Telefon +48 77 543 23 03

Pomożemy rozliczyć podatek z Niemiec
Złożymy deklarację podatkową
Z nami uzyskacie Państwo Kindergeld
Zasiłek rodzinny z Niemiec
Dobierzemy optymalną klasę podatkową
Pomożemy ją także zmienić
Rozliczymy działalność gospodarczą
Kleingewerbe
Odzyskamy możliwy zwrot podatku
Zadbamy o zasiłek rodzinny z Austrii
Familienbeihilfe
previous arrow
next arrow
Slider
menu

Działalność gospodarcza w różnych krajach a zasiłek rodzinny Kindergeld

Gewerbe a KindergeldPrawo do Kindergeld jest uregulowane przepisami prawnymi. Prowadząc działalność w różnych krajach i osiągając także dochody w różnych krajach może się okazać, że nie spełniamy warunków do pobierania tego świadczenia w Niemczech.

Prawo do świadczenia Kindergeld w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech można jak najbardziej zawnioskować o zasiłek rodzinny Kindergeld musimy jednak spełnić wymogi określone w przepisach prawnych. Prawo do świadczenia Kindergeld przysługuje, jeżeli:

 • jeden z rodziców ma stałe miejsce pobytu / zamieszkania w Niemczech,
 • jeden z rodziców jest w Niemczech podatnikiem o nieograniczonym obowiązku podatkowym, tzn., że potrafi przedstawić dokumenty potwierdzające fakt, że:
  • przebywał w Niemczech co najmniej 183 dni, 
   lub
  • dochody w Polsce w skali roku nie przekroczyły kwoty 4.500 € brutto, 
   lub
  • dochody w Niemczech wyniosły co najmniej 90% ogółu osiąganych dochodów.

Prowadząc zatem działalność gospodarczą w różnych krajach może się okazać, że osiągane dochody w poszczególnych państwach mogą być porównywalne i nie stanowią 90 % dochodu w Niemczech, a my sami z racji prowadzonych interesów nie przebywamy w przeważającej części czasu na terenie niemieckiego państwa.

 

Dokumenty potwierdzające prawo do Kindergeld w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Przede wszystkim musimy dołączyć Gewerbeanmeldung czyli potwierdzenie założenia działalności gospodarczej w Niemczech.

W urzędzie skarbowym pod który podlegamy należy złożyć wniosek o traktowanie nas jako podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym. Najlepiej skorzystać z pomocy księgowego lub biura rachunkowego które prowadzi nasze sprawy. Ponadto należy przedłożyć potwierdzenie z wydziału meldunkowego naszego zameldowania w Niemczech, kopie umowy najmu mieszkania oraz dokumenty poświadczenie opłacania czynszu i innych opłat związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, aby udowodnić nasz zwyczajowy pobyt Niemczech.

Faktury za naszą pracę powinny być wystawiane klientom regularnie np. po zakończeniu poszczególnych etapów prac i zawierać informacje niepozostawiające wątpliwości, że nasza praca była wykonywana w Niemczech, podatek odprowadzony do niemieckiego fiskusa, a faktura została opłacona. Dobrze zatem aby faktury były płacone przelewem na konto firmowe. Jeśli faktury płacone są gotówką należy prowadzić tzw. Kassenbuch – księgę kasową.

Familienkassa ma obowiązek sprawdzać czy Kindergeld wypłacony jest zgodnie z przestrzeganiem prawa. Dla prowadzących działalność na własny rachunek oznacza to przedstawianie dokumentów o które prosi urząd. Bardzo często Familienkasse prosi o zestawienie faktur w tabeli wraz z dołączeniem kopii faktur i wyciągów z konta. Może się również okazać, że trzeba będzie także wykazać osiągany obrót firmy.

Familienkasse może nas także poprosić o kolejne dokumenty poświadczające np. odprowadzanie podatku do niemieckiego urzędu skarbowego. Zazwyczaj urząd prosi o przesłanie kopii decyzji podatkowej.

 

Kiedy złożyć wniosek o Kindergeld?

Po zmianie przepisów, od 01.01.2018 Kindergeld może być przyznany od miesiąca, w którym wpłynął nasz wniosek do maksymalnie 6 miesięcy wstecz. Zatem aby nie stracić świadczenia za żaden miesiąc należy wniosek z dokumentami przesłać w odpowiednim czasie jednak nie powinno się wysyłać wniosku od razu po założeniu działalności dlatego że nasz wniosek wobec braku dokumentów takich jak:

 • odprowadzenie podatku do niemieckiego budżetu,
 • nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech,
 • zwyczajowy pobyt w Niemczech zostanie odrzucony. O raz odrzucony okres nie możemy ponownie wnioskować.

Najlepiej zatem poczekać ze złożeniem wniosek do terminu, po którym uzyskuje się status podatnika o nieorganicznym obowiązku podatkowym, a więc po przepracowaniu minimum 183 dni w Niemczech.

Należy również przygotować oprócz wspomnianych wcześniej dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności także aktualny akt małżeństwa na druku unijnym, aktualny akt urodzenia dziecka na druku unijnym i zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem.

Familienkassa będzie chciała również sprawdzić, czy mamy prawo do świadczenia rodzinnego i wychowawczego 500+ w Polsce. Zanim wyślemy nasz wniosek o Kindergeld należy złożyć wnioski na świadczenia rodzinne na dzieci w urzędzie miasta lub gminy pod który podlegamy. W odpowiedzi na złożone wnioski otrzymamy decyzje, które jednoznacznie potwierdzą nasze prawo lub jego brak do świadczeń w Polsce. Kasa rodzinna wyda swoją decyzję w oparciu o decyzję polskiego urzędu lub wyda tzw. decyzję tymczasową. Kindergeld będzie pomniejszony o potencjalnie przysługujące nam świadczenie wychowawcze 500+ oraz zasiłek rodzinny. Po otrzymaniu decyzji polskiego urzędu Familienkasse skoryguje swoją decyzję, jeśli okaże się, że wypłacono nam za niską kwotę świadczenia Kindergeld.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 maj 2019 10:53

Podane na niniejszej stronie internetowej informacje przygotowane zostały przez firmę Smuda Consulting – Intertax24 s.c. z najwyższą dokładnością i starannością. Dołożyliśmy wszelkich trosk aby zamieszczone w witrynie fakty i dane były rzetelne i prawdziwe.

Mimo powyższego zawarte tu treści mogą być nieaktualne, niekompletne lub wymagać dalszego objaśnienia. W związku z powyższym nie stanowią one jakiegokolwiek profesjonalnego doradztwa i są zamieszczane wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Czytaj dalej...

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

info@intertax24.com

 Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Poniedziałek - piątek: 9:00- 16:00
    
Sobota: 9:00 - 12:00

Jesteśmy także na:

   Instagram