menu

Na co należy zwrócić uwagę przy rozliczeniu podatku?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Rozliczenie podatku to nie prosta sprawa – trzeba zwrócić uwagę na liczne aspekty. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie umiejętne rozpisanie kosztów. Bez tego nasze zeznanie może wypaść nieciekawie, a nawet niekorzystnie.
Co możemy ująć jako koszt? Kilka najważniejszych punktów na ten temat w pigułce!

1. Koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego

Zaliczamy do nich koszty, które powstają w wyniku naszej pracy w miejscu innym, niż nasze mieszkanie, niż nasze centrum interesów życiowych.
Warunkiem, który trzeba spełnić, to niewątpliwie odległość i brak możliwości codziennego powrotu do domu.

Możemy wówczas odliczyć następujące koszty:

  • koszt dojazdu z miejsca zamieszkania (np. w Polsce) do miejsca, gdzie mieszkamy/przebywamy ze względu na pracę.
  • koszt z tytułu najmu mieszkania/noclegu w miejscu zatrudnienia

Nie jest to jednak jedyny warunek – aby móc mówić o prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego, trzeba mieć własne gospodarstwo domowe w miejscu swojego zamieszkania. W gospodarstwie tym, mimo naszej nieobecności, powinno toczyć się życie – krótko mówiąc – powinna tam żyć nasza rodzina – żona, dzieci.
Trudniej jest tutaj niewątpliwie osobom stanu wolnego, ponieważ powroty do domu rodzinnego, gdzie być może mieszkają rodzice, rodzeństwo, często przez urząd jest uznawane jako prywatna podróż, którą nie należy traktować jako konieczność, a raczej jako własne widzimisię. Czasami jednak urząd przymyka oko i uznaje chociaż częściowo powstały koszty ze względu na np. przynależność do grupy, powiązania rodzinne, religijne, itp.
Dodatkowym, kryterium jest fakt, iż należy odbyć przynajmniej 6 podróży do domu – inaczej może to zostać zakwestionowane.

  • Jeżeli podróże do domu odbywają się samochodem prywatnym – należy wówczas udowodnić, iż odbywały się one w rzeczywistości – najlepiej na podstawie przebiegu pojazdu.
  • Jeżeli podróże odbywały się za pomocą publicznych środków transportu (samolot, autobus, pociąg, itp.) – wówczas należy przedłożyć potwierdzenia w formie biletów.
  • W wypadku gdy pracodawca udostępniał nam samochód firmowy i pokrywał w całości koszty podróży do domu, nie możemy wpisać kosztów podwójnego gospodarstwa – ponieważ ich nie ponosiliśmy

2. Koszty z tytułu pracy poza zakładem pracy

Jeżeli nasza praca związana jest z podróżami służbowymi lub z delegacjami, wówczas powstają dodatkowe koszty, które mogą zostać ujęte w zeznaniu podatkowym.
Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż koszty te częściowo lub w całości mogą zostać pokryte przez pracodawcę, lub możemy dostawać dodatkowe, nieopodatkowane wynagrodzenie. W takim wypadku należy wynagrodzenie przeznaczyć na rozpisanie kosztów delegacji.
Przy delegacjach w Niemczech diety kształtują się następująco:

  • 24,00 € - przy nieobecności powyżej 24h 
  • 12,00 € - przy nieobecności powyżej 8h, ale mniej niż 24h
  • 12,00 € - za dni przyjazdu i odjazdu

Należy zatem skrupulatnie prowadzić dzienniki, w których ujęte będą godziny pracy. Trzeba mieć również na uwadze, że dieta, którą wypłaca nam pracodawca, nie powinna być wyższa od tej, która wynikałaby z faktycznego stanu rzeczy – czyli z ilości godzin, które przebywaliśmy poza „zakładem pracy” – czyli w delegacji.
Jeżeli natomiast diety, które wypłacił pracodawca są niższe, niż powinny przysługiwać, wówczas różnicę można wpisać jako dodatkowy koszt, który będzie uwzględniony jako ulga podatkowa.

Ostatnio zmieniany niedziela, 06 wrzesień 2020 13:10

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: