwo dzwoniąc do naszego biura. Czekamy na państwa telefony.

 

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram