Praca i życie w Niemczech

Teraz będziemy musieli sięgnąć głęboko do kieszeni

Kierowców jeżdżących po niemieckich drogach w razie wykroczeń od 1 maja 2014 roku czekają niemiłe niespodzianki w postaci wyższych kar i reformy punktów. Aktualnie skala punktów karnych kończy się na 18-tu punktach. Nowy system przewiduje maksymalnie 8 punktów, po których traci się prawo jazdy. Także za większość wykroczeń lub przestępstw w ruchu drogowym zapłacimy znacznie więcej. 

Jakie będą zmiany?

Reforma przewiduje, wzrost progu karnego i dopiero wykroczenia powyżej 60 Euro będą wpisywane do centralnego rejestru w Flensburgu. Przykładowo, jeżeli ktoś używał telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu płacił do tej pory 40 Euro. Od 01 maja grzywna będzie wzrośnie do 60 Euro. Wjazd do tzw. „Umweltzone” bez odpowiedniej plakietki będzie kosztował 80 Euro zamiast 40 Euro. Jednak za to przewinienie nie dostaniemy już punktu karnego. Wzrośnie także kara za jazdę bez dowodu rejestracyjnego o 20 Euro, czyli w przyszłości zapłacimy 70 Euro.

 

Co z naszymi „starymi” punktami?

Czyny, za które według nowego systemu nie otrzymuje się punktów karnych, zostaną dnia 01 maja 2014 skasowane. Są to np. punkty za zakaz jazdy ciężarówek w niedziele i święta. Punkty, które zostały naliczone przed wejściem w życie nowej ustawy i istnieją także w tabeli obowiązującej od 01. maja 2014, przechodzą do rejestru w Flensburgu.
Poniższa tabela przedstawia nowy system punktów karnych (od 1 – 8). Naliczanie punktów rozpoczyna się z dniem popełnienia wykroczenia.

 

Nowa punktacja

1 – 3 punktów

Zastrzeżenie

4 – 5 punktów

Upomnienie

6 – 7 punktów

Ostrzeżenie

Od 8 punktów

Odebranie prawa jazdy

 

W przyszłości podobnie jak teraz dzięki uczestnictwu w dobrowolnym szkoleniu możliwa będzie redukcja zebranych punktów karnych. Jeżeli zdobędziemy od 1 do 5 punktów będziemy mogli za opłatą 400 Euro odliczyć 1 punkt. Pamiętajmy jednak, że w szkoleniu możemy uczestniczyć tylko raz w ciągu pięciu lat. Jeżeli po 1 maja przyszłego osiągniemy 6 punktów karnych zostaniemy ostrzeżeni i będziemy mieli obowiązek w ciągu trzech miesięcy od popełnienia wykroczenia uczestniczyć w takim szkoleniu.

Jak sprawdzić liczbę „uzbieranych” punktów?

Każdy kierowca może wnioskować o wykaz swoich punktów karnych. Wystarczy pisemnie o taki wykaz zawnioskować. Należy jednak pamiętać by do wniosku dołączyć czytelną kserokopię dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli posiadamy nowy dowód osobisty (wydany po 01.11.2010) o informację na temat liczby punktów wniosek możemy złożyć przez Internet.

Które naruszenia przepisów ruchu drogowego będą bardziej odczuwalne dla naszego portfela?

Naruszenia przepisów

Do tej pory

Od 1.Maja 2014

Używanie telefonu komórkowego za kierownicą

40€

60€

Brak opon zimowych

40€

60€

Zlekceważenie obowiązku zabezpieczenia dzieci w samochodzie

40€

60€

Nie przestrzeganie znaków policjanta

50€

70€

Wymuszenie pierwszeństwa

50€

70€

Jazda bez dowodu rejestracyjnego

50€

70€

Brak tablic rejestracyjnych

40€

60€

Wjazd do „Umweltzone” bez odpowiedniej plakietki

40€

80€

 

Zakaz jazdy dla ciężarówek w święta i niedziele

380€

570€

 

Zmiany wprowadzone zostaną z myślą o kierowcach, którzy bezmyślnie naruszają przepisy ruchu drogowego. Ustawodawca chce by nieprzestrzeganie przepisów było jeszcze bardziej dotkliwe, co powinno wpłynąć na wyciągnięcie przez kierowców odpowiednich wniosków.