DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
menu

Przyznano Kindergeld! I co dalej?

Oceń ten artykuł
(18 głosów)
Mam Kindergeld! I co teraz? Mam Kindergeld! I co teraz?

Nie rzadko zdarza się, że osoby, które otrzymują już rodzinne z Niemiec zapominają o tym, że jego bezproblemowa wypłata niesie za sobą pewne obowiązki.  Jednym z nich jest wypełnianie i odsyłanie ankiet sprawdzających. Także ustalanie praw do świadczeń w Polsce (w sytuacji, gdy dzieci mieszkają w Polsce). Niezwykle istotne będzie także informowanie o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do Kindergeld i odpowiadanie na dodatkowe pytania ze strony Familienkasse. Krótko mówiąc świadczeniobiorcy powinni stale trzymać „rękę na pulsie”.

Na co zwrócić uwagę analizując otrzymaną decyzję?

Najważniejsze by po otrzymaniu dokumentu przyznającego prawo do Kindergeld sprawdzić okres przyznania rodzinnego oraz czy wysokości przyznanych kwot uwzględniają świadczenia należne w Polsce. Dobrze byłoby także prześledzić czy w treści decyzji urząd nie poprosił o dosłanie dodatkowych dokumentów. Warto ją także przestudiować pod kątem poprawności danych.

 

Czy po otrzymaniu rodzinnego z Niemiec konieczne będzie składanie wniosku na 500+?

W sytuacji, gdy dzieci mieszkają w Polsce z jednym z rodziców wnioskowanie o 500+ jest bardzo istotne, ponieważ prędzej czy później niemiecki urząd zażąda przedłożenia dokumentów w sprawie prawa do świadczenia w Polsce. Jeżeli matka jest nieaktywna zawodowo Kindergeld będzie niesłusznie pomniejszony o 500 PLN (na każde dziecko), tylko dlatego, że w Polsce nie ustalono braku prawa do wspomnianego świadczenia (choć wg. przepisów o koordynacji świadczeń nie powinna mieć prawa do 500+).

 

Ankieta sprawdzająca prawo do Kindergeld

Mniej więcej raz do roku Kasa rodzinna wysyła ankietę sprawdzającą. Przy jej uzupełnianiu mogą ujawnić się wszystkie istotne zmiany o jakich osoba pobierająca Kindergeld zapomniała wcześniej zawiadomić. Jeżeli okaże się, że w związku z tym za jakiś okres Kindergeld nie powinien być wypłacony konieczny będzie jego zwrot. W razie, gdy ankieta w ogóle nie zostanie odesłana, po wezwaniu do złożenia wyjaśnień można spodziewać się decyzji, wg. której pieniądze za jakiś okres trzeba będzie oddać. Konieczności zwrotu świadczenia można będzie uniknąć, gdy udowodni się, że istniało do niego prawo. Warto jednak pamiętać, że czas odwołania od decyzji nakazującej zwrot wynosi zazwyczaj 1 miesiąc. 

 

Gdzie wpłacić pieniądze, gdyby mimo wszystko doszło do obowiązku ich zwrotu?

Konto, na które należy zwrócić Kindergeld z reguły wymienione jest w decyzji ew. innej korespondencji nakazującej zwrot. Najistotniejszy przy zwracaniu pieniędzy do Familienkasse Sachsen będzie tytuł przelewu, tzw. Verwendungszweck, gdyż to właśnie dzięki temu numerowi pieniądze zostaną właściwie zaksięgowane. Na wszelki wypadek podajemy inne dane do przelewu:

Odbiorca: BA-Service-Haus

Nazwa banku: Bundesbank Nuernberg

Numer IBAN: DE50 7600 000 0076 0016 17

BIC / SWIFT: MARKEDEF 1760

Gdyby potrzebowali Państwo pomocy z interpretacją decyzji, wypełnieniem ankiety czy w jakiejkolwiek sprawie związanej ze świadczeniem Kindergeld jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 05 wrzesień 2020 20:47

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: