menu

Podatek dochodowy Gewerbe - obalamy mity

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Rozliczenie Gewerbe MityOsoby pracujące w Niemczech np. jako opiekunki osób starszych lub pracownicy branży budowlanej często decydują się na samozatrudnienie. Niejednokrotnie podczas prowadzenia działalności gospodarczej próbują szukać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Znalezione informacje jednak nie zawsze są prawdziwe.  Zdarza się, że na podstawie uzyskanych rad wyciągane są błędne wnioski. Dziś chcielibyśmy obalić pewne popularne mity związane z rozliczeniem podatku z wykonywanej działalności, którymi dzielą się z nami nasi klienci.

Mit 1. Nie muszę rozliczać Gewerbe, jeżeli nie uzyskałem dochodu.

Każda osoba, która zarejestrowała działalność gospodarczą w Niemczech, jest zobowiązana do jej rozliczenia. Powinna ona złożyć zeznanie nawet wtedy, gdy nie uzyskała dochodów lub osiągnęła stratę. Co ważne, nawet po wyjeździe z Niemiec/powrocie do Polski, jeżeli działalność nie została wyrejestrowana, nad przedsiębiorcą nadal będzie ciążył obowiązek rozliczenia. Lekceważenie wezwań urzędu do złożenia deklaracji podatkowej może przynieść przykre konsekwencje, ale o tym pod koniec tekstu.

Mit 2. Dochody z pracy i te uzyskane z Gewerbe mogę rozliczyć osobno.

Nierzadko zdarza się, że pracujący w Niemczech (na podstawie umowy o pracę) w zeznaniu podatkowym wykazują tylko wynagrodzenie z pracy, zapominając o konieczności wykazania przychodów oraz kosztów z prowadzonej działalności. Uważają, że dla Gewerbe powinno zostać sporządzone kolejne zeznanie. Jest to poważny błąd. W myśl przepisów, wszystkie dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, np. z emerytury, umowy o pracę i działalności gospodarczej, muszą być ujęte w jednym zeznaniu. Także zarobki osiągnięte w innych krajach powinny zostać tam wykazane.

Mit 3. Jeżeli mój zarobek z działalności nie przekroczył kwoty wolnej - nie zapłacę podatku.

To prawda, że Steuerfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku w Niemczech jest wysoka. W rozliczanym obecnie roku podatkowym 2018 wynosiła ona 9000€. Jednak, mimo niższych dochodów, w pewnych okolicznościach podatek zapłacimy. Najczęściej będzie to miało miejsce, gdy oprócz dochodów z działalności, osiągnęliśmy także wysoki dochód w Polsce.

Mit 4. Po rozliczeniu działalności gospodarczej dostanę zwrot podatku.

Wiele firm, pomagających sporządzać deklaracje podatkowe w Niemczech, reklamuje swoje usługi jako zwrot podatku. Określenie te tak bardzo zakorzeniło się w głowach, że osoby pracujące w Niemczech nawet, jeżeli nie zapłaciły podatku dochodowego, oczekują jego zwrotu. Trzeba wiedzieć, że zazwyczaj w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech zaliczki na podatek dochodowy nie były płacone. W związku z tym, po rozliczeniu w najlepszym wypadku można spodziewać się, że decyzja podatkowa będzie opiewała na zero. Może się także pojawić konieczność zapłaty podatku. Ewentualnego zwrotu można spodziewać się tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca, oprócz dochodów z działalności, osiągnął również dochody na podstawie umowy o pracę w Niemczech lub w związku z dużą dopłatą do podatku w roku wcześniejszym urząd zobowiązał przedsiębiorcę do wpłacania zaliczek.

Mit 5. Otrzymując decyzję szacunkową, wystawioną przez urząd nie muszę się już rozliczać.

Niejednokrotnie podatnicy, którzy nie rozliczyli podatku dziwią się otrzymując decyzję z urzędu. Decyzja szacunkowa (bo o takiej mówimy) to efekt braku złożenia deklaracji podatkowej mimo wielokrotnych wezwań. Ponieważ urząd nie otrzymał zeznania, na podstawie znanych mu oraz szacowanych dochodów sam dokonuje rozliczenia. Problem polega na tym, że decyzja szacunkowa nie obejmuje kosztów i odliczeń. Kwota dochodu / przychodu w takim wypadku może odbiegać od rzeczywistości. Na podatniku zatem mimo otrzymanej decyzji nadal spoczywa obowiązek wykonania deklaracji podatkowej. Najpierw jednak powinien on zapłacić wyliczony przez urząd podatek. Jednak, jeżeli są ku temu przesłanki można poprosić o wstrzymanie egzekucji należności.

Mit 6. Nie muszę składać deklaracji VAT, jeżeli nie jestem podatnikiem podatku VAT.

Niezależnie od tego czy przedsiębiorca jest VATowcem, czy jest on zwolniony z płatności podatku VAT (swoją działalność gospodarczą prowadzi na zasadzie tzw. Kleinunternehmerregelung), powinien złożyć roczną deklarację VAT (tzw. Umsatzsteuererklaerung).  Kompletne rozliczenie podatkowe będzie więc wymagało złożenia co najmniej dwóch zeznań: podatku dochodowego oraz podatku VAT. W pewnych okolicznościach urząd może zażądać także złożenia deklaracji od Gewerbesteuer (tzw. Gewerbesteuererklaerung).

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 maj 2021 10:04

Podejmij kontakt:

 +48 77 54 32 303

 +48 737 186 660

info@intertax24.com

Nakło, ul. Tarnowska 27, 
     46-050 Tarnów Opolski

Pon. - pt.: 9:00- 16:00
    

Jesteśmy także na: