Błąd
 • Nie masz uprawnień, by zobaczyć tę część witryny.

Pieniądze za niewykorzystany urlop w Niemczech - SOKA-BAU

Nie podlega dyskusji, że ludzie z naszego kraju są bardzo pracowici. Często nie wykorzystują przysługującego im urlopu, a jeżeli nawet już się zdecydują, przeważnie jest on wykorzystywany na załatwienie bieżących spraw lub remonty w domu. Obecnie sezon urlopowy ma się ku końcowi i z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć pracownikom firm budowlanych, by pamiętali o niewykorzystanym urlopie, bo może to dla nich oznaczać dodatkowe pieniądze.

 

Pracownicy budowlani mają szczególne warunki urlopowe – niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a branża budowlana z powodu często zmieniających się miejsc pracy oraz dużej zależności od warunków atmosferycznych cechuje się licznymi przestojami robót. Ponieważ owe przestoje nie są korzystne ani dla pracownika, ani dla pracodawcy, w branży budowlanej istnieje specjalne rozwiązanie w zakresie urlopu regulowane federalną ustawą. Pracownik nabiera prawa do urlopu po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy u jednego pracodawcy. Budowlaniec jednak w wielu przypadkach nie ma szans na pobranie pełnego urlopu rocznego po 6 miesiącach pracy. Przepisy zatem pozwalają, by pracownik, “oszczędzając” prawa do urlopu u różnych pracodawców budowlanych, miał możliwość skorzystania z niego w odpowiednim czasie u aktualnego pracodawcy. Aby możliwe było przenoszenie urlopu między pracodawcami, stworzono Urlaubs- und Lohnausgleichkasse der Bauwirtschafts – SOKA-BAU. Wymieniona instytucja prowadzi osobiste konta z roszczeniami urlopowymi wszystkim pracownikom budowlanym na pracującym terenie Niemiec.W jaki sposób obliczyć wymiar i kwotę należnego urlopu?

Aby wyliczyć wysokość należnego urlopu, musimy zliczyć dni swojego zatrudnienia. Dla uproszczenia obliczenia dni zatrudnienia, za pełne miesiące przyjmuje się 30 dni zatrudnienia. Ważne jest to, że liczymy tylko dni, w których pracowaliśmy na budowie terenie Niemiec. Obliczenie wymiaru urlopu zademonstrujemy na przykładzie:

 

Pan Jan rozpoczął pracę na niemieckiej budowie 1 czerwca i pracował do lutego następnego roku. Ponieważ wymiar urlopu liczymy oddzielnie za każdy rok kalendarzowy, bierzemy więc pod uwagę okres do 31 grudnia. W tym czasie pan Jan skorzystał z 7 dni urlopu bezpłatnego. Obliczenie będzie wyglądało następująco:

 

Okres od 1.06. do 31.12. to 7 miesięcy

7×30 dni kalendarzowych = 210 dni zatrudnienia

Odliczenie urlopu bezpłatnego = 7 dni zatrudnienia

Ogółem 203 dni zatrudnienia


Musimy wiedzieć, że pracownik nabywa prawo do jednego dnia urlopu po 12 dniach zatrudnienia. Aby obliczyć wymiar urlopu, musimy zatem podzielić ogólną liczbę dni zatrudnienia przez 12.

 

203/12 = 16,91

 

W bieżącym roku kalendarzowym dni urlopu zaokrąglamy w dół, wiemy więc, że Pan Jan nabył prawa do 16 dni urlopu, z których może skorzystać od 21 października. Dni urlopu płatnego są także dniami zatrudnienia. Wysokość wynagrodzenia za urlop wylicza się, mnożąc wynagrodzenie brutto otrzymane w Niemczech przez 14,25%. Jeżeli nasz przykładowy pan Jan w wyżej wymienionym okresie zarobił 9000 € – jego wynagrodzenie za urlop wyniesie 1282,50 €.

 

9000 € × 14,25%

 

Należy też pamiętać, że niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop przechodzi na następny rok kalendarzowy. W tym wypadku części dni urlopowych wynikłych z powyższego wyliczenia będą zaokrąglane w górę do pełnych dni urlopowych. Warunkiem jest jednak to, że wyliczona część wyniesie co najmniej połowę dnia urlopu.

 

Jak uzyskać ekwiwalent za urlop?

Wiemy już, jak wyliczyć dni urlopowe i wysokość wynagrodzenia podczas urlopu. Wiemy także, że jeżeli nie wykorzystamy urlopu w danym roku kalendarzowym, możemy go przenieść na rok następny. Co jednak stanie się z naszym urlopem, gdy zrezygnujemy z pracy w branży budowlanej?

 

W tym przypadku nabyty urlop nie musi być rezerwowany na dalsze zatrudnienie w Niemczech i SOKA-BAU wypłaca ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jeżeli pracownik ostatecznie zrezygnuje z branży budowlanej i nie będzie bezrobotnym, może wnioskować o ekwiwalent po 3 miesiącach od zakończenia pracy. Jeżeli zaś pracownik zmienia pracę na umysłową ewentualnie podejmuje naukę zawodu, ekwiwalent może być wypłacony bezpośrednio po zakończeniu pracy. Od wypłaconego ekwiwalentu zostaną odjęte składki na podatek od wynagrodzenia w wysokości 20%, jak również dodatku solidarnościowego 1,1%.

 

Uwaga! Jeżeli pracodawca nie opłacił pełnej wysokości składek do SOKA-BAU, ekwiwalent zostanie odpowiednio zmniejszony.

 

Jak uzyskać odszkodowanie po upływie roszczeń urlopowych?

Prawa urlopowe za rok 2009 oraz ekwiwalenty za rok 2010 przepadają z końcem roku 2011. Po tym terminie za niewypłacony, niewykorzystany urlop można otrzymać odszkodowanie. W tym celu w SOKA-BAU należy złożyć pisemny wniosek, który powinien trafić pod poniższy adres:

 

W tym przypadku nabyty urlop nie musi być rezerwowany na dalsze zatrudnienie w Niemczech i SOKA-BAU wypłaca ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jeżeli pracownik ostatecznie zrezygnuje z branży budowlanej i nie będzie bezrobotnym, może wnioskować o ekwiwalent po 3 miesiącach od zakończenia pracy. Jeżeli zaś pracownik zmienia pracę na umysłową ewentualnie podejmuje naukę zawodu, ekwiwalent może być wypłacony bezpośrednio po zakończeniu pracy. Od wypłaconego ekwiwalentu zostaną odjęte składki na podatek od wynagrodzenia w wysokości 20%, jak również dodatku solidarnościowego 1,1%.

 

SOKA-BAU

Urlaubs- und Lohnausgleichskasse der Bauwirtschaft

Hauptabteilung Europa

Postfach 5711

65047 Wiesbaden

 

Analogicznie jak w przypadku ekwiwalentu wypłacone odszkodowanie zostanie pomniejszone o podatek dochodowy i dodatek solidarnościowy.

 

Czym jest wyciąg z konta pracownika?

Z upływem każdego roku SOKA-BAU wysyła pracownikom branży budowlanej wyciąg z konta, na którym można znaleźć szczegóły dotyczące ostatnich 2 lat pracy, takie jak:

 •  czas trwania zatrudnienia (dni)
 •  wynagrodzenie brutto
 •  uzyskane dni urlopu
 •  wynagrodzenie za urlop

Na podstawie tego dokumentu możemy sprawdzić, ile urlopu zostało do wypłacenia lub wykorzystania i na jego podstawie starać się o ekwiwalent lub odszkodowanie. Na wymienionym dokumencie widnieje numer pracownika, który zawsze trzeba podawać w kontaktach z SOKA-BAU.

 

Nie pozwólmy, by należny nam urlop nie został wykorzystany lub wypłacony jako odszkodowanie bądź ekwiwalent. To wypracowane i należne prawo.

 

 

autor:  data dodania: 04.09.11
Ostatnio zmieniany piątek, 26 lipiec 2013 09:11
 • kamil25 dodano: 28.02.14

  pomocna rzecz fajnie ze ktos tym sie zajal

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu