Telefon +48 77 543 23 03

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

Czy po zameldowaniu trzeba będzie zapłacić podatek drogowy w Niemczech?

KFZ-Steuer po przyjeździe do Niemiec

Jeżeli w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze służby celnej stwierdzą, że nie spełnili Państwo swojego obowiązku podatkowego, będą musieli Państwo uiścić bezpośrednio w trakcie kontroli podatek drogowy, który już powstał, oraz podatek na dalszy rok. Jeżeli celnicy zorientują się, że mają Państwo meldunek już ponad kilka lat, mogą również naliczyć podatek wstecz oraz skierować sprawę do sądu. Jeżeli zauważą oni nieprawidłowości w skrajnym przypadku mogą zabrać dowód rejestracyjny i zlecić odholowanie samochodu.

W Niemczech korzystanie z dróg publicznych jest opodatkowane. Właściciel samochodu musi odprowadzić podatek drogowy. Obowiązek ten mają zarówno pojazdy silnikowe zarejestrowane w Niemczech jak i za granicą. Niestety jak się okazuje w praktyce, nawet gdy płacimy podatek drogowy, a nie przerejestrowaliśmy jeszcze samochodu, nie oznacza to, że w czasie kontroli unikniemy mandatu. Niech Państwo unikają problemów i przerejestrują swoje pojazdy bezpośrednio po przeprowadzce do Republiki Niemiec we właściwym Urzędzie Komunikacji. 

Ile wynosi podatek drogowy?

W przypadku samochodów osobowych, przy obliczaniu jego wysokości pod uwagę bierze się:

  • pojemność silnika
  • rodzaj silnika, diesel czy benzyna
  • emisje spalin

W przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce, dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość użytkowania samochodu w Niemczech.

Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują dwa przepisy:

  • Prawo rejestracji, czyli Zulassungsrecht
  • Prawo podatkowe, czyli Steuerrecht

Zulassungrecht

Zgodnie z niemieckim prawem, samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec, mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli nie mają stałego miejsca pobytu. Pobyt tymczasowy ma miejsce wtedy, kiedy np. jedziemy na urlop, odwiedzamy rodzinę, przyjeżdżamy na targi, koncert czy szkolenia. 

Steuerrecht

Niemieckie prawo podatkowe reguluje kto i kiedy jest zobowiązany do opłacenia na terenie Niemiec podatku drogowego. Samochody z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie mogą tylko przez rok jeździć w Niemczech w przypadku tymczasowego pobytu. W takiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). 

Podsumowując

Obowiązek przerejestrowania i płacenia podatku drogowego mamy, gdy wyjeżdżamy do Niemiec na stałe, w celu podjęcia pracy, zabieramy ze sobą rodzinę i wiemy, że głównym ośrodkiem interesów życiowych będą od tej pory Niemcy. W takiej sytuacji najlepiej od razu przerejestrować samochód i zapłacić podatek drogowy. Unikniemy wtedy w czasie kontroli drogowej kary pieniężnej oraz innych nieprzyjemności.

Wyjątki

Są osoby, które są zwolnione z płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu:

  • studenci, muszą posiadać przy sobie w trakcie kontroli policyjnej zaświadczenie
    z uczelni
  • pracownicy stref przygranicznych
Ostatnio zmieniany czwartek, 21 luty 2019 18:54

Podane na niniejszej stronie internetowej informacje przygotowane zostały przez firmę Smuda Consulting – Intertax24 s.c. z najwyższą dokładnością i starannością. Dołożyliśmy wszelkich trosk aby zamieszczone w witrynie fakty i dane były rzetelne i prawdziwe.

Mimo powyższego zawarte tu treści mogą być nieaktualne, niekompletne lub wymagać dalszego objaśnienia. W związku z powyższym nie stanowią one jakiegokolwiek profesjonalnego doradztwa i są zamieszczane wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Czytaj dalej...

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram