
Kirchensteuer?! Czy musisz płacić niemiecki podatek kościelny?
Kiedy słyszysz hasło „podatek kościelny”, możesz wyobrażać sobie coś wręcz nieprawdopodobnego: płacenie za przynależność do Kościoła brzmi jak pomysł rodem
Jest to pierwsze świadczenie, o które możemy się ubiegać zaraz po urodzeniu dziecka. Elterngeld może być wypłacane w kwotach od 300,- do 1800,- Euro – w zależności od tego o jaki rodzaj Elterngeldu będziemy wnioskować i w jakiej wysokości były nasze dochody netto w roku poprzedzającym urodzenie dziecka.
O Elterngeld może ubiegać zarówno matka jak i ojciec dziecka, jeżeli w pierwszych 14 miesiącach życia sprawują opiekę nad dzieckiem w domu i z tego tytułu rezygnują z pracy. Matce przysługuje 12 miesięcy, a jeżeli ojciec zdecyduje się na korzystanie z tzw. „tacierzyńskiego” wówczas para dostaje dodatkowe 2 miesiące*.
*UWAGA! Aby móc w całości wykorzystać 14 miesięcy urlop macierzyński matki i ojca nie powinien się pokrywać! W wypadku gdy oboje rodziców opiekuje się dzieckiem w tym samym czasie, miesiące się dublują, a ogólna ich liczba się redukuje!
Świadczenie Elterngeld można pobrać w kwocie podstawowej – czyli 300 Euro miesięcznie przez okres 12 miesięcy – dotyczy to głownie matek, które nie pracowały przed urodzeniem dziecka. Jeżeli matka przebywa na urlopie macierzyńskim w Polsce i otrzymuje z tego tytułu „macierzyńskie”, wówczas kwota, którą dostaje się w Polsce jest odliczana od 300 euro z Niemiec – w większości przypadków, kiedy to matka otrzymuje świadczenie w Polsce, nie dostanie świadczenia Elterngeld w Niemczech, ponieważ kwota w Polsce jest równa kwocie 300 Euro, a czasami nawet ją przewyższa.
Inaczej jest z „tacierzyńskim”. Jeżeli ojciec dziecka decyduje się na to, aby opiekować się dzieckiem, a matka chce wrócić prędzej do pracy, wówczas ojciec dziecka powinien zwrócić się wpierw do pracodawcy, aby ustalić, czy ten zgodzi się, aby jego pracownik przeszedł na urlop i po jego upływie wrócił do pracy. Pracodawca musi wyrazić pisemna zgodę na przejście na urlop oraz oświadczyć, iż po uzgodnionym okresie przyjmie z powrotem pracownika na to samo stanowisko. O prośbę należy wystąpić najpóźniej 7 tygodni przed planowanym przejściem na urlop „tacierzyński”, a następnie zawnioskować w odpowiednim urzędzie o świadczenie z tego tytułu. Świadczenie to wynosi na ogół 67% wynagrodzenia netto, które ojciec dziecka zarabiał w ciągu roku przed narodzeniem dziecka.
Ważne jest aby o jedną i drugą opcję świadczenia Elterngeld zawnioskować najpóźniej do 3 miesiąca życia dziecka! Wtedy możemy być pewni, ze pobierzemy całość świadczenia, a żaden miesiąc nie zostanie nam ucięty. Trzeba mieć też na uwadze, że nie liczą się tutaj miesiące kalendarzowe, a rzeczywiste miesiące życia dziecka. Przykładowo: dziecko urodziło się 25. sierpnia. Powinniśmy zatem zawnioskować o Elterngeld od dnia 25 sierpnia, a jeżeli ojciec decyduje się na „tacierzyński”, np. od 4 miesiąca życia, wówczas powinien wnioskować o urlop od 25. grudnia, a nie przykładowo od 1. stycznia.
Kolejnym świadczeniem, o które młodzi rodzice mogą się starać jest tzw. Landeserziehungsgeld. Jeżeli po upływie okresu 12/14 miesięcy jeden z rodziców decyduje się, aby pozostać w domu i w dalszym ciągu zajmować się dzieckiem zamiast zamieszczać je w żłobku, wówczas można wnioskować o Landeserziehungsgeld – czyli świadczenie wychowawcze na okres od 13. Miesiąca życia i w zależności od tego, czy jest to jedyne dziecko – wówczas do 19. miesiąca życia w wysokości 150 Euro miesięcznie – czy kolejne - wówczas do 25. miesiąca życia po 200 Euro przy dwójce dzieci, a nawet 300 Euro przy trójce i kolejnych.
Ponieważ świadczenie wypłacane jest z budżetu poszczególnego Landu, nie każdy Land decyduje się na jego wprowadzenie bądź utrzymanie. Obecnie o świadczenie możemy wnioskować mieszkając/pracując w jednych z trzech Landów: w Bawarii, Saksonii i Turyngii. Pozostałe Landy zrezygnowały z wypłacania świadczenia, lub nigdy go nie wypłacały – jak np. Nadrenia - Północna Westfalia czy Dolna Saksonia.
Ważnym warunkiem, aby móc ubiegać się o to świadczenie jest przebywanie na terenie Landu przez minimum 12 miesięcy przed wnioskowaniem o Landeserziehungsgeld i pozostanie z dzieckiem w domu w celu sprawowania nad nim opieki. Ważne jest także regularne przeprowadzanie wszystkich badań profilaktycznych po ukończeniu pierwszego roku życia (tzw. badania U6) – jedynie z poświadczeniem o przeprowadzonych badaniach i wizytach mamy szansę uzyskania świadczenia.
Istnieje również możliwość pobrania trzeciego świadczenia dla najmłodszych, a mianowicie Betreuungsgeld, które w tym roku wróciło na Bawarii.
Świadczenie to miało na celu dać rodzicom wybór – czy chcą opiekować się dzieckiem w domu, czy wolą umieścić je w przedszkolu i powierzyć opiekę nad nim na czas pójścia do pracy wykwalifikowanym pracownikom.
Wcześniej świadczenie to było wypłacane przez państwo, jednak w wyroku Trybunału Konstytucyjnego Niemiec z 21.07.2015 zostało ono zniesione, ponieważ jego wypłacanie nie leży w gestii całego Państwa, a poszczególnych krajów Związkowych - czyli Landów.
Dlatego tez praktycznie wszystkie Landy z rezygnowały z wypłacania świadczenia – pewnie ze względu na deficyty w zasobach socjalnych. Świadczenia które były do tego czasu przyznane będą nadal wypłacane, aż do momentu, który został ujęty w decyzji. Wnioski, które zostały złożone, jednak jeszcze nie opracowane, niestety nie były już brane pod uwagę.
Istnieje jednak wyjątek: W lipcu 2015. roku Bawaria co prawda zawiesiła tak samo jak pozostałe Landy wypłacanie Betreuungsgeld, jednak po licznych nardach i kalkulacjach w czerwcu 2016 roku powróciła do świadczenia po nazwą „Bayerisches Betreuungsgeld”. Zatem osoby mieszkające i pracujące w Bawarii mogą znowu wnioskować o świadczenie dla swoich dzieci.
Bayerisches Betreuungsgeld jest świadczeniem, które możemy pobierać od 15. do 36. miesiąca życia dziecka. Z racji tego, że częściowo pokrywa się ono w Landeserziehungsgeld, należałoby najpierw zawnioskować o Landeserziehungsgeld, a po zakończeniu wypłacania tego świadczenia zawnioskować o Betreuungsgeld.
Warunkiem otrzymania świadczenia jest: zamieszkanie na terenie Bawarii, opieka nad dzieckiem w domu, przeprowadzenie ważnych badań profilaktycznych u dziecka (U7)
Świadczenie jest wypłacane w wysokości 150 euro miesięcznie.
Oprócz powyższych świadczeń można, a nawet trzeba ubiegać się o popularny Kindergeld, który jest wypłacany dla wszystkich dzieci do 25. roku życia jeżeli się uczą. Decyzja o przyznaniu Kindergeld jest jednym z dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o powyższe świadczenia, które mają na celu zapewnienie jak najlepszej opieki dla dziecka, a dla rodziców możliwość spędzenia ze swoja pociechą pierwszych, najważniejszych etapów życia.
Kiedy słyszysz hasło „podatek kościelny”, możesz wyobrażać sobie coś wręcz nieprawdopodobnego: płacenie za przynależność do Kościoła brzmi jak pomysł rodem
Kierowcy pracujący w Niemczech i rozliczający swoje podatki często znajdują się w specyficznej sytuacji podatkowej, która może wydawać się skomplikowana
Zazwyczaj korespondencja urzędowa nie jest mile widziana, zwłaszcza jeżeli czegoś od Ciebie chcą. Możemy doskonale zrozumieć, dlaczego otrzymane pismo zatytułowane