DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
menu

Kredyt, najem mieszkania, bez "Schufa" ani rusz

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Niemiecka instytucja Schufa to odpowiednik polskiego BIKu (Biuro Informacji Kredytowej), która wystawi państwu raport kredytowy. Schufa zbiera dane klientów i ocenia ich zdolność kredytową. Jednak nie zawsze zebrane dane są prawidłowe. Dlatego też zaleca się sprawdzenie swojego profilu w Schufa. Mało kto wie, że taki raport kredytowy da się wyciągnąć za darmo. Jak to zrobić?

Jakie dane posiada Schufa?

Schufa gromadzi dane takie jak:

 • imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • płeć;
 • aktualny adres zameldowania;
 • poprzednie adresy zameldowania;
 • liczba otwartych rachunków bieżących;
 • podpisane umowy telefoniczne;

Istotnym faktem jest, że Schufa nie posiada wglądu w informacje o Państwa dochodach i/lub związanych z Państwa zatrudnieniem.

 

Cel i potrzeba danych

Cały cel zbierania i gromadzenia takiego raportu kredytowego, to zapobieganie braków płatności.

O taki raport wystąpić może przedsiębiorstwo udzielające kredytu oraz poszczególna osoba, jak np. najemca, aby oszacować zdolność kredytową jego kontrahenta. Zebrane informacje mogą być potrzebne przy ubieganiu się o kredyt lub przy wynajęciu mieszkania. Taki osobisty profil finansowy pozwala na wgląd danych dotyczących np.:

 • założenia konta w banku;
 • ubiegania się o kredyt;
 • podpisania umów telefonicznych’;
 • płatności ratalnych;

 

Raport kredytowy rodzaju A i B. Jaka jest ich różnica?

Schufa wydaje raporty A i B. 
Raport kredytowy rodzaju B, to taki, który udziela informacji na temat zachowania, czyli np. punktualnego spłacania rat. 
Raport kredytowy rodzaju A zawiera informacje o pełnym obciążeniu danego klienta. Banki lub przedsiębiorstwa leasingowe zazwyczaj korzystają z raportów rodzaju A natomiast z raportów rodzaju B korzystają firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową oraz firmy telekomunikacyjne.

 

Wniosek o udostępnienie własnych danych osobowych – darmowy raz w roku!

W dniu 01.04.2010 roku w życie weszła ustawa, która zobowiązuje instytucję Schufa do wystawienia darmowego raportu kredytowego. Raz w roku można zamówić darmowy raport kredytowy z Schufa, aby jednak zaoszczędzić podstawową opłatę w wysokości 18,50 Euro, należy na stronie internetowej Instytucji (www.schufa.de) znaleźć plik i wydrukować wniosek o wydanie raportu kredytowego. Istnieje także możliwość zamówienia wniosku droga telefoniczną, dzwoniąc pod numer infolinii (trzeba wyraźnie poprosić o wniosek na wydanie darmowego raportu kredytowego). Do wypełnionego wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego, paszportu lub zaświadczenia o zameldowaniu.

 

5 kroków do darmowego raportu kredytowego

Jak zamówić zamówić wniosek o wydanie darmowego raportu kredytowego?

Wchodząc na stronę internetową www.schufa.de należy kliknąć w prawe okienko „ für Privatkunden” („dla klientów prywatnych”), jest możliwość uzyskania informacji online, jednak ta informacja udzielana jest za pobraniem opłaty w wysokości 18,50 Euro. Aby dojść do darmowej informacji należy kliknąć w podstronę „Auskünfte” („Informacje”). Po otwarciu tej strony trzeba wejść na „Datenuebersicht nach § 34 Bundesdatenschutzgesetz” („Przegląd danych według § 34”). Po wejściu na podstronę istnieje możliwość zakupienia raportu oraz darmowego wydania informacji. Decydując się na darmowe wydanie informacji należy zamówić („Jetzt bestellen”) wniosek klikając w prawą część tabeli. Zamawiając wniosek należy wybrać język, w którym ma być wystawiony (do wyboru jest język niemiecki, angielski i turecki). Wniosek otwiera się za pomocą programu PDF, w którym są opisane także pola do wypełnienia oraz informacje o dołączeniu, już wcześniej wymienionych, dokumentów tożsamości. Wypisany wniosek wraz z załącznikami należy wysłać na adres SCHUFA Holding AG, Postfach 61 04 10, 10927 Berlin.

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 maj 2018 18:05

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: