DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
menu

Leczenie za granicą? Płać!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wiele osób powtarza zdanie: "Aby się leczyć czeba mieć zdrowie i pieniądze". Co zrobić, jeżeli po wyjeździe za granicę nasz stan zdrowia pogorszy się i zajdzie konieczność leczenia. Czy mając kartę EKUZ powinniśmy być przygotowani na jakieś wydatki? Z jakimi opłatami musicie się liczyć, odwiedzając lekarza w Niemczech i Austrii? Jak sprawa dopłat do leczenia przedstawia się to w Holandii?

Wizyta u lekarza w Niemczech

Jeżeli już zajdzie konieczność odwiedzenia lekarza, najpierw powinniśmy wybrać odpowiadającą za nas kasę chorych, która pokryje koszty naszego leczenia. Do dyspozycji są największe niemieckie kasy chorych:

 • Algemeine Ortskrankenkassen (AOK)
 • Betriebskrankenkassen (BKK)
 • Innungskrankenkassen (IKK)
 • Knappschaft
 • Ersatzkassen (np. Barmer-GEK, TK czy DAK)

Następnie powinniśmy się upewnić, czy lekarz specjalista, którego chcemy odwiedzić, ma podpisaną umowę z kasą chorych. W lokalnej kasie (Krankenkasse) mogą Państwo otrzymać aktualną listę lekarzy. Będąc w przychodni, należy przedłożyć kartę EKUZ oraz dowód osobisty lub paszport. Pacjent otrzyma do wypełnienia specjalny druk, w którym powinien podać okres, w jakim planuje pozostać w Niemczech, oraz nazwę wybranej kasy chorych i podpisać oświadczenie, że nie przyjechał do Niemiec w celu leczenia. Jeżeli zajdzie konieczność wizyty u specjalisty lub leczenia szpitalnego, powinniśmy najpierw otrzymać skierowanie i dopiero z tym dokumentem możemy podjąć leczenie. W nagłych wypadkach powinniśmy jednak zgłaszać się bezpośrednio do szpitala, okazując tam europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli ktoś u lekarza nie przedstawi wymaganych dokumentów, może zostać potraktowany jako pacjent prywatny, który ma obowiązek pokryć koszty leczenia, a wystawione recepty realizowane będą jako pełnopłatne – system dopłat nie będzie obowiązywał. W tym przypadku po powrocie do Polski należy złożyć wniosek o zwrot kosztów do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału wojewódzkiego NFZ. By koszty mogły zostać zwrócone, należy tam przedstawić oryginały recept oraz rachunków i dowodów zapłaty.

 

Dopłaty do leczenia w Niemczech

By niemiecka służba zdrowia mogła działać sprawniej i efektywniej, osoby korzystające z usług medycznych zobowiązane są za świadczenia medyczne uiszczać następujące dopłaty:

 • W danym kwartale przy każdej pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego zapłacimy 10 EUR. Jednak za kolejne wizyty w tym samym kwartale u tego samego lekarza nie będziemy zobowiązani płacić. Trzeba natomiast zachować dowód poprzedniej zapłaty i przedłożyć go przy następnej wizycie.
 • Analogiczne zasady obowiązują u stomatologa. Za pierwszą wizytę w danym kwartale również zapłacimy 10 euro. Taką samą opłatę należy wnieść także za każdą pierwszą wizytę u innego stomatologa / innego lekarza.
 • Za leki na receptę odpłatność wynosi 10% ceny, nie mniej jednak niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.
 • Jeżeli mamy skierowanie lekarza rodzinnego do specjalisty, wizyta u tego lekarza jest bezpłatna. Gdyby jednak nie mieli Państwo skierowania, za wizytę taką trzeba będzie zapłacić 10 euro.
 • Za leczenie w szpitalu zapłacimy 10 euro za każdy dzień pobytu. Maksymalnie możemy jednak zapłacić za 28 dni w ciągu roku. Koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu należy pokryć oddzielnie.
 • Za rehabilitację musimy wnieść dopłaty w wysokości 10 euro za dzień.

Wyżej wymienione opłaty nie dotyczą dzieci do 18. roku życia oraz kobiet w ciąży.

Wprowadzenie w niemieckiej służbie zdrowia opłat ma na celu wzmocnienie odpowiedzialności osób ubezpieczonych. Ma to pomóc wyeliminować wizyty “niepotrzebne”, jak drobne zadrapania czy siniaki. Dodatkowo dzięki temu zabiegowi Federalne Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję na dodatkowe przychody w wysokości 2,6 mld euro rocznie, które mogłyby być wykorzystane na zapewnienie najwyższej jakości leczenia.

 

W Austrii także dopłacimy

Opłaty za korzystanie z publicznej służby zdrowia to nie tylko pomysł niemiecki. Bardzo podobne rozwiązanie napotkamy również w Austrii. W kraju Mozarta podobnie jak w kraju Goethego za każdy dzień pobytu w szpitalu zapłacimy ok. 10 euro za dzień. Analogicznie jak w Niemczech opłata będzie pobrana maksymalnie za 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego. Jednak pracownicy szpitala mogą Państwu zaproponować hospitalizację w ramach specjalnego cennika podwyższonego standardu opieki, tzw. Sonderklasse. Jeśli wyrazimy pisemną zgodę na Sonderklasse, możemy się liczyć z podwyższonymi oraz – co ważne – bezzwrotnymi kosztami pobytu. Również u dentysty obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są natomiast ustalane dowolnie przez stomatologów. Przed skorzystaniem z usług dentystycznych warto więc zapoznać się w obowiązującym cennikiem. Jeżeli wybierzemy się do apteki po leki, za każde znajdujące się w austriackim spisie lekarstwo naliczana jest bezzwrotna opłata – 4,70 EUR. Koszty leków, które nie są umieszczone w spisie, mogą być pokryte przez kasę chorych jedynie za zgodą głównego lekarza kasy.

 

A jak jest z kosztami leczenia w Holandii?

W Holandii zakup lekarstw na receptę w aptekach jest w pełni refundowany. Wyjątkiem od tej reguły jest to, że gdy istnieje tańszy odpowiednik przepisanego leku, wówczas musimy pokryć różnicę cen. W przypadku wizyty u stomatologa możemy się liczyć z koniecznością pokrycia całości lub części kosztów. Tylko profilaktyka jest bezpłatna. Jednak w przypadku dzieci wszelkie usługi stomatologiczne (z wyjątkiem ortodoncji, koron i mostków) są bezpłatne. Za pobyt w holenderskim szpitalu też nie będziemy musieli płacić, chyba że zdecydujemy się na wyższy standard. Wówczas będziemy zmuszeni pokryć część kosztów z własnej kieszeni.

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 maj 2018 18:07

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: