DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
menu

Na horyzoncie rozliczenie podatkowe w Niemczech.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

 Podatek w Niemczech

Czas składania deklaracji podatkowych nieuchronnie nadchodzi. Podatnicy, którzy przygotowują dokumenty do rozliczenia często interesują się co zmieniło się w tym roku. Jak przebiegnie rozliczenie i w końcu, ile czasu trzeba będzie poczekać na decyzję podatkową?

Co się zmienia? Czego należy się spodziewać?

Wydaje się, że ustawa o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz) jasno wyznacza reguły rozliczenia podatku dochodowego. Niestety jak powszechnie wiadomo ich interpretacja może być różna. Śmiało jednak można stwierdzić, że prawo podatkowe w Niemczech jest łaskawe, zwłaszcza dla osób, które rzetelnie przygotowują dokumentację podatkową.  Należy mieć na uwadze, że urzędy od kilku lat bardzo wnikliwie badają wiarygodność ujętych w zeznaniu kosztów. Również takich tendencji należy spodziewać się w tym roku. A co w takim razie ulegnie zmianie? Poniżej najważniejsze:

 • Więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego
  Ponieważ termin na wysłanie deklaracji podatkowej już w zeszłym roku został wydłużony, na przygotowanie odpowiednich dokumentów jest więcej czasu. Osoby, które nie skorzystają z pomocy doradcy podatkowego powinny złożyć rozliczenie do 31.07.2020. W poprzednich latach (do 2018) termin składania deklaracji mijał 31.05.
  Jednak podatnicy, którzy nie są zobowiązani do rozliczenia mogą sporządzić zeznanie w okresie do 4 lat. Oczywiście często warto rozliczyć się wcześniej, ponieważ we wielu sytuacjach w wielu urzędach może być konieczne dostarczenie decyzji podatkowej. Do szybszego wysłania zeznania podatkowego często zachęca także możliwość otrzymania zwrotu nadpłaty podatkowej.
 • Większa kwota wolna od podatku
  Prócz terminu rozliczenia zmieniła się także kwota wolna od podatku, która w przypadku roku 2019 wynosiła 9168 € dla kawalerów, lub osób, które zdecydują się na rozliczenie bez żony oraz 18336 € w przypadku rozliczenia obojga małżonków. Zatem w porównaniu do roku wcześniejszego nastąpił wzrost o 168 € dla kawalerów i aż 336 € w przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkami. Tym powiększa się maksymalna kwota zapomogi, którą można przyznać osobie potrzebującej. Więcej na temat zapomogi pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu.
 • Większa ulga na dzieci
  Wyższa będzie także ulga na dzieci tzw. Kinderfreibetrag, która w stosunku do roku 2018 wzrosła o 192 € na dziecko. W roku 2019 (a więc obecnie rozliczanym) łącznie dla obojga rodziców na każde dziecko wyniesie ona 7620 EUR €.
  Warto wspomnieć, że na wymienioną kwotę składają się:
  • 4.980 € to tzw. podstawa Kinderfreibetrag
  • 2.640 € na potrzeby opieki nad dziećmi, edukacji i szkoleń – która to od kilku lat pozostaje bez zmian.

 

Czy wobec powyższego należy spodziewać się wyższych zwrotów podatków?

Na wysokość nadpłaty podatkowej, albo jak to nazywają inni na zwrot podatku wpływ przede wszystkim mają:

 • ogólna wysokość dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym
 • zapłacone zaliczki na podatek
 • otrzymane świadczenia: np. zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek Elterngeld, itp.
 • to czy podatnicy rozliczają się wspólnie czy osobno

a także:

 • zastosowane ulgi i ujęte w zeznaniu koszty

Nie wiedząc nic o powyższym bardzo trudno ocenić, czy zeznanie będzie dla podatnika korzystniejsze czy nie w stosunku do roku wcześniejszego. Wzrost kwoty wolnej od podatku oraz ulgi na dzieci we wielu przypadkach nie będą miały wpływu na wynik rozliczenia.

 

Po jakim okresie spodziewać się decyzji podatkowej?

Czas rozpatrywania zeznania może być zależny od wielu czynników, m.in.:

 • okresu, w którym zeznanie zostało złożone w urzędzie
 • urzędu, do którego trafiło zeznanie
 • poprawności zeznania (ujętych kosztów i ulg)
 • wnikliwości urzędnika opracowującego zeznanie

Wg. portalu Lohnsteuer kompakt w roku podatkowym 2018 średni czas opracowania zeznania wyniósł 56,1 dnia. Statystyką z zeszłego roku niestety nie dysponujemy. Do powyższego należy doliczyć m.in. czas na dostarczenie korespondencji. Tak czy owak, z naszego doświadczenia wynika, że decyzje podatkową czasem można otrzymać nawet  szybciej, ale w niektórych przypadkach czas oczekiwania może wynosić nawet ok. pół roku. Należy wiedzieć, że w momencie przekroczenia okresu pół roku urząd zobowiązany jest do doliczenia do ewentualnego zwrotu odsetek za zwłokę.

Ostatnio zmieniany sobota, 08 luty 2020 18:02

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: