Praca i życie w Niemczech

Samochodem po Niemczech… dla żółtodziobów

„Letni luz” sprzyja łamaniu norm i konwenansów. W długie słoneczne dni chętniej dociskamy pedał gazu. Kiedy jednak oko w oko spotykamy się Policją, świadomi wykroczenia lekko denerwujemy się. Stres udziela się jeszcze bardziej, gdy taka sytuacja zdarzy nam się za granicą. Często nie wiadomo z jakimi konsekwencjami wiąże się popełnione wykroczenie.
Osobom ciekawym, które chciałby przygotować się na takie zdążenie poniżej opisujemy obowiązujące w Niemchech normy ruchu oraz ich konsekwencje ich złamania. Tekst oczywiście nie jest dla starych wyjadaczy którzy już nie raz zetknęli się z niemiecką policją i już na podstawie swoich doświadczeń mogli by niejedno napisać.


O czym wiedzieć jeżdżąc po Niemieckich drogach.


Odległość, znaki zakazu, prędkość.

Niemiecka policja zwraca szczególną uwagę na często u nas lekceważony przepis o przestrzeganiu odstępu między pojazdami. Taka jazda może skończyć się mandatem.

Jeżeli przejeżdżamy obok znaku zakazu powinniśmy mieć świadomość, że nie będzie on obowiązywał do skrzyżowania, jak w przypadku znaków zakazu ustawionych wzdłuż Polskich dróg, ale jest odwoływany dopiero przez znak „koniec zakazu”.
Prędkości na Niemieckich drogach są pewnie powszechnie znane. Jednak dla osób które mogły się jeszcze nie zetknąć z jazdą po Niemczech dopuszczalne szybkości podajemy poniżej:

• 50 km/h – z taką prędkością możemy poruszać się w terenie zabudowanym
• 100 km/h – tyle bez groźby mandatu pojedziemy poza terenem zabudowany,
• 130 km/h - to zalecana prędkość na autostradach. Jak wiadomo, na autostradach nie ma limitu prędkości jednak biorąc udział w wypadku będziemy traktowani jako współwinni jeżeli przekroczymy zalecaną prędkość. 

Przy okazji prędkości warto wspomnieć o jednym istotnym fakcie. Jadąc do Niemiec powinniśmy wiedzieć, ze od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się tzw. „Blitz Marathon”. We frywolnym tłumaczeniu można to przełożyć na maraton fotoradarów. Fotoradary są wówczas bardzo licznie rozmieszczane na drogach. Ostatni maił miejsce 16.04.2015 i mimo, że wcześniej akcja była nagłaśniana w mediach i tak jak podała (DPA/JB) złapano około 9 tysięcy kierowców przekraczających prędkość. Na tą chwilę takie maratony odbywają się raz do roku. Następny więc będzie zapowiedziany dopiero w przyszłym roku, jednak i tak należy uważać by nie natchnąć się na fotoradar. Takie spotkanie przy dużym przekroczeniu prędkości (od 31 km/h w terenie zabudowanym od 41 km/h w niezabudowanym) można skutkować prócz kary pieniężnej utratą Prawa Jazdy.

Jako rozwiniecie tematu smutna infografika dla ciekawych:

Jazda na światłach

Co do zasady, na światłach w czasie dnia jeździmy tylko w przypadku pogorszenia warunków pogodowych czy słabej widoczności. Także przejeżdżając przez tunel należy zadbać, by światła mijania były włączone. W innych wypadkach mogą one pozostać wyłączone. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m.


Jazda na „podwójnym gazie”

W odróżnieniu od Polski (0,2‰) w Niemczech dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu stanowi 0,5 ‰. Należy jednak wiedzieć, że normy dla kierowców mających Prawo Jazdy poniżej 2 lat są bardziej restrykcyjne. W takim w przypadku pomiar alkomatem powinien wskazywać 0,0‰.
Kara za przekroczenie normy będzie zależna od tego, jak długo kierowca posiada Prawo Jazdy, który raz zastał zatrzymany pod wpływem alkoholu i w końcu najważniejsze - jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Kary mogą sięgać zakazu prowadzenia pojazdu do 5 lat oraz co ciekawe wezwania do przedłożenia testu medyczno-psychologicznego MPU potocznie zwanego „Idiotentest”. Przed przystąpieniem do testu dobrze jest solidnie przygotować się. Oczywiście nie obejdzie się też bez szwanku w budżecie domowym.

Strefa zielona czyli Umwelt Zone

Niemcy bardzo restrykcyjnie podchodzą do tematu ochrony środowiska. W wielu miastach jak Berlin, Monachium itp. obowiązują tzw. Umwelt Zone. Oznacza to, że nie powinniśmy wjeżdżać do miasta, jeżeli nie mamy odpowiedniej plakietki informującej o poziomie emisji spalin naszego pojazdu (gdy nie chcemy narazić się na karę w wysokości 80 € - w przypadku kontroli).

Posiadanie odpowiedniej plakietki pozwala na wjazd do wyznaczonej strefy. Regulacje dopuszczalnej emisji spalin w danej strefie wyznaczane są przez poszczególne miasta. Plakietki, które zazwalają na wjazd mają 3 kolory: czerwony, żółty i zielony. Ważne są bezterminowo dla pojazdu na którym zostały przyklejone. Zakupimy je w urzędach komunikacji, na stacjach diagnostycznych a także w autoryzowanych warsztatach. Odpowiednie plakietki są także sprzedawane w „polskim” Internecie. Czy legalnie?


Ile to będzie kosztować?

Wiadomo już coś niecoś o przepisach teraz pytanie ile kosztowało będzie ich złamanie?

Trzon niemieckich przepisów drogowych stanowią 2 kodeksy prawa: kodeks ruchu drogowego Straßenverkehrsgesetz (StVG)i uzupełniający go kodeks karny - Strafgesetzbuch (StGB). Taryfikator mandatów – urzędowy katalog grzywien określany jest natomiast jako Bußgeldkatalog. Ostatnie zmiany wspomnianego weszły w życie 01.05.2014 i obowiązują do dziś. Poniżej „wycena” niektórych wykroczeń:

 

Wykroczenie

Wysokość mandatu
w Euro

Punkty karne

Używanie świateł

Jazda w tunelu bez świateł mijania

10 €

-

Nieprzepisowe / niewystarczające oświetlenie zapakowanego samochodu

20 €

-

Nieprzepisowe / niewystarczające oświetlenie zapakowanego samochodu z uszkodzeniem mienia

35 €

-

Nieużywanie świateł mijania na terenie zabudowanym mim złej widoczności za dnia (opady deszczu lub śniegu, mgła)

25 €

-

Nieużywanie świateł mijania na terenie niezabudowanym  mimo złej widoczności za dnia (opady deszczu lub śniegu, mgła)

60 €

1

Parkowanie

 

 

Parkowanie na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych

35 €

-

Parkowanie w wąskich miejscach utrudniając dojazd pojazdów ratunkowych

60 €

1

Kontrola policyjna / stan i wyposażenie pojazdu

Brak dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy

10 €

-

Brak trójkąta bezpieczeństwa lub apteczki

15 €

-

Jazda pojazdem na oponach letnich w sezonie zimowym

60 €

1

Jazda pojazdem na oponach z bieżnikiem mniejszym niż 1,6 mm

60 €

1

Jazda pojazdem niedopuszczonym do ruchu

50 €

-

Jazda pojazdem z uszkodzoną rurą wydechową

20 €

-

Bezpieczeństwo

Korzystenie z telefonu komórkowego podczas jazdy

60 €

1

Przewożenie dziecka bez odpowiedniego zabezpieczenia

60 €

1

Ignorowanie pierwszeństwa przejazdu lub znaku stop

70 €

1

Dokonywanie manewru wyprzedzania prawym pasem poza miastem

100 €

1

Dokonywanie manewru wyprzedzania w niejasnej sytuacji drogowej oraz obowiązującym zakazie wyprzedzania z uszkodzeniem mienia

300 €

2