DST-2021

Szybko i efektywnie
rozliczymy
Twój podatek
z Niemiec

Szybko i efektywnie
rozliczymy Twój
podatek z Niemiec

DSK-2021

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

Dobierzemy
i pomożemy zmienić
klasę podatkową

DKG-2021

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

Zawnioskujemy
o Kindergeld
z Niemiec

DFM-2021

Rozliczymy Twoją
działalność
gospodarczą

DEG-2021

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

Pomożemy
uzyskać
Elterngeld

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
menu

Dokładna analiza kosztów pozwala odzyskać więcej

Austria - zwrot podatku, czyli jak się do tego przygotować?

Po zakończeniu roku podatkowego, osoby zatrudnione na umowie o pracę w Austrii, mają możliwość (a niekiedy także obowiązek) złożenia deklaracji podatkowej (tzw. Arbeitnehmerveranlagung). Oprócz dochodów osiągniętych w Austrii, należy oczywiście przedłożyć także dokumenty potwierdzające zarobki osiągnięte w innych krajach. Istotne w tym wypadku będą również wypłacone świadczenia i zasiłki.

Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę kwota wolna od podatku wynosi 12.600 €. Dzięki wspomnianej kwocie w bardzo wielu wypadach możliwe jest otrzymanie całego zapłaconego w Austrii podatku. Jednak osoby, które osiągnęły wyższy dochód w szczególności powinny zadbać o udokumentowanie kosztów podatkowych.

Zwrot podatku z Austrii nie jest trudnym i wymagającym zadaniem, jednak jeżeli potrzebują Państwo pomocy - prosimy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami. By rozpocząć współpracę z nami, powinni Państwo telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze formularze. Zapraszamy także do osobistych odwiedzin w naszych biurach.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie dokumenty będą konieczne do rozliczenia?

Kompletne zeznanie podatkowe powinno zawierać następujące dokumenty:

 • uzupełniony druk danych - który można zamówić u nas
 • wszystkie karty podatkowe - Lohnzettel / Jahreslohnzettel (L16)
 • zaświadczenie o dochodach w Polsce - druk UE/EEA (w przypadku podatników, którzy są zameldowani w Polsce)
 • dokumenty potwierdzające otrzymane świadczenia (w przypadku ich pobierania):
  • bezrobotnego - dokument potwierdzający jego wysokość oraz okres
  • dłuższego chorobowego - dokument potwierdzający jego wysokość oraz okres
  • świadczenia za urlop z kasy urlopowej BUAK - dokument potwierdzający jego wysokość

Uwaga, w zależności od sytuacji podatnika po przeanalizowaniu przygotowanej dokumentacji możemy poprosić o dodatkowe zaświadczenia i dokumenty.

Dodatkowo, gdy łączne dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku:

 • w przypadku osób zamężnych / żonatych:
  • jeżeli żona / mąż pracuje - zaświadczenie żony / męża o dochodach w Polsce - druk UE/EEA
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu obojga małżonków
 • dokumenty potwierdzające koszty
  • opłat za mieszkanie w Austrii
  • dojazdów do pracy (paragony za paliwo, dowód rejestracyjny pojazdu, zaświadczenie z wypożyczalni pojazdu - w przypadku samochodu z wypożyczalni, biletów za pociąg, autobus, itp.)
 • kserokopię decyzji o przyznaniu zasiłku rodzinnego w Austrii - Familienbeihilfe - jeżeli świadczenie było wypłacane
 • podpisany druk umowy zlecenia

A także, jeżeli rozliczaliście się Państwo wcześniej:

 • kserokopię decyzji podatkowej za rok wcześniejszy (Einkommensteuerbescheid)

Czym jest dokument Lohnzettel / Jaherslohnzettel?

Lohnzettel / Jahreslohnzettel to w uproszczeniu odpowiednik PIT-11, czyli dokumentu potwierdzającego dochody otrzymane z tytułu pracy (umowa o pracę). Dokument otrzymuje się od Austriackiego pracodawcy w formie papierowej zazwyczaj po zakończeniu roku podatkowego do końca stycznia lub opcjonalnie w formie elektronicznej do końca stycznia. W przypadku pracy na umowę o pracę dokument ten jest podstawą rozliczenia podatku.

Co zrobić, jeżeli nie otrzymałem karty podatkowej Lohnzettel od swojego pracodawcy?

Jeżeli mimo obowiązku nie otrzymali Państwo od swojego pracodawcy dokumentu, który jest podstawą rozliczenia nie należy panikować. Istnieją sposoby na rozliczenie bez wspomnianego dokumentu. Sytuacja jednak może się skomplikować, jeżeli pracodawca mimo obowiązku nie przesłał elektronicznie Państwa rocznego zestawienia dochodów (Lohnzettel). Jeżeli nie skutkują żadne naciski na pracodawcę, by wywiązał się z obowiązku należałoby pisemne powiadomić o fakcie odpowiedni urząd skarbowy, który powinien podjąć dalsze kroki.

Do kiedy należy się rozliczyć?

Złożenie deklaracji podatkowej w Austrii w przypadku pewnej grupy podatników może być dobrowolne – mówimy wówczas o tzw. Antragsveranlagung. Podatnik w tej sytuacji sam ma prawo zdecydować, czy rozliczy się z podatku czy nie. W takim przypadku złożenie deklaracji podatkowej zazwyczaj będzie opłacalne.

 • 2015 do 31 grudnia 2020
 • 2016 do 31 grudnia 2021
 • 2017 do 31 grudnia 2022
 • 2018 do 31 grudnia 2023
 • 2019 do 31 grudnia 2024

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej tzw. Pflichtveranlagung, powinny rozliczyć się końca czerwca roku następnego (w przypadku rozliczenia online).

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej?

Złożenie deklaracji podatkowej w Austrii będzie obowiązkowe dla osób, które:

 • pracowały w dwu lub więcej firmach w Austrii w danym roku podatkowym w jednym czasie i osiągały dochody opodatkowane podatkiem dochodowym,
 • otrzymały świadczenie chorobowe – Krankengeld, wypłacone z kasy chorych
 • po upadku firmy, z którą zawarły umowę o pracę otrzymali świadczenia pieniężne z funduszu na rzecz niewypłacalności Insolvenz-Entgelt-Fonds (IEF)
 • w rozliczanym roku podatkowym zapłaciły mniejsze zaliczki na podatek dochodowy na podstawie przedstawionego pracodawcy tzw. Freibetragsbescheid

Czy będę mógł rozliczyć się z żoną / mężem?

Sporządzając zeznanie podatkowe w Austrii podaje się dane małżonka / żony. Jednak każdy z podatników rozlicza się oddzielnie. Ujęcie małżonka / żony w zeznaniu może pomóc w odpisaniu pewnych ulg podatkowych np. prowadzenie podwójnego gospodarstwa (tzw. Doppelte Haushaltsführung), czy odliczenia dla osoby samotnie zarabiające (tzw. Alleinverdienerabsetzbetrag). W obu przypadkach ulg pomocne może być zaświadczenie UE/EEA małżonki / męża o wysokości dochodów osiągniętych w Polsce.

Gdzie znajdę kalkulator do obliczenia zwrotu podatku

Dokładne obliczenie zwrotu podatku z Austrii wymaga dogłębnego pochylenia się nad kosztami, jakie mają zostać ujęte w zeznaniu. Konieczna będzie znajomość sytuacji rodzinnej podatnika. By oszacować zwrot ważne będzie wykazanie wszystkich otrzymanych dochodów, nie tylko tych osiągniętych w Austrii, ale także tych wypracowanych za granicą. W końcu by wyliczyć jakiego zwrotu podatku mogą się Państwo spodziewać musimy mieć pełną informację o wypłaconych świadczeniach takich jak zasiłek dla bezrobotnych, chorobowe, itp. Z tego względu zwrot wyliczony na kalkulatorze może daleko odbiegać od rzeczywistego. Ponieważ nie chcemy nikogo wprowadzać w błąd i do swoich usług podchodzimy poważnie na naszej stronie nie znajdą Państwo żadnego kalkulatora. Wysokość podatku do zwrotu (ewentualnie do zapłaty) możemy obliczyć dopiero kiedy będziemy mieli wszystkie niezbędne informację, które są indywidualne dla każdego podatnika.

Na jaki zwrot można liczyć?

Sporządzając zeznanie podatkowe wykorzystujemy wszystkie możliwe ulgi podatkowe dzięki czemu uzyskujemy dla Państwa maksymalny zwrot. Jednak niesie to za sobą konieczność udokumentowania uwzględnionych w zeznaniu odpisów podatkowych. Bardzo ważne jest zatem dostarczenie wszystkich wymaganych przez nas dokumentów.

Ile trzeba czekać i gdzie przekazywany jest zwrot?

Czas oczekiwania na decyzje zależny jest od czasu, w którym składacie Państwo zeznanie oraz od urzędu do jakiego ono trafia. Średni czas oczekiwania na decyzje wynosi od 1-go do 3 miesięcy. W niektórych urzędach opracowanie zeznania może trwać nawet około pół roku.

Nadpłata podatkowa przekazywana jest bezpośrednio na Państwa konto.

Czy można odwołać się od decyzji podatkowej, jeżeli zwrot podatku będzie mniejszy od szacowanego?

Austriackie Urzędy Skarbowe dokładnie sprawdzają zawarte w zeznaniu koszty i próbują je odrzucić, jeżeli zostały niewystarczająco ich zdaniem uwiarygodnione. W takiej sytuacji wymieniony na decyzji podatkowej zwrot podatku będzie mniejszy od szacowanego i należałoby zbadać przyczynę tego stanu rzeczy. Jeżeli odwołanie będzie zasadne należy je w formie pisemnej wysłać do urzędu. Czas na jego sporządzenie to miesiąc od otrzymania decyzji podatkowej. Istotna w tym wypadku będzie data stempla pocztowego. Należy tu pamiętać, że zaskarżona decyzja podatkowa może zmienić się na korzyść podatnika, ale także w skrajny wypadkach na korzyść urzędu.

 

Czym jest Freibetragsbescheid?

Po złożeniu deklaracji podatkowej podatku dochodowego (Arbeitnehmerveranlagung) w której zostały ujęte liczne koszty podatkowe można oczekiwać nie tylko sporego zwrotu podatku, ale także decyzji zmniejszającej zaliczki podatkowe na rok następny tzw. Freibetragsbescheid. Otrzymany z Finanzamt dokument (o który należy wnioskować składając deklarację podatkową) należy przekazać pracodawcy. Dzięki niemu w następnym roku podatkowym zaliczki na podatek będą naliczone przy uwzględnieniu kosztów podatkowych zawartych w ostatnim zeznaniu podatkowym.

 

Czy od dochodu uzyskanego w Austrii zapłacę także podatek w Polsce?

Wiele osób słyszało już a wiele doświadczyło tego na własnej skórze. Zmieniony (od 01.01.2019) sposób opodatkowania Austriackich dochodów w Polsce może prowadzić do obowiązku zapłaty wyższego podatku po rozliczeniu PIT-36 w Polsce. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na blogu.

 

Inne pytania na temat rozliczenia podatku z Austrii?

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze złożeniem deklaracji podatkowej w Austrii otrzymacie Państwo dzwoniąc do naszego biura. Czekamy na państwa telefony.

 

Proszę kliknąć jedną z powyższych ikonek, by zadać pytanie lub zamówić formularze do rozliczenia: telefonicznie, wysyłając wiadomość e-mail, za pomocą komunikatora WhatsApp.

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: