Telefon +48 77 543 23 03

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

Jak przygotować się do rozliczenia z Niemiec?

Dokumenty do rozliczenia z Niemiec

Osoby, które rozliczają swoje podatki działają wedle poznanych wskazówek, które niestety bywają ogólne i w pewnych okolicznościach mogą wprowadzić w błąd lub doprowadzić do sytuacji, kiedy podatnik pominie jakąś bardzo istotną kwestię. Na jakie aspekty zwrócić uwagę rozliczając się z Niemiec? Które z dokumentów przedłożyć, aby rozliczenie odbyło się szybko, bezproblemowo i efektywnie? O tym wszystkim poniżej.

W pierwszej kolejności skupmy się na zarobkach…

Czy wynagrodzenie z Polski muszę ująć w niemieckim zeznaniu?

Dochody uzyskane w Polsce a także w innych krajach należy koniecznie wykazać w deklaracji podatkowej. Niezbędny do tego celu będzie specjalny druk zwany zaświadczeniem UE/EOG (w j, niemieckim to Bescheinigung EU/EWR). Druk należy (w przypadku dochodów z Polski) potwierdzić we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce. Zanim jednak ‘skarbówka’ podbije wspomniany dokument, trzeba koniecznie rozliczyć się w Polsce wykazując dochody z Niemiec. Jeżeli podatnik uzyskał dochody z zagranicy nie będzie to PIT 37. W tym wypadku właściwym będzie PIT 36 z załącznikiem ZG.

Co ważne rozliczając się w Niemczech nie tylko wszystkie dochody opodatkowane podatkiem dochodowym (z pracy, prowadzonej działalności gospodarczej czy emerytury) należy wykazać w deklaracji podatkowej. Również otrzymane świadczenia jak np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, itp. powinny się tu znaleźć.

Czy urząd zorientuje się, jeżeli jakieś dochody nie zostaną ujęte w zeznaniu?

Powyższe pytanie słyszymy niestety bardzo często. W przypadku zatajenia dochodów lub świadczeń z Niemiec, Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy na pewno zorientuje się, gdyż wszystkie dochody (z pracy / emerytury) i świadczenia są mu znane. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku działalności gospodarczej. Także dochody i świadczenia uzyskane w innych krajach nie będą znane.  Póki co urząd nie ma wiedzy na ich temat, jednak cały czas trwają prace nad integracją systemów i na pewno w przyszłości dochody osiągnięte za granicą Niemiec nie będą już tajemnicą.

Tyle o dochodach, przejdźmy teraz do kosztów...

Jak udokumentować poniesione wydatki, czy konieczne będą rachunki?

Wiele urzędów nawołuje, żeby nie wysyłać do nich żadnych rachunków i przedkładać je dopiero na wezwanie. Dokumenty potwierdzające koszty podatkowe należy mieć, jednak nie wysyłać ich. Tyle teorii. W praktyce bardzo często odliczenia są weryfikowane i podejmowane są próby ich odrzucenia.  Takimi kosztami są np. koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa. Jeżeli podatnik chce odliczyć rachunki za utrzymanie mieszkania w Niemczech jak również dojazdy z Polski do Niemiec powinien zadbać o dokumenty, które w pozwolą sposób wiarygodny udowodnić poniesione koszty. W praktyce takie dokumenty lepiej wysłać razem z zeznaniem, ponieważ urząd i tak się o nie upomni.

Pomocne mogą być zaświadczenia pracodawcy

W niektórych sytuacjach przed wysłaniem zeznania podatkowego do urzędu należałoby zadbać o zaświadczenia pracodawcy, które mogą wpłynąć na wynik rozliczenia. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy pracownik jest delegowany z Polski do pracy w Niemczech. W takim wypadku zazwyczaj składki na ubezpieczenia są odprowadzone w Polsce. Jeżeli zatem na otrzymanym od pracodawcy odpowiedniku PIT 11 czyli Lohnsteuerbecheinigung w punktach 22, 23, 25, 26 i 27 nie widnieje żadna kwota warto było by wystąpić do pracodawcy o zaświadczenie potwierdzające wysokość składek na ubezpieczenia odprowadzone w Polsce. Znając ich wysokość możemy ująć je w deklaracji podatkowej.

W zależności od charakteru pracy / stanowiska, pracodawca może wypłacać wolne od podatku świadczenia np. z tytułu diet / delegacji, prowadzenia podwójnego gospodarstwa czy dojazdów do pracy. Na Lohnsteuerbescheinigung są to pozycja 17, 20 i 21. W razie, gdyby w wymienionych pozycjach znajdowały się wysokie kwoty trzeba poprosić pracodawcę by wypisał odpowiednie zaświadczenia, które wypłacone kwoty uzasadnią. W innym wypadku ich zasadność może zostać zakwestionowana i opodatkowana. Ponieważ temat zaświadczeń jest uzależniony od sytuacji pracownika nie będziemy szczegółowo wchodzić w kwestie zaświadczeń. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, czy warto zadbać o odpowiednie zaświadczenie jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Ostatnio zmieniany środa, 08 maj 2019 19:18

Podane na niniejszej stronie internetowej informacje przygotowane zostały przez firmę Smuda Consulting – Intertax24 s.c. z najwyższą dokładnością i starannością. Dołożyliśmy wszelkich trosk aby zamieszczone w witrynie fakty i dane były rzetelne i prawdziwe.

Mimo powyższego zawarte tu treści mogą być nieaktualne, niekompletne lub wymagać dalszego objaśnienia. W związku z powyższym nie stanowią one jakiegokolwiek profesjonalnego doradztwa i są zamieszczane wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Czytaj dalej...

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram