DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
DST-2021
Pomożemy
rozliczyć podatki z Niemiec i Austrii
uzyskać Kindergeld
dobrać i zmienić klasę podatkową
rozliczyć Gewerbe
uzyskać świadczenie Elterngeld
menu

Kindergeld czy 500+ ?

Oceń ten artykuł
(20 głosów)

Czyli krótko o tym gdzie i kiedy należy wnioskować

Od kwietnia tego roku w Polsce pojawił się nowy zasiłek 500+ a wraz z nim liczne pytania dotyczące osób pracujących za granicą i pobierających tam zasiłki. Na najważniejszy z nich postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.  

Gdzie wnioskować?

Osoby pracujące za granicą mogą pobierać na swoje dzieci mieszkające w Polsce zasiłki rodzinne z krajów, w których pracują. Jednak wraz z pojawieniem się zasiłku 500+ wiele osób zadaje sobie pytanie – czy powinny pobrać zasiłek także w Polsce. A może tylko w Polsce – a może tylko za granicą?

Przepisy prawne wyglądają następująco:

  • W pierwszej kolejności przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny – niezależnie w jakim kraju – brane pod uwagę jest zatrudnienie – czyli krótko mówiąc: tam gdzie pracujemy, odprowadzamy podatki, składki na ubezpieczenia społeczne powinniśmy się starać o zasiłek rodzinny.
  • W drugiej kolejności liczą się emerytury i renty – kraj, z którego je otrzymujemy jest pierwszy w kolejności jeżeli chodzi o wypłacanie świadczeń.
  • Ostatnim aspektem, który jest brany pod uwagę jeżeli chodzi o wypłacanie zasiłków jest kraj zamieszkania dziecka/rodziny

Przykładowo

Aby wprowadzić w przepisy prawne nieco jasności, posłużymy się dwoma najczęściej spotykanymi przykładami:

  • Sytuacja I: Ojciec dzieci pracuje za granicą. Matka mieszka wraz z dziećmi w Polsce, nie pracuje, zajmuje się dziećmi -> świadczenie rodzinne w takiej sytuacji powinno być wypłacone przez kraj, w którym pracuje ojciec. To samu dotyczy zasiłku 500+
  • Sytuacja II: Ojciec dzieci pracuje za granicą. Matka mieszka wraz z dziećmi w Polsce i jest aktywna zawodowo -> świadczenie rodzinne powinno być wypłacone w Polsce, ponieważ kumulują się dwa kryteria: praca i zamieszkanie.

 

Uwaga! W tej sytuacji obowiązuje zasada koordynacji świadczeń. Ponieważ w teorii zasiłek rodzinny należy się i z zagranic i z Polski, można wnioskować o świadczenie w obu krajach. Aby rodzina nie była „stratna” istnieje możliwość wypłacania dodatku dyferencyjnego*.

 

Dodatek dyferencyjny – o co chodzi?

Ideą tego świadczenia jest zapewnienie rodzinom jak najwyższego zasiłku rodzinnego. Jeżeli świadczenie za granicą jest wyższe niż w Polsce, a istnieje możliwość pobierania zasiłku, wówczas można wnioskować o właśnie ten dodatek. Wtedy rodzina ma zapewniony zasiłek w maksymalnej wysokości.

Ponieważ w krajach, w których najczęściej korzysta się z świadczeń rodzinnych nie obowiązuje kryterium dochodowe jeżeli chodzi o ich przyznawanie, zasiłek przysługuje każdemu, kto pracuje i ma prawo pobytu w tym kraju. W Polsce niestety obowiązuje kryterium dochodowe, dlatego też najczęściej wnioski o zasiłek w wyżej przytoczonych przypadkach są odrzucane.  Coroczne wnioskowanie o zasiłek rodzinny w Polsce – mimo, że efekt jest raczej do przewidzenia – jest jednak konieczne! Urząd zagraniczny musi mieć pewność, że w kraju zamieszkania rodziny, głównie dzieci, nie przysługuje zasiłek, a jeżeli przysługuje – to w jakiej wysokości, aby móc odpowiednio naliczyć i wypłacić dodatek dyferencyjny.

 

Podsumowując

Najważniejszym przekazem jest to, że niezależnie od tego, czy wg naszego uznania świadczenie w Polsce się należy, czy nie, czy chcemy zasiłek tylko z Niemiec, a z polskiego chcemy zrezygnować,  MUSIMY zawnioskować także w Polsce! To Polska jest pierwszym w kolejności krajem, ponieważ tutaj są dzieci. Jaki kraj ostatecznie i w jakim zakresie wypłaci świadczenie zdecyduje drugi aspekt – czyli zatrudnienie.

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 maj 2018 17:53

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: